KOŠECA. Stredisko Evanjelickej diakonie (SED) vzniklo pred pätnástimi rokmi. Poskytuje služby predovšetkým s celoročným pobytom, prednostne pre obyvateľov Trenčianskeho kraja, bez rozdielu vierovyznania.
V tomto roku odovzdali do užívania ďalšiu časť novej budovy, kde je vytvorených dvadsať voľných miest pre seniorov. Hoci je po nich dopyt, nemôžu byť obsadené a stredisku hrozí kolaps.
Rozdelenie je nespravodlivé
Nový zákon o sociálnych službách (tzv. malá novela) rozdelil podľa pracovníkov strediska občanov, ktorí potrebujú sociálne služby, na dve kategórie. Jednej štát dotuje sociálne služby takmer v plnej výške, ak ju zabezpečuje verejný poskytovateľ. Druhá za sociálne služby musí doplácať, takmer v plnej výške, ak ju zabezpečuje neverejný poskytovateľ, teda aj cirkev.
V takomto rozdelení vidia nespravodlivosť a diskrimináciu. „Stále sa hovorí o tom, že chýbajú lôžka, podľa zdrojov ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny momentálne asi 7-tisíc. Pritom u nás je voľných dvadsať miest, ktoré spĺňajú všetky normy, ale nemôžeme ich, napriek záujmu, obsadiť," hovorí správca Strediska Evanjelickej diakonie v Košeci Ľubomír Marcina.
Chýbajú im peniaze
Hoci sú v zariadení seniori z rôznych obcí, tie na jeho prevádzku neprispievajú. „Je koniec marca, ani zmluvy, ani príspevky zo samosprávneho kraja ešte neprišli. Minulý rok si v našom zariadení pre seniorov objednal desať miest a rovnaký počet v domove sociálnych služieb. Staráme sa napríklad o ťažko chorých, ktorí podľa Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) do nášho zariadenia nepatria. Hospice nie sú postačujúce a do štátneho zariadenia sú poradovníky. Kam majú teda ľudia v núdzi ísť?" pýta sa Marcina.
Hnevá ho spôsob, akým sa dostávajú do zariadení ľudia prostredníctvom TSK. „Za krátky čas majú niektorí doklady i s príspevkom vybavené. Myslím si, že aj v našom zariadení sú klienti, ktorí na to majú. Ale čo s tými, ktorí na to nemajú?" kladie otázku, na ktorú mu zatiaľ nikto nedal odpoveď.
Riaditeľ zariadenia Marcel Breče ukazuje tabuľky, ktoré hovoria podľa neho o každoročne sa opakujúcej diskriminácii zariadenia. „My ne-chceme nič viac, len právo a spravodlivosť, aby ľudia, ktorí prídu k nám, doplácali čo najmenej. Z TSK doplatia iba na spomenutých dvadsať klientov, obce vôbec a na ostatných nikto! Nie všetci si môžu dovoliť platiť plnú úhradu. Jednoducho na to nemajú ani ich rodinní príslušníci, a nám hrozí kolaps. Počty sú jednoduché. Na jednej strane sú náklady, na druhej príjem zo samosprávneho kraja. Rozdiel doplatí náš klient. Chceme, aby to bolo čo najmenej. Lenže peniaze stále nemáme a môže sa stať, že nebudeme mať už ani čo „do hrnca"," tvrdí riaditeľ.
Kraj príspevok poskytol
Hovorkyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasta Henčelová hovorí, že zariadenie peniaze dostalo. „Stredisku Evanjelickej diakonie Košeca Trenčiansky samosprávny kraj finančný príspevok pre rok 2011 poskytol. Pre pätnástich klientov domova sociálnych služieb vo výške 55 978,20 eura a pre piatich klientov zariadenia pre seniorov vo výške 11 734,80 eura," povedala.
Doplnila, že príspevok na odkázanosť vyrátali podľa prílohy k zákonu o sociálnych službách a živnostenského zákona.
Čo ďalej?
Vedenie SED Košeca bije na poplach. Nepomer pri rozdeľovaní finančných prostriedkov do štátnych a neverejných zariadení spôsobuje, že zariadeniu hrozí kolaps. Obrátili sa osobne i písomne na Generálny biskupský úrad Evanjelickej cirkvi v Bratislave, a cez jeho predstavených na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, premiérku i poslancov parlamentu. „Zmení sa konečne niečo, vraj na našom kresťanskom Slovensku tak, aby niekto myslel už aj na seniorov? Darmo budete ľuďom kázať a hovoriť, čo majú robiť, ako majú žiť, keď im nebudete mať dať čo jesť a zabezpečiť základné životné potreby?" dodal Marcina.
Zmeny prinesie novela
Otázku zrovnoprávnenia verejných a neverejných poskytovateľov služieb priniesla podľa Andrey Hajdúchovej z mediálneho odboru ministerstva, už tzv. malá novela zákona o sociálnych službách, ktorá platí od marca tohto roka.
„Hoci táto novela priniesla viaceré pozitívne zmeny, zásadnú zmenu financovania sociálnych služieb MPSVR SR pripravuje v ďalšej, tzv. veľkej novele zákona o sociálnych službách. V pripravovanej novele by sme chceli upraviť systém financovania sociálnych služieb novým spôsobom tak, aby sa na úhrade nákladov podieľali viaceré subjekty (viaczdrojové financovanie)," dodala Hajdúchová.
Ľudia by aj pomohli, ale...
Ďalším problémom podľa neho je rekonštrukcia zariadenia z prostriedkov Európskej únie. Podmienkou pri ich poskytnutí je päťročné fungovanie zariadenia. To však, ako podotkol Marcina, pri súčasnom spôsobe financovania asi nikto nedokáže zaručiť. „Ľudia by aj pomohli, napríklad doniesli potraviny, keď ich k tomu v kostole vyzveme. Ale čo z toho, keď ich nemôžeme použiť v kuchyni, pretože im chýbajú certifikáty. Taktiež by pomohli napríklad pri opravách či čistení. No podľa inšpektorátu práce by to bola zase čierna práca," poukázal na ďalšie trampoty, s ktorými sa potýkajú pri správe zariadenia.
Seniori sú v neistote
O problémoch, ktoré zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb má, vedia aj ľudia, ktorí v ňom bývajú. Zuzana Triebušníková býva v zariadení päť rokov. Ak má čas, pozhovára sa s kamarátkami, či uštrikuje sveter pre pravnúčence. „Mám 85 rokov, kam inam by som išla? U syna by som bývala doma takmer celý deň sama. Zvykla som si tu, veď som sem nešla z donútenia. Štát a najmä úradníci by sa mali spamätať. Aj oni raz budú starí," povedala pani Zuzana.
„O problémoch vieme, a nie je to po prvý raz. Ak by to tu zavreli, museli by sme ísť pod most. Prečo majú poslanci a ministri, ktorí o nás rozhodujú, také platy? My nemáme nárok snáď už ani dôstojne dožiť?" spýtali sa manželia Veselí.