POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zisťovanie o príjmoch a životných podmienkach domácností EÚ SILC 2011 sa realizuje v Slovenskej republike v rámci projektu európskych štatistických zisťovaní, do ktorého je zapojených 25 štátov Európskej únie, Nórsko a Island. Cieľom tohto projektu je získať aktuálne, medzinárodne porovnateľné informácie o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálneho vylúčenia v krajinách Európskej únie.
Slovensko sa do projektu zapojilo už v roku 2005.
V kraji bude v tridsiatich obciach
V Trenčianskom kraji je do zisťovania vybraných spolu 711 domácností v 30 obciach, pričom niektoré domácnosti boli už navštívené aj v predchádzajúcich zisťovaniach.
Výber domácností je náhodný, kľúčom je iba počet obyvateľov v meste či obci. „V obciach nad dvetisíc obyvateľov je do zisťovania zapojená každá dvadsiata domácnosť, v menších každá desiata,“ vysvetlila Zuzana Kolárovcová, koordinátorka terénnych štatistických zisťovaní Štatistického úradu v Trenčíne. Doplnila, že vo väčšine prípadov navštevujú opätovne rovnaké domácnosti ako rok predtým.
Opytovatelia navštívia aj domácnosti v našom regióne. „V okrese Považská Bystrica navštívia priamo v meste 48 domácností, z toho je 10 nových. V Papradne to bude 16 domácností, z toho sú dve nové, v meste Púchov 33 domácností, z toho päť nových. V okrese Ilava budú zisťovať údaje len v Novej Dubnici, a to v 28 domácnostiach, z toho je desať nových,“ dodala.
Kolárovcová upozornila, že opytovatelia sa musia pri zisťovaní preukázať poverením a aj občianskym preukazom a sú povinní zachovať mlčanlivosť. Domácnosti poskytujú údaje dobrovoľne.
Čo budú zisťovať?
Požadované údaje a informácie sa v domácnostiach budú zisťovať formou unifikovaných štatistických dotazníkov, ktoré obsahujú údaje o domácnostiach ako celku a aj údaje o jednotlivých osobách v domácnostiach. „Cieľom opakovaných návštev je zistiť zmeny, napríklad v súvislosti s ukončením školy a nástupom do zamestnania, odchodom do dôchodku, zmeny v ekonomickej aktivite a z toho vyplývajúce zmeny príjmu a miery chudoby a podobne. Výsledky slúžia na porovnávanie životnej úrovne medzi jednotlivými krajinami Európskej únie, robia sa aj regionálne porovnávania v rámci krajov na Slovensku,“ upresnila použitie získaných údajov Kolárovcová.
Zneužitia údajov sa opýtaní nemusia obávať. Podľa Kolárovcovej sa s dotazníkmi zaobchádza tak, aby nebolo možné identifikovať domácnosť ani jednotlivé osoby a po spracovaní do elektronickej podoby budú fyzicky zničené.