POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vyučovanie v milochovskej jednotriedke je podľa zistení odboru školstva a kultúry mesta veľmi neefektívne. Náklady na prevádzkovanie školy oproti ostatným sú podľa vyjadrenia Jozefa Bielika dvojnásobné.
V škole sa učí tento rok desať detí, na budúci rok by ich malo byť menej. Rodičia budúcich prvákov sa obávajú komplikácií s dopravou detí do mesta po tom, čo sa zrušilo jedno raňajšie vlakové spojenie z Milochova. Primátor Karol Janas na stretnutí výboru mestskej časti prisľúbil, že mesto bude situáciu riešiť.
Porovnanie škôl
Odbor školstva a kultúry mestského úradu robil analýzu, porovnanie základných škôl na území mesta. Bral do úvahy niekoľko kritérií na porovnanie. „K jednotlivým kritériám sme pridali určité body a na základe tohto bodovania sme urobili poradie škôl ako vyhovujú. Milochov vychádza najhoršie. Pri takom malom množstve detí sa nedá dosiahnuť efektivita, zvlášť keď zoberieme normatívny spôsob financovania. Štát totiž dáva na deti základných škôl peniaze spôsobom prideľovania na žiaka. Koľko žiakov je, toľko peňazí dostaneme. Škola žije na úkor ostatných škôl. Im to musíme zobrať,“ vysvetľoval stav ešte na komisii Jozef Bielik.
Dodal, že pre budúci rok majú v Základnej škole v Milochove zapísaných sedem detí. Kritériá, ktoré odbor posudzoval pri porovnávaní škôl, boli napríklad percento obsadenosti školy, počet detí pripadajúcich na jedného učiteľa, výsledky výchovno-vzdelávacej činnosti, náklady na vykurovanie, celkové priemerné náklady na žiaka či vybavenosť školy.
Dávali šancu
Do školy v Milochove by v skutočnosti mohlo chodiť 40 detí v rámci prvého až štvrtého ročníka. „Keď ich chodí desať, znamená to, že väčšina rodičov nemá záujem, aby ich deti chodili do tejto školy a posielajú ich radšej do mesta. Stav desať až dvanásť detí v škole pretrváva už dlhšie,“ tvrdí Bielik. Škola sa mohla podľa neho zrušiť už dávno. „Zákon hovorí, že malotriedka sa zriaďuje pri tridsiatich deťoch. Ak však zriaďovateľ uzná za vhodné, môže aj pri nižšom počte. Dávala sa šanca prihlásiť deti do školy, stále to však klesá hoci zdroje v Milochove sú, aby sa škola naplnila viac,“ dodáva Bielik.
O zrušení sa uvažuje od nového školského roka. Učitelia budú prepustení.
Pripomienky k doprave a vysvetlenie
Teodora Kohúta, člena komisie, zaujímalo, či bude pre dochádzajúcich žiakov z Milochova zabezpečená doprava. „Už teraz existuje školský spoj, ktorý vozí deti priamo pred Základnú školu Školská v Strojárenskej štvrti. Tých sedem detí sa do neho v pohode zmestí, ak rodičia prehlásia deti do tejto školy. Majú však zákonnú možnosť prehlásiť ich do hociktorej školy v meste alebo inde,“ vysvetlil Bielik.
Obavy z preťaženosti autobusa
Obyvatelia Milochova však vyjadrili na zasadnutí výboru mestskej časti obavy, či bude doprava bezproblémová.
„Vlak, ktorý chodil ráno z Dolného Milochova, už teraz nechodí. Autobusovým spojom preto chodia aj starší žiaci, študenti, ľudia do práce a do nemocnice. Mnohí z nich chodili predtým vlakom. Keď ešte budeme chodiť my s prvákmi, neviem si dosť dobre predstaviť, ako sa do spoja pomestíme. S malými prvákmi budú spočiatku chodiť aj rodičia, takže treba rátať s raz takým počtom. Ešte sa zbierajú cestou aj deti z Horného Milochova a ďalší cestujúci,“ vyjadrila obavy Miroslava Adamíková, mama budúceho prváka. Jej pripomienku podporili aj ďalší obyvatelia.
Primátor Karol Janas, ktorý bol na stretnutí s občanmi, prisľúbil, že mesto sa bude týmto problémom zaoberať.
Materská škola zostáva
V budove zostáva materská škola. Jej kapacita je naplnená maximálne v rámci toho, čo umožňuje zákon. Podľa Jozefa Bielika bude záujem možno ešte väčší, vytvoria sa možno aj dve triedy.
„Škôlku, pokiaľ tu bude takýto počet detí, isto nezrušíme. Nemáme dôvod. O tom, čo bude s priestorom školy, musia rozhodnúť poslanci, žiadne mesto. Dnes každý predaj aj prenájom musí ísť do zastupiteľstva. Je tu viac návrhov, jedným z nich je, aby sa tu postavila bytovka. Tu sme narazili na problém. Pozemky nie sú mestské, sú pozemkového fondu. Žiadame o ich prevod,“ vysvetlil primátor Janas.