HOROVCE. Bocian biely prilieta na Slovensko vo februári až apríli. Hniezdi najmä na komínoch, hrebeňoch striech a stĺpoch. Jeho prítomnosť na streche alebo komíne domu sa považovalo kedysi za šťastie. Aj preto mu ľudia občas pomôžu.
Hasiči pred návratom bocianov hniezdo o priemere 130 centimetrov vyčistili. Neporiadku v ňom bolo ozaj dosť. Odpratali plný fúrik bahna, igelitov, rukavíc, dámskych pančúch, špagátov a zhnitého lístia.
Bociania história
V Horovciach hniezdia bociany údajne od konca druhej svetovej vojny. Naposledy mali hniezdo na starom topole, ktorý museli v roku 1989 vyrezať. „Starí ľudia tvrdili, že sa tu zdržiavali už koncom vojny. Lenže pamätníkov niet. Zapisoval som si podrobne všetko, čo sa týkalo bocianov. Údaje som viedol cez tridsať rokov, no dokumentácia sa mi niekam zapatrošila," skonštatoval bývalý riaditeľ základnej školy Ondrej Vitko.
Spomenie si na viacero príhod a popíše ich do podrobných detailov. „Stalo sa, že potkan prehryzol bocianovi krk. Obaja zahynuli. Chlapi ho potom, ako spadol mŕtvy na zem, pochovali. Raz sa stalo, že sa dvojica pochytila a po šarvátke jeden z nej narazil do drôtov na stĺpe a spadol mi do dvora. Myslel som si, aký bude ťažký. Nemal možno ani kilogram," usmieva sa pán Ondrej.
Na stožiari
Keď sa mal topoľ v roku 1989 vyrezať, doviezli hasiči z Považskej Bystrice železný kôš, ktorý upevnili na železobetónový stožiar. „Trvalo nám to s pomocou žeriava asi tri hodiny. Ťažký bol ako čert. Pätnásť chlapov malo čo niesť. Ale čo už. Keď bol zadarmo," usmeje sa potmehúdsky Milan Papuča.
Veliteľ hasičov Peter Papuča vidí z domu hniezdo ako na dlani. „Sledujem a kontrolujem, kedy majú vajíčka, ktoré mláďa sa kedy vyliahne. Pamätám sa, že kôš na stĺpe sme oplietli pôvodným prútím. Bociany prileteli, upravili si hniezdo a vyviedli pätoro mláďat. Stáva sa, že keď ich priletí viac, strhne sa bitka. Škoda, že dokumentácia, ktorá mohla potvrdiť, koľko mláďat sa tu vyviedlo, už neexistuje. Jeden rok boli bociančatá buď príliš slabé, alebo nezapracovala genetika rodičov tak, ako mala. Nemohli lietať. Previezli ich vtedy do ZOO v Bojniciach," spomína Peter Papuča.
Prileteli
Ako tvrdila Mária Vitková, minulý rok priletel samček 26. marca. „Vždy priletia v piatok alebo sobotu, okolo štvrtej popoludní. Pred štyrmi rokmi boli rýchlejšie. Prileteli 19. marca. Je najvyšší čas, čakám ich dnes, najneskôr zajtra," povedala pani Mária.
Po pristavení rebríka sa vybral do hniezda ako prvý Anton Veliký, bývalý veliteľ hasičov. „Robieval vo výškach, takže je zvyknutý," tvrdili hasiči. Na úprave sa ich vystriedalo viacero, po dvoch hodinách bolo hotovo. Keď hasiči končili s prácami, objavil sa nad nimi prvý bocian. Bol to však planý poplach. Nájomníci prileteli o deň neskôr.
Treba sa poradiť
Odborníci tvrdia, že vtáky si hniezdo upravujú pred každým párením. Niekedy ho treba znížiť alebo zmenšiť. Hlavne kvôli stabilite. „Škoda, že sa hasiči s niekým neporadili, ale na druhej strane ich treba pochváliť. Mláďatá sa na igelitoch či špagátoch môžu zraniť a dokonca zahynúť. Ak by však vznikol v hniezde kotlík, mohlo by to počas dažďov spôsobiť smrť mláďat, ktoré by sa v hniezde mohli utopiť. Nabudúce by mali urobiť do hniezda niekoľko dier," skonštatoval Miroslav Demko, riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko.
„Bociany prileteli, a hneď sa dali do údržby. Hniezdo znížili a začali nosiť nový materiál," povedal posledné informácie Peter Papuča.
Koľko ich je?
U ľudí sa traduje, že bociany sú s partnermi na tom podobne ako labute. „Nie je to pravda, nie sú spolu celý život. Poznajú sa podľa hniezda. Samec sa vráti ako prvý, a čaká na samičku. Prijme ju, no môže sa stať, že sa vráti aj tá, s ktorou hniezdil pred rokom. Potom dochádza k šarvátkam," dodal Demko.
Bocianov v Trenčianskom kraji mapuje Chránená krajinná oblasť (CHKO) Strážovské vrchy. „Mali by začať prilietať. My chodievame sčítavať mláďatá približne v júni. Momentálne monitorujeme iné druhy vtáctva. Prispievali sme aj na internetovú stránku bociany.sk, kde je väčšina údajov presná," skonštatoval Martin Kostra z CHKO.
Podľa spomenutej stránky je v bývalom okrese Považská Bystrica obsadených dvanásť hniezd. Do ďalších deviatich by sa mohli bociany vrátiť. Bohužiaľ, osem hniezd zaniklo a tri zostali opustené. Pravidelné sčítanie a monitorovanie bocianov bielych sa realizuje na Slovensku od roku 1977.
„Občas sa stane, že mladé padnú do záhrady a pokúšajú sa vzlietnuť. Mám radosť, keď sa im to podarí. Nahrávam si ich a fotografujem už niekoľko rokov. Verím, že bociany budú v Horovciach hniezdiť ešte dlhé roky," povedal Branislav Cíbik.