Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Železnice rušia od mája niektoré spoje

Železnice zrušili spoje, ktoré využívali obyvatelia Lysej pod Makytou najmä na dopravu do a zo zamestnania. S obcou o redukcii nekomunikovali. Spoje by mali nahradiť autobusy.

Od mája už tzv. robotnícke spoje nebudú do Lysej premávať.Od mája už tzv. robotnícke spoje nebudú do Lysej premávať. (Zdroj: AUTOR)

LYSÁ POD MAKYTOU. Od 1. mája budú zrušené niektoré vlakové spoje. Dopravu zo Strelenky, ktorá zostane celkom odrezaná od sveta, by mal kraj zabezpečiť autobusmi.

Problém bude s cestou do práce na Moravu, kam tiež ľudia dochádzajú.

Chyba a prekvapenie

Starosta obce Lysá pod Makytou tvrdí, že s rušením vlakov z Púchova na Moravu, do Horního Lidča to nebolo najprv jednoznačné. „Že nám nakoniec predsa len rušia vlakové spoje, som sa dozvedel pred niekoľkými dňami najprv neoficiálne. Potom telefonoval aj zamestnanec kraja, z odboru dopravy, že ako som spokojný s riešením náhradnej autobusovej dopravy. Zostal som prekvapený a upozornil som, že ľudia budú veľmi nespokojní a že budeme proti tomu protestovať. V zápise z rokovania TSK, kde boli zástupcovia odboru dopravy TSK, z ministerstva dopravy, zo SAD aj Železnižnej spoločnosti Slovensko, nebola naša trať 125, že sa ruší, uvedená. Okrem toho som na túto tému sledoval aj dennú tlač. V Pravde bola uverejnená mapka a trať 125 nebola uvedená. Zostal som prekvapený a pracovník TSK sa mi ospravedlňoval, že on to tam zabudol vložiť. Vzápätí mi poslal nový zápis, kde už trať 125 uvedená bola aj s dvoma pármi vlakov. Ide o robotnícke vlaky," povedal minulý týždeň starosta obce Gábik.

Petícia

Starosta dodáva, že ľudia sú nespokojní, sťažujú sa a chcú nápravu. „Zorganizovali aj petičnú akciu, ktorú podpísalo viac ako tisíc obyvateľov. S listom proti rušeniu a petíciou sa obrátili aj na ministerstvo dopravy, na Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) a Železničnú spoločnosť Slovensko," hovorí starosta.

Vysvetľuje, že zrušenie spojov môže, okrem iného, negatívne ovplyvniť aj zamestnanosť v regióne. „Len nedávno sme oslavovali okrúhle výročie otvorenia tejto železničnej trate, ktorá priniesla rozvoj regióna, lebo umožňuje ľuďom spojenie so svetom. Zrušenie spojov bude mať vplyv aj na zamestnanosť. Nejde len o dopravu do Púchova, kam ľudia chodia za prácou, ale aj do Českej republiky, kde ich tiež dochádza dosť," dodáva Gábik.

To, že ľudia dochádzajú za prácou do Čiech, potvrdil aj starosta obce Střelná z Českej republiky.

Zástupca obce sa obrátil aspoň na jedného z najväčších zamestnávateľov ľudí z Púchovskej doliny na Slovensku, Continental Púchov. „Dostali sme od nich podporný list, a ten sme rovnako zaslali tam, kde smeroval aj list proti rušeniu spojov a petícia," hovorí starosta.

Vysvetlenie podpredsedu samosprávneho kraja

Podpredseda TSK Milan Panáček hovorí, že stretnutie so zástupcami samospráv sa uskutočnilo na pôde TSK 28. februára. „Železničná spoločnosť odprezentovala prvý návrh na redukciu alebo optimalizáciu spojov na celom území kraja. Odprezentované boli rušenia na jednotlivých tratiach, či už úplne alebo čiastočne. Bola tam aj trať Púchov – Horní Lideč, išlo o dva páry vlakov. Starosta obce vyjadril nesúhlas, pripomienkoval som to aj ja. Zdôvod-ňovali sme tým, že to nie je návrh, ktorý by vychádzal z logiky optimalizácie, pretože tieto spoje sú vyťažené. Vlaky nie sú prázdne. Aj riaditeľ SAD pripomenul, že železničná spoločnosť nedisponuje relevantnými údajmi o počte prepravených cestujúcich," hovorí Panáček.

Starostovia podľa neho upozorňovali, že redukciu nemôžu robiť plošne, nikto nevedel, z akých údajov železničná spoločnosť vychádza. „Myslím si tiež, že prvé návrhy nevzišli z toho, že by sa posudzovali nejaké kritériá. Nikto nevedel, aké kritériá boli použité na výber toho, čo treba zrušiť a čo nie. TSK vyjadril nesúhlas s takýmto spôsobom diskusie. Nikto nespochybnil potrebu optimalizácie, ale spôsob jej výkonu," tvrdí Panáček.

Ďalej dodáva, že pri ďalšej komunikácii, keď sa dostala neskôr na kraj výsledná podoba toho, čo sa bude rušiť, trať z Púchova do Horního Lidča sa v nej už neobjavila. „Zrejme omylom nebola zaslaná príloha, kde bolo uvedené, čo sa ruší. Každá trať bola zasielaná ako samostatná príloha. Tak, ako to zamestnanec kraja dostal emailom, tak to zasielal samosprávam ďalej. Vznikli tak nezrovnalosti, ktoré boli spôsobené aj tým, že zoznamy sa stále menili a nanovo sa posielalo vždy niečo iné. TSK to distribuoval ďalej," tvrdí Panáček.

Je to uzavreté

Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK) Alexander Buzinkay hovorí, že rušenie vlakov je súčasťou redukcie vlakových spojov, ktorá ide naprieč regionálnymi spojmi. Boli do nej zaradené spoje, ktoré boli málo využívané. „Snažili sme sa vlaky, ktoré boli naozaj potrebné pre zvážanie ľudí, ponechať. Z nášho pohľadu sa zastavovali tie spoje, ktoré boli najmenej využívané," tvrdí hovorca a dodáva, že bolo dosť času na pripomienkovanie.

Do časti obce Lysá neexistuje však súbeh autobusovej a vlakovej dopravy a práve takéto spoje sa nemali rušiť. „Prípad obce Lysá pod Makytou je z tých, ktorý bolo potrebné pripomienkovať. Nás to mrzí, že sa dotknutá samospráva ozýva až takto neskoro," vyjadril sa Alexander Buzinkay.

K tomu, že starosta nemohol poslať pripomienky, lebo o rušení sa dozvedel náhodou pred necelými troma týždňami, povedal: „Priamo s obcou sme nerokovali, išlo to cez TSK a oni mali informovať obce, ktorých sa to dotkne. Nás to mrzí, ale my sme nerokovali priamo s každým jednotlivým starostom. Práve na toto bola dohoda, že to zabezpečia vyššie územné celky, keď sa k nim tá informácia dostane. Uzavrelo sa to pred necelými troma týždňami. Rokovania cez samosprávne kraje bežali od januára. V tejto fáze, keď sa aj dožadujú nejakej zmeny, minimálne do decembra sa s tým nedá nič robiť," vysvetľuje Buzinkay.

Podnet na nový poriadok

Dodal, že zmena nastane od prvého mája a šesť týždňov predtým je potrebné dať podklady na vytlačenie úprav do cestovného poriadku. „Teraz už sa s tým nedá nič robiť. Berieme to však ako podnet na prípravu normálneho cestovného poriadku a normálnu zmenu, ktorá bude v decembri a zmenu cestovného poriadku na budúci rok. Tam by sa spoje mohli obnoviť. Poriadok sa už teraz pripravuje, dávajú sa dohromady informácie k nemu," vyjadril sa hovorca ŽSSK.

Podpredseda Milan Panáček však vyjadruje obavy. „Máme záujem vrátiť tieto spoje do nového cestovného poriadku. Podstatné však bude, či reálne a racionálne pripomienky bude niekto brať do úvahy, čo v prvom prípade nebolo," dodáva Panáček.

Zamestnanosť a izolácia od sveta

Starosta hovorí, že chce, aby spoje, ktoré plánujú zrušiť, zostali zachované. „Malo byť viac času na riešenie toho, ktoré spoje zrušiť. Na to, aby sa to dostatočne prekonzultovalo s oby-vateľmi, nebol čas. Ja sám to rozhodnúť nemôžem, musím najprv zozbierať podnety cestujúcej verejnosti. Obyvatelia sami navrhujú iné riešenia, ak už treba hľadať nejaké úspory," tvrdí starosta.

V Lysej majú ešte jeden problém, spojenie na Strelenku, ktorá je miestnou časťou obce a má asi šesťsto obyvateľov. Nezachádza do nej autobus. „Obyvatelia sa odtiaľto po zrušení vlakových spojov nemajú väčšinu dňa ako dopraviť. Najbližšia zastávka je na križovatke do Dešnej. Pre väčšinu je vzdialená takmer štyri kilometre. Musia chodiť po frekventovanej ceste prvej triedy bez chodníkov, ktorá je preťažená kamiónovou dopravou. Hrozí nebezpečenstvo úrazov," hovorí Gábik.

Náhrada autobusmi

Hovorkyňa kraja Vlasta Henčelová hovorí, že redukcia železničných spojov nebola, ani nie je v ich kompetencii. „My sme mali len možnosť vyjadriť sa k tomu. Iniciovali sme množstvo stretnutí, aby dopad na ľudí v našom regióne bol čo najmenší. Pokiaľ ide o túto trať, tak treba povedať, že od 1. mája bude do časti Strelenka jazdiť autobus, ktorý tam doteraz nechodil. Zistili sme totiž, že v tejto časti by boli občania odrezaní od sveta, takže sme aj my mali záujem vyriešiť to v prospech občanov na náklady TSK," hovorí Henčelová.

K problémom s komuniká-ciou Henčelová dodáva: „Rušenie malo niekoľko etáp. Ako my, tak aj starostovia mali možnosť sami si zisťovať po vlastnej linke a riešiť si problematiku svojej obce. Mali taký istý zoznam ako aj kraj," dodáva Henčelová.

Vyjadrenia poslancov komisie

Dopravná komisia sa podľa tvrdenia poslancov riešením problematiky rušenia spojov nezaoberala. V žiadnom z oficiálnych programov tento bod nebol. „Na poslednej komisii, ktorá bola minulý týždeň, sa táto vec spomínala. Nebol to však oficiálny bod programu, riešilo sa to len v diskusii. Na predošlých sme o tom nehovorili," informovala nás minulý týždeň vo štvrtok poslankyňa TSK Viera Zboranová.

Informáciu potvrdil aj poslanec Rastislav Čepák, rovnako člen komisie. „Pred minulým zastupiteľstvom komisia nebola. Bolo nám povedané, že nemá nič na prerokovanie, tak sa konať nebude. Zastupiteľstvo bolo 23. februára. Predposledná komisia bola ešte v minulom roku," hovorí Čepák. S predsedom komisie, Jozefom Stopkom, sa nám aj napriek opakovaným pokusom na telefónnom čísle, ktoré figuruje na stránke kraja, skontaktovať nepodarilo. Nepodarilo sa nám získať ani iné telefónne číslo.

Kto čo povedal?

Starosta obce sa sťažuje na problémy v komunikácii pri rušení vlakových spojení a nedostatok času, čo ovplyvnilo výsledok.

Podpredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Milan Panáček tvrdí, že sa zvolila nevhodná forma a samosprávy ťahali za kratší koniec.

Zástupca železničnej spoločnosti sa vyjadril, že bol vytvorený dostatočný priestor pre pripomienky a ak bol problém v komunikácii, mrzí ich to, ale rozhodnutie je už definitívne a nedá sa meniť. Sťažnosť na zrušenie štyroch vlakov môžu brať už len ako podnet pre cestovný poriadok, ktorý pripravujú na budúci rok.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Mecom ide na zelenú
 3. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 4. Marrákeš je červená perla Maroka
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 6. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 7. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 8. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 1. Mecom ide na zelenú
 2. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 3. Marrákeš je červená perla Maroka
 4. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 5. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 6. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 416
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 256
 3. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 565
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 225
 5. Cukrovkári a covid-19 2 735
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 507
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 286
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 428
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 211
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 879

Blogy SME

 1. Zoltan Bardos: Pokoradzský bludný balvan
 2. Jozef Sitko: Je dôvodná zmena Ústavy pre zmenu výsledku volieb?
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 4. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 5. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 6. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 7. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 8. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 245
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 10 088
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 637
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 885
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 724
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 2 458
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Dubnická radnica na dotačnú podporu pre organizácie pôsobiace v oblasti športu, kultúry, vzdelávania, zdravotníctva, životného prostredia či cestovného ruchu vyčlenila 343-tisíc eur.


SITA 17 h

Závislosti Slovákov je názov nového seriálu regionálnych novín MY, ktorého cieľom je nazrieť zblízka na zvyky a návyky Slovákov v súvislosti s konzumáciou alkoholu, fajčením, užívaním drog či prílišným trávením času s mobilom v ruke.


16. jan

Pozrite si milé zábery našich najmenších.


16. jan
Semafory spustili v dvoch úsekoch, jedným z nich je podjazd popod novú železničnú trať.

Doprava pre autobusy zostáva jednosmerná, autobusovú zastávku Mladých turistov teda neobnovia. Semafory budú v prevádzke v dvoch úsekoch.


16. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okrese Žilina sa dalo treťou dávkou zaočkovať 23,45 percent obyvateľov, v okrese Bytča 18,27 percent záujemcov.


19 h

Po tragédii dali vodohospodári zmapovať stav stoviek stromov.


16. jan

Železnice už poslali samospráve zmluvu na Koniarekovu.


21 h

Podľa odhadov sa v priebehu niekoľkých dní začne štvrtá vlna, ktorá je nepredvídateľná, hovorí regionálna hygienička Katarína Tináková.


15. jan

Blogy SME

 1. Zoltan Bardos: Pokoradzský bludný balvan
 2. Jozef Sitko: Je dôvodná zmena Ústavy pre zmenu výsledku volieb?
 3. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 4. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 5. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 6. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 7. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 8. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 245
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 10 088
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 637
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 885
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 724
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 2 458
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu