zila za potápaním do ďalekej a exotickej Indonézie.
V tejto malebnej časti Ázie ešte neboli. Ich kroky smerovali najskôr na ostrov Bali a potom na úchvatné Komodské ostrovy. Tam sa mali nalodiť na českú expedičnú potápačskú loď Sea Lady.
Po prílete do Labuan Bajo ich čakalo nielen dusné a horúce počasie, ale taktiež nevšedný kolorit tunajšieho prístavného mestečka. To vyzeralo, ako by vypadlo z oka starého pirátskeho prístavu. Desiatky drevených lodí sa pohojdávali v kľudnej zátoke a v diali, na horizonte, sa rysovalo vyprahnuté pohorie západného Floresu.
Stretnutie
Výprava Slovákov sa stretla s Milanom Jeglikom. Ten sa dostal na Bali náhodou. „Dostal som ponuku pripravovať potápačskú bázu s manželkou v Chorvátsku. Neskôr sme dostali ponuku pripraviť niečo podobné na Bali, ale napokon projekt stroskotal. Po návrate do Česka sme zistili, že nám prostredie prirástlo k srdcu. Vrátili sme sa späť, a do Európy chodievame raz za dva roky," povedal Milan.
Hneď v prvý deň zdvihli potápači kotvu a vydali sa k rozprávkovému súostroviu s desiatkami malých ostrovčekov a skalísk. Najväčšími ostrovmi v tejto oblasti sú Komodo, Rinca, Motang, Kode a Padar.
Dýchol na nás pravek
Na prvých štyroch menovaných ostrovoch žijú najväčšie suchozemské mäsožravé jaštery planéty, varany komodské. Pre západný svet bola objavená ich existencia až v roku 1911. Považskobystričania sa vydali do vnútrozemia ostrovov Komodo a Rinca, kde sa na vlastné oči presvedčili o existencii pravekých jašterov.
„Dotvárajú v krajine pocit, akoby ste sa vydali na cestu do praveka. Stretnutie s predátorom bolo snom každého z prítomných. Fotografovali sme a natáčali na kameru. Poniektorí v tej chvíli pozabudli, že varanie sliny usmrtia po uhryznutí za pár hodín či dní. Napokon sme situáciu nepodcenili a stretnutie s pravekom dopadlo dobre," opisoval stretnutie s jaštermi Milan Mayer.
Medzi žralokmi
Keď sa skupinka potápačov ponorila po prvý raz v lokalite Kastle Rock, mohla sa presvedčiť, že sa dá medzi žralokmi potápať hocikedy. Úchvatná podmorská hora na severe Komoda ich doslova uhranula veľkým počtom rýb. „Defilovali medzi nami kranasy, tuniaci, more sardiniek či morské korytnačky a ohromné množstvá chňapalov, bodlokov... Sem-tam sa objavili veľké napoleóny, ale hlavným kúzlom Castle Rock sú žraloky útesové a žraloky spanilé," opisuje ponory Paťo Kocúr.
K ďalším veľkým zážitkom patrilo potápanie sa na západnom Komode, ktoré je absolútne pusté a nestretnete sa tu so žiadnym turizmom, ani s potápačskými loďami. Občas sa objavia rybári zo Sumbawy, ale samotné pobrežie je vytorené nádhernými plážami, farebnými skaliskami a vnútrozemím.
Tam vyrážali za divočinou panenskej krajiny, v ktorej na zemi vládnu varany a vo vzduchu orly bielobruchí.
Tajomná divočina
V zátoke Letuhoh sa vydali potápači na výpravu, ale nie všetci zvolili vhodnú obuv. „Paťo Kocúr sa vypravil do prudkého, trávou zarasteného kopca v Croxách. Nebolo mu dvakrát do spevu. Nakonec túto svoju očistu pojal veľmi statočne a športovo. Nabudúce už vo svojej plastovej obuvi nikam nevyrazil," hovorí o strastiach jednej z ciest do divočiny Milan Jeglik.
Nasledovali krásne ponory s rejnokmi manta v lokalite Manta Alley, kde okolo potápačov plachtili obrovské podmorské lietadlá, manty.
K ďalším veľkým zážitkom patrilo fotografovanie kaloňov obrovských. Tie sa zdržujú na východnej strane Komoda, v mangrových porastoch. Nechýbalo ani potápanie v ďalšej lokalite, Karang Nakasat, kde sa rady zdržujú manty. Perlou centrálneho Komoda je miesto zvané Batubolong. Je to komplexný koralový útes na svahoch magickej podmorskej hory.
„Okolo nás sa preháňali žraloky, kranasy, tuniaci, barakudy a napoleóny. Nechýbal však ani kúzelný relax na rozprávkových plážach, kde sa večer oslavovalo kúzlo života a dobrodružstviev. Niektorí prekonali strach, a skákali zo strechy lode do temnej nočnej zátoky. Už vtedy boli potápači rozhodnutí, že sa vrátia," spomína Milan Jeglik.
Vrátili sa
O niekoľko mesiacov sa takmer rovnaká partia objavila na medzinárodnom letisku Denpasar na Bali. „Tentoraz naše dobrodružné duše zamierili na ostrov démonov Nusa Penida. Hlavným cieľom bolo potápanie sa s mesačníkmi svietivými. Sú to najťažšie kostnaté ryby oceánov. Dosahujú výšku až tri metre a hmotnosť až takmer dve tony," opisuje účel cesty Paťo Kocúr.
Živočích, žijúci obvykle v hĺbkach štyristo metrov, v tejto oblasti vypláva od júla do konca októbra do povrchových vôd. Považskobystričanom sa ich sen naplnil do bodky. Ich ďalším cieľom bolo potápanie sa s mantami, ktoré sa zdržujú pri južnom pobreží Nusa Penidy celoročne. Ich úsilie bolo po pár dňoch odmenené nezabudnuteľnými zážitkami a množstvom fotografií.
Poslednou výzvou bolo potápanie sa so žralokmi kladivohlavými bronzovými na Južnom Lomboku, kde ich čakala potápačská lokalita Magnet Point.
Po opustení českého potápačského centra Penida Dive Resort sa nalodili na loď Safari Jukung Manta, ktorá vyplávala smerom na Západný Lombok. Po niekoľkých zaujímavých ponoroch so žralokmi útesovými, murénami či ploskozubcami sa vydala partia do divokých južných vôd pri Lomboku, v oblasti zátoky Blongas.
Lákajú ich veľryby
Zaľudnenosť tohto magického a nevľúdneho pobrežia sa rovná nule. Všetci si užívali pusté pobrežie bez známok civilizácie.
„Po troch hodinách sme doplávali k Magnetu. Tentoraz sa lokalita predviedla v plnej paráde. Videli sme žraloky útesové, barakudy a na záver niekoľko žralokov. Na druhý deň sme sa vrátili. Hneď po ponore sme stretli žraloky útesové, kladivohlavé. Bolo zaujímavé sledovať, ako okolo nás preplávali štvormetrové torpéda s nezameniteľným krídlom na hlave," popisuje ponor Paťo Kocúr.
Po návrate na loď opustila partia nádherný kút sveta s vedomím, že videla všetko, čo chcela. Jedinou chybou bol podľa Milana Jeglika fakt, že výprave došla borovička! Ďalším lákadlom sú pre Považskobystričanov veľryby na Alore, kam by sa chceli dostať opäť pomocou českej expedičnej lode Sea Lady. Možno už tento rok.