LEDNICA. Pálenie borovičky má v obci dlhoročnú tradíciu a je to špecialita tamojšej pálenice. "Pálenie borovičky je prácne. Na jeseň treba otriasť zo stromov modré borievky, ktoré sa nechajú vysušiť. Pred pálením sa preosejú na sitách, pomelú na mlynčeku a pridávajú sa v pálenici priamo do kotla s variacim sa kvasom," povedal starosta Milan Barka, Barka.
Milan Baláž, ktorý pracuje v pálenici už niekoľko rokov, vysvetľuje, že museli dlho skúšať, aké množstvo borievok treba do kvasu dať. Niekoľkoročné skúšanie podľa neho prinieslo svoje ovocie a výsledkom je ojedinelý destilát. "Skúšali sme použiť už aj väčšie borievky dovezené z Balkánu. Neosvedčili sa, najlepšie sú tie, natrhané za humnami," zdôraznil Baláž.
Borovička sa podľa starostu páli na samom konci sezóny kvôli tomu, že silná aróma borievok "zavonia" celé potrubie v pálenici a ak by niekto chcel páliť po borovičke slivovicu či jablkovicu, arómy borievok by sa nezbavil. "Borovička je špecialita našej pálenice, voláme ju lesný dych a je to kvalitná borovička bez esencií, bez prímesí ako bonbónik na konci sezóny," dodal Barka.
Na tradičnom ukončení sezóny v obecnej pálenici nemohli chýbať ani ženy miestnej folklórnej skupiny Ledničanka, ktoré si pri čistení a mletí sušených borievok "pomáhali" zväčša pijanskými piesňami.