POVAŽSKÁ BYSTRICA. O zvyšovaní úverového rámca municipálneho úveru a prijatí účelového investičného úveru budú rozhodovať poslanci na zajtrajšom zastupiteľstve.
Projekty a spoluúčasť
Ide o projekty revitalizácie dvoch základných škôl, na Strede a na Ulici slovenských partizánov, revitalizácie Základnej umeleckej školy I. W. Kráľa, rozšírenie vodovodu v Podvaží, separovaného zberu komunálneho odpadu v meste, rekonštrukciu verejného osvetlenia na sídlisku Stred a rozšírenie verejnej kanalizácie v Považskej Teplej a Moštencoch.
„Päťpercentná spoluúčasť pre všetky projekty v rámci rozpočtu je viac ako 653-tisíc eur. Ide o sumu z oprávnených nákladov vo výške niečo cez 13 miliónov eur," uvádza konkrétne čísla Anton Martaus, vedúci oddelenia financií mestského úradu.
Prvá možnosť
Dve možnosti pokrytia financovnia spoluúčasti sú podľa Martausa preto, aby sa vyhlo mesto prípadnej formálnej chybe, ktorá by mohla nastať a aby mesto neprišlo o eurofondy.
Prvá možnosť vychádza z toho, že mesto z úverového limitu prvého municipálneho úveru z predošlého roka nevyčerpalo sumu takmer 236-tisíc eur. „Potrebovali by sme teda, ak by sme šli cestou municipálneho úveru, asi 417-tisíc eur," hovorí Martaus.
Ďalej vysvetľuje, že rámec úveru je, čo sa týka sumy, veľmi strapatý. „Ide o rámec do roka 2020. Tak sme sa snažili sumu zaokrúhliť. Vytvorili sme rezervu asi 121-tisíc eur, ktorá zaokrúhľuje rámec municipiálneho úveru z 5. mája 2010 z pôvodných 3 961 070 miliónov eur na 4,5 milióna eur. Zároveň by to umožňovalo primátorovi podľa schváleného uznesenia robiť zmeny aj individuálne do výšky približne 33-tisíc eur. Tie potom dá schváliť zastupiteľstvu. Pre prípad, že by bola nejaká mimoriadna zmena, nemusel by zvolávať mimoriadne zastupiteľstvo. Bolo by to operatívnejšie. Tým pádom by tu bola požiadavka na zvýšenie municipiálneho úveru o 538-tisíc eur," hovorí Martaus.
Druhá možnosť
Na zváženie budú mať poslanci ešte jednu možnosť. Tá je rezervou, aby mesto formálne pri zabezpečovaní spolufinancovania pri eurofondoch nepochybilo. „Z listu, ktorý nám bol doručený v súvislosti s eurofondmi, nebolo celkom jasné, či bude stačiť, ak päťpercentnú spoluúčasť prekryjeme municipálnym úverom, keď budú v rozpočte explicitne vymenované akcie. Bolo tam totiž napísané, že treba predložiť úverové zmluvy, ako keby boli účelové," vysvetľuje vedúci Martaus.
Dodáva, že mesto nechce ísť touto cestou, lebo by to bolo problémové aj s bankou. „Aby sme mali istotu, že nedôjde k nejakému formálnemu pochybenie, pre ktoré by sme mohli prísť o financie, predkladáme poslancom ešte jednu možnosť. A síce prijatia účelového investičného úveru do výšky 774-tisíc eur pre zabezpečenie zdrojov na spolufinancovanie schválených akcií v prípade, že sa nezabezpečia zdroje cestou municipiálneho úveru," dopĺňa Martaus.
Okrem možností úverového zabezpečenia financií budú poslanci rozhodovať aj o menších zmenách rozpočtu.