POVAŽSKÁ BYSTRICA. Tradičným cieľom súťaže je podnecovanie rozvoja tvorivej činnosti žiakov a študentov v oblasti výtvarnej výchovy. Ide aj o konfrontáciu súčasnej výtvarnej pedagogiky u nás i v zahraničí, hľadanie možností vo využití materiálov a ich kombinácií, ale aj prezentácia klasických výtvarných techník - kresba, maľba, grafika.
Tieto ciele sa podľa organizátorov darí plniť, o čom svedčí aj počet účastníkov a záujem pedagógov o semináre, ktoré sa počas bienále Výtvarných alternatív organizujú.
Množstvo prác
Na celoslovenskej výtvarnej súťaži, s medzinárodnou účasťou, sa prezentovalo 45 škôl a inštitúcií. Z toho bolo dvadsaťdeväť domácich. Zahraničie zastupovali štáty: Česká republika, Chorvátsko, Poľsko, Rumunsko, Srbsko, Čierna Hora, Maďarsko, Bulharsko, Čína a India.
Celkovo bolo do súťaže doručených 1430 prác.
„Navrhli sme oceniť práce v jednotlivých kategóriách, s prihliadnutím na kritériá súťaže, jej zmysel a poslanie, ale aj na profesionalitu a kvalifikovanosť prípravy súťažných prác," povedal predseda poroty Ján Husár.
Európska špička
Miloš Čapka a Juraj Ezechiáš z Trnavy chodia na výtvarné alternatívy asi štyri roky. Získali Cenu výtvarných alternatív v I. kategórii - kresba, maľba a kombinácie techník za maľbu. „Podujatie má tradíciu a prestíž, ktorú si za jedenásť rokov dokázalo vybudovať. Lektorské európske špičky ho naštartovali veľmi dobre," povedal Miloš Čapka.
„Som prekvapený množstvom prác. Škola má kontakty na vynikajúcich lektorov, a preto iba privítame, ak bude podujatie pokračovať najmä formou workshopov, kde sa budú môcť účastníci oboznámiť či naučiť sa rôzne nové, moderné techniky," dodal Juraj Ezechiáš.
Ocenené práce
Hlavnou cenou je cena ministerstva školstva, ktoré je vyhlasovateľom súťaže. Odniesli si ju hneď tri školy: ZUŠ Vladislava Vančury Háj v Slezsku, ZUŠ Púchov a Stredná umelecká škola Petara Lubarda Cetinje v Čiernej Hore.
Cena primátora mesta Považská Bystrica zostala doma vďaka Základnej umeleckej škole Imra Weinera Kráľa. Tá udelila svoju cenu ZUŠ M. Stibora v Olomouci. Až do Číny poputuje Cena Vlastivedného múzea Považská Bystrica. Cena Považského osvetového strediska sa posunie iba kúsok na juh, do Galanty. Zaujímavou cenou je aj tá, ktorú venuje MG art galéria v Považskej Bystrici, a to ponuka na výstavu. Využiť ju môže Vladimír Stacha.
Doma zostane aj cena za PC grafiku v II. kategórii a v tretej za priestorové práce – objekty. Do Púchova sa sťahuje cena v I. kategórii – kresba, maľba, kombinácie techník, za kolekciu prác žiakov Janky Michalíkovej.
Ostatné ceny poputujú do Slezska, Toruňu, Targovishta, Nišu, Rybnika, Žiliny, Prešova a Fiľakova.
Autor: YETTY