POVAŽSKÁ BYSTRICA. Sviatok Zeme sa dá osláviť rôznymi spôsobmi. V Považskej Bystrici si zvolili spoločnú oslavu a to prostredníctvom ekologického jarmoku.
Nešlo len o prezentáciu či predaj výrobkov, ktorých au-tormi sú deti. Žiaci sa prezentovali aj projektmi, s ktorými sa zapojili do súťaže ekopyramída. Jej vyhodnotenie bolo súčasťou ekologického jarmoku.
Medík už nemáme...
Pravidelným účastníkom podujatia je púchovské CVČ Včielka. Ako napovedá jeho názov, zameriava sa najmä na včelárstvo. Tomu zodpovedali aj výrobky, ktoré mali v stánku. „Medík nám už nezostal, máme len figúrky zo včelieho vosku, ale aj ďalšie výrobky," zasmiala sa riaditeľka CVČ Eva Kováčová.
Včielka ponúkala i medovníčky. „Napiekla ich naša pracovníčka, teda Martuška," informovala Kováčová. Medovníčky mohli ochutnať mnohí návštevníci jarmoku. Kým „matka kráľovná" ponúkala výrobky v stánku CVČ, „včielka robotnica poletovala" medzi stánkami a ponúkala medovníčky.
Projekty o životnom prostredí
Na jarmoku sa školy prezentovali okrem výrobkov i ekologickými projektmi. Žiaci zo Základnej školy Dolná Mariková vypracovali projekt o energii. „Celkom nás to bavilo," povedal Tomáš Riljak. Zároveň sa pochválil, že vlani sa venovali vode a celkom úspešne – získali druhé miesto.
Žiaci zo ZŠ SNP v Považskej Bystrici sa zamerali na dopravu. „Pozorovali dopravnú situáciu v meste, merali množstvo výfukových plynov," stručne predstavila projekt detí učiteľka Jarmila Mirohnová.
Túto školu reprezentoval i maskot. Bol ním kaktus, na ktorom sedel papagáj. „Keďže sa žiaci venovali aj vode, rozhodli sme sa pre takéhoto maskota. Symbolizuje kaktus, ktorý rastie v púšti, kde je málo vody, a prírodu – papagája. Musím deti pochváliť. Na jarmok pripravili veľmi pekné výrobky, napríklad zo starého papiera a kože," doplnila.
Adam, Lenka, Andrej a Barbora zo ZŠ Stred sa pochválili, že o ich stánok je veľký záujem. Výrobky, ktoré ponúkali, sa rýchlo minuli, a tak museli požiadať o ďalšiu dodávku. „Najrýchlejšie zmizli náramky z bavlniek," povedal Adam, a hneď aj predstavil ich ponuku – kvety z papiera, byliny, ozdobené mušle, rôzne veľkonočné výrobky. To všetko vyrobili školáci zo Stredu.
Iniciatívu organizátorov i žiakov, ktorou prispievajú k ochrane životného prostredia, kladne hodnotí i primátor mesta Karol Janas. „Ekologický jarmok má už tradíciu. Jeho význam spočíva v tom, že pomáha deťom získať povedomie k ekologickému správaniu sa k Zemi. Verím, že si udrží vynikajúcu úroveň aj v ďalších ročníkoch," dodal.
Ako vznikla myšlienka jarmoku?
Prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici Pavel Petrík hovorí, že myšlienka usporadúvať ekojarmok vznikla v spolupráci s Centrom voľného času v Považskej Bystrici. „To už dvadsať rokov robí ekopyramídu v jednotlivých základných školách. Keď sme hovorili o tom, ako tieto deti, ktoré sa venujú ekologickému programu, nejako viac zviditeľniť, tak sme prišli na myšlienku ekologického jarmoku. Zdá sa, že to bola dobrá myšlienka. Keď sme začínali, do prvého ročníka jarmoku sa zapojilo osem základných škôl, na dnešnom ich je už pätnásť. Myšlienka ukázať, ako trávia deti svoj voľný čas tvorbou projektov na zlepšenie životného prostredia, by mohla byť podnetom aj pre všetkých ostatných, že o ochranu prírody sa treba aktívne zaujímať," hovorí prednosta obvodného úradu životného prostredia Pavel Petrík.
Dodáva, že aj on sa dozvedel niečo nové. „Zaujali ma napríklad deti zo Základnej školy Slovanskej, ktoré dávali námety na to, ako využiť vodnú energiu. Žiaľ, nie som tento rok v porote, a tak som nemal toľko času na podrobnejšie oboznámenie sa so všetkým, čo tu školy prezentujú," doplnil Petrík.
Boli milo prekvapení
Páčilo sa aj návšteve z Trenčína. „Je tu veľa detí, ktoré majú veľký prehľad v tom, čomu sa venujú. Naozaj môžem povedať, že ma prekvapili a obdivujem ich. Vidieť, že majú podporu aj v rodine, pre to, čomu sa venujú," hovorí Jozef Letko, prednosta Krajského úradu životného prostredia v Trenčíne a spomína si na žiaka, ktorý im poskytol absolútne podrobný a veľmi odborný výklad o živote a výskyte jeleňov v regióne.
„Páči sa mi, ako je to zorganizované a deti sú z toho, čo robia, nadšené. To je veľmi dobré," doplnila Erika Kostková, hovorkyňa úradu.
Vyhodnotenie súťaže
Dôležitou súčasťou minulotýždňového podujatia bola nielen prezentácia projektov, ale najmä ich hodnotenie. To mala v rukách odborná porota. „Hodnotila výber témy, jej cieľ, vlastné zistenia žiakov, fotodokumentáciu, výsledky a závery, celkovú estetiku projektu a celkovú estetiku stánku," vysvetlila Katarína Hesková z považskobystrického centra voľného času, ktoré bolo spoluorganizátorom jarmoku.
Porota nemala ľahkú úlohu. Potvrdil to aj Dušan Chudovský z Lesov SR, ktoré sa tiež podieľali na organizácii. „Vidieť, že deti pristúpili k úlohe zodpovedne a pripravovali sa na ňu dlho. Bude to ťažké rozhodovanie," skonštatoval.
Napokon sa porota dohodla. V kategórii A – žiaci 1. – 4. ročníkov ZŠ, prvé miesto získala ZŠ Prečín, na druhom mieste skončila ZŠ Stred, Považská Bystrica a na treťom ZŠ sv. Augustína, Považská Bystrica.
V kategórii B – žiaci 5. – 9. ročníkov ZŠ, si zlatú medailu odniesla ZŠ Papradno, striebornú ZŠ Slovanská, Považská Bystrica a bronzovú ZŠ Plevník.
Autor: BERKO, VŽ