novou väčšinou.
DUBNICA NAD VÁHOM. Dve uznesenia, ktoré mestské zastupiteľstvo schválilo, primátor Jozef Gašparík vetoval. Podľa jeho vyjadrenia jedno z nich nebolo v súlade so zákonom o obecnom zriadení, druhé bolo pre mesto zjavne nevýhodné.
Časť poslancov z dvoch klubov požiadala o zvolanie neplánovaného zastupiteľstva. Na ňom obe uznesenia znova potvrdili. Tentoraz nadobudli, v zmysle zákona o obecnom zriadení, účinnosť aj bez súhlasu primátora.
Doplnok k rokovaciemu poriadku
Obsahuje viacero bodov. Okrem iného aj ustanovenie, podľa ktorého má primátor odovzdať vedenie zastupiteľstvo zástupcovi alebo inému poslancovi, ak chce vystúpiť v rozprave. Práve tento bod primátor rozporoval. Podľa neho je v rozpore so zákonom o obecnom zriadení, ktorý hovorí, kedy primátor nevedie rokovanie zastupiteľstva. „Došlo aj k ďalším obmedzeniam primátora," vysvetlil dôvody nesúhlasu s uznesením Jozef Gašparík (nezávislý).
Poslanci s jeho stanoviskom nesúhlasili. „Sme presvedčení, že je to právne v poriadku," oponoval Karol Korintuš (koalícia SDKÚ, SZ, KDH, SaS, Most-Híd). Poukázal, že podobné znenie ohľadne rozpravy i vedenia zastupiteľstva majú aj v iných mestách, napríklad v Šali, Bratislave, Martine.
S primátorovými komentármi k prerokovávaným bodom, naopak, súhlasil František Mikolášek (nezávislý). Podľa jeho slov je dobré, ak vysvetlí, o čo konkrétne ide, a to nielen pre poslancov, ale aj občanov. „Prečo mu chceme zapchať ústa? Kúpme mu pásku, bude to lacnejšie, ako sa takto stretávať a zalepme mu ústa na celé zastupiteľstvo," skonštatoval.
„Je to aj o tom, aby pán primátor nekomentoval a neurážal poslancov," zdôvodnil postoj poslancov, ktorí uznesenie schvaľovali, Tibor Pakši (koalícia Smer, HZDS).
Väčšina hlasovala za
Zákon o obecnom zriadení hovorí, že v prípade vetovaného uznesenia ho môžu poslanci potvrdiť trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov.
V prípade doplnku k rokovaciemu poriadku v zastupiteľstvo vôľa potvrdiť uznesenie bola. Z devätnástich poslancov hlasovalo za dvanásť, potrebných bolo dvanásť. Proti bolo štyria, dvaja sa zdržali.
Hlasovania sa zdržal aj Marián Antal (nezávislý). „Treba to najprv prediskutovať s klubmi a primátorom a nájsť spoločné riešenie. Toto nie je celkom dobrá forma, keď sa takto hlasuje na zastupiteľstve," zdôvodnil svoj postoj Antal.
Zásady vydávania novín
V marci poslanci schválili aj uznesenie o zásadách vydávania Dubnických novín. Zdôvodnili ho snahou o vyváženosť novín. Zároveň schválili aj redakčnú radu, v ktorej sú traja zástupcovia klubov – koalícia Smer, HZDS a koalícia SDKÚ, SZ, KDH, SaS, Most-Híd.
Nezávislých mal zastupovať viceprimátor Ján Tatar, ktorý však funkciu v redakčnej rade odmietol s tým, že sa radšej vzdá mandátu. Preto poslanci schválili formuláciu, podľa ktorej ďalším členom rady, okrem troch zástupcov spomenutých klubov a šéfredaktorky, nemusí byť len viceprimátor, ale môže ho nahradiť zamestnanec mesta, ktorého určí primátor.
Prečo nepodpísal?
Uznesenie o zásadách vydávania mestských novín primátor považuje za zjavne nevýhodné pre mesto, a preto pozastavil jeho účinnosť. Tvrdí, že by mali byť zosúladené s tlačovým zákonom. Ako dôvod tiež uviedol, že v redakčnej rade chýba zástupca klubu nezávislých. „Som toho názoru, že cieľ zásad vydávanie Dubnických novín – pluralita, objektivita, vyváženosť, takto vytvorená redakčná rada nezaručuje a existuje dôvodná obava z neprimeranej propagácie politických strán a hnutí vo väčšine zastúpených v redakčnej rade a mestskom zastupiteľstve," uviedol primátor.
„Takto by pán primátor mohol spochybniť každé uznesenie, lebo každé je prijímané väčšinou hlasov a väčšinu hlasov v zastupiteľstve majú kluby, ktoré označuje ako politické, takže zásadne nesúhlasím s takouto interpretáciou," odpovedal poslanec Korintuš.
Veto prelomili
Aj v tomto prípade potrebovali poslanci, ak chceli potvrdiť uznesenie trojpätinovú väčšinu. Tú mali, z devätnástich hlasovali za potvrdenie štrnásti. K poslancov z klubov Smeru a KDH sa pripojil aj nezávislý Marián Antal. „Treba dať priestor aj druhej strane – novej redakčnej rade. Po roku sa môže jej fungovanie prehodnotiť," povedal.
Obe uznesenia sú teda právoplatné. Primátor však stále zotrváva na svojom stanovisku, že rozhodnutie o zásadách vydávania novín je pre mesto zjavne nevýhodné a doplnok k rokovaciemu poriadku je porušením zákona. Nevylúčil, že podnikne právne kroky, aby boli zrušené.