Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Poplatok za jasle zvýšili zo šestnásť na stodvadsať eur

Od prvého septembra tohto roka zaplatia rodičia, ktorí majú svoje deti umiestnené v mestských jasliach, 7,5-násobne vyšší mesačný poplatok. Pozmeňujúci návrh jedného z poslancov, ktorý takéto zvýšenie označil za neúmerné, na postupné zvyšovanie väčšina ko

Za starostlivosť zaplatia rodičia viac, po zvýšení bude mesto aj tak doplácať takmer polovicu sumy z rozpočtu.Za starostlivosť zaplatia rodičia viac, po zvýšení bude mesto aj tak doplácať takmer polovicu sumy z rozpočtu. (Zdroj: BERKO)

legov nepodporila.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri schvaľovaní novej výšky poplatku poslancovi Rudolfovi Karasovi chýbalo aj predloženie analyzovania „upratovania" a šetrenia v mestských spoločnostiach, aby mohol podporiť ďalšie zdražovanie pre obyvateľov.

V diskusii sa nastolila aj otázka spravodlivého systému výberu do jaslí a sociálnej spravodlivosti po zvýšení a bez neho. Poslanci nakoniec schválili zvýšenie na stodvadsať eur mesačne. Mesto bude na prevádzku jaslí aj po zvýšení doplácať asi päťdesiat percent. Zodpovedný vedúci z mestského úradu tvrdí, že poplatky na jasle matkám refunduje štát.

Skryť Vypnúť reklamu

Návrh a jeho zdôvodnenie

Mesto prevádzkuje dvoje detské jasle s tromi oddeleniami s celkovou kapacitou 45 detí. Starostlivosť o deti zabezpečuje deväť zdravotných sestier a tri pomocné sily. „Ročné náklady na prevádzku jaslí boli v minulom roku viac ako 110-tisíc eur a podiel rodičov predstavoval necelých deväťtisíc eur, čo bolo asi 8,1 percenta z celkových nákladov. Mesto nedostáva na prevádzku jaslí žiadne dotácie," hovorí Jozef Bielik, poverený riadením odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry.

Odbor robil podľa Bielika aj prieskum poplatkov v okolitých mestách a poplatok za jasle je tam oveľa vyšší, niekde sa dokonca vyšplhal nad 230 eur. Do prieskumu zahrnul aj niektoré súkromné jasle.

poslancijasle.jpg

Rodolf Karas (druhý zľava) navrhol postupné zvyšovanie. Podporil ho aj poslanec Juraj Smatana (prvý zľava).

K návrhu na zvýšenie poplatku pristúpilo mesto podľa vedúceho po zmene legislatívy. „Od prvého januára je zmena, čo sa týka rodičovského príspevku, na zabezpečenie opatery dieťaťa. Príspevky nie sú viazané na to, že matka musí byť doma a nemôže pracovať. Uvoľnili sa tak trochu ruky rodičom a v prípade, ak chce zabezpečiť starostlivosť o dieťa, môže to aj formou detských jasiel. Okrem toho sa zvýšil rodičovský príspevok na 190 eur a zvýšil sa aj prípadný príspevok na starostlivosť o dieťa. Keď sme zobrali do úvahy všetky tieto skutočnosti a stav financií mesta, prichádzame k tomu, že systém je zle nastavený," zdôvodňuje Bielik.
Dodáva, že rodičom vlastne štát refunduje starostlivosť o dieťa.

Skryť Vypnúť reklamu

Protesty rodičov

Návrh na zvýšenie vyvolal aj protesty dotknutých občanov. „Prišli nám dve petície, z ktorých jedna nespĺňala požiadavky zákona a druhá áno. V nej rodičia súhlasia so zvýšením poplatku, ale nesúhlasia so zvýšením na 120 eur, ako navrhuje mesto," hovorí Bielik. Ako dodal, napriek zvýšeniu poplatku na 120 eur mesačne budú prostriedky, ktoré sa vyberú od rodičov, vykrývať len niečo viac ako 50 percent skutočných nákladov.

Bielik pripomenul, že kapacita detských jaslí je stopercentne využitá, mnohí rodičia dokonca vozia deti do jaslí aj do Púchova, kde je mesačný poplatok vyšší, ako bude od septembra v Považskej Bystrici.

Neúmerné zvýšenie

Poslancovi Rudolfovi Karasovi sa zdalo zvýšenie poplatku neúmerné, dal návrh na postupné zvyšovanie, najprv len na 80 eur.

Skryť Vypnúť reklamu

„Je to príliš prudký nárast, takže si musia aj mamičky rozmyslieť, či sa im oplatí zostať doma alebo prijmu prácu. Nie každá rodina má rovnaký sociálny status. Mnohokrát sú to slobodné alebo rozvedené matky. Majú tri deti alebo dve deti a sú samoživiteľky. V tomto prípade by tie mestské jasle mali robiť určitý sociálny nárazník a pomáhať slabým skupinám," hovorí poslanec Karas, ktorý bol za postupné zvyšovanie.

Karas zároveň dodáva, že z diskusie na zastupiteľstve vyplynulo, že nemáme systém, aby sme sociálne znevýhodnenú rodinu uprednostnili pri získavaní jaslí. „Mali by sme mať aj súkromné jasle, ktoré môžu mať aj vyššie poplatky, ale musia to byť solvetné rodiny, ktoré sú schopné to zaplatiť. Čiže si myslím, že tu rozdiel medzi mestským a súkromným," hovorí o dôvodoch citlivého posudzovania na zvýšenie Karas.

pozmenovakjasle.jpg

Hlasovanie o pozmeňujúcom návrhu.

Postupné zvyšovanie podľa jeho slov navrhol preto, že ak už je potrebné zvyšovať, tak nie naraz. „Chcel som, aby mali rodiny možnosť adaptovať sa, prispôsobiť postupne chod rodiny, zamestnanie a rodinný rozpočet novým podmienkam," zdôvodňuje Karas.

Karasov návrh podporili traja poslanci, Pavol Jurčík, Katarína Beranová a Juraj Smatana. Poslankyňa Beranová navrhovala, aby sa stanovila rôzna sadzba poplatkov v jasliach v závislosti na príjme rodiny. Primátor Karol Janas vysvetlil, že takéto stanovovanie rôznych poplatkov nie je možné, musí byť zachovaná rovnosť.

Vyhlásenie primátora

Okrem iného primátor mesta Karol Janas zdôvodnil, že práve poplatok 16 eur je nespravodlivý.

„V tomto meste je 45 rodičov, ktorí majú obrovské šťastie a možno aj obrovský lobing, to ja neviem, ešte musím urobiť poriadok aj v tomto, aby sa dostali do jaslí. Ale čo tie ďalšie stovky rodičov a detí, ktorí to šťastie nemajú? Im nikto nezaplatí pančušky, overal, ani stravu za nákupnú cenu. Ako k tomu príde tá skupina, ktorá sa do jaslí nedostala? A teraz si predstavte, že by začali na mestský úrad chodiť a hovoriť, že ak tým 45 podpisuješ oblečenie a lacnejšiu stravu, podpíš to aj nám. To takto nemôže fungovať, aby 45 privilegovaných ľudí dostávalo celý výstroj a zvyšné stovky to nemajú," povedal okrem iného, na zastupiteľstve Janas.

O systéme prideľovania

Vyhlásenie primátora zaujalo poslanca Smatanu, ktorý je presvedčený, že návrhu na zvýšenie poplatku malo predchádzať preskúmanie spravodlivosti prideľovania jaslí. „Žiadna zdravá, citlivá matka neodíde od svojho malého dieťaťa do práce, ak nemusí. Kritériá prideľovania jaslí by mali byť nastavené tak, aby odfiltrovali ľudí, ktorí tam prichádzajú v ťažkej sociálnej situácii a musia od dieťaťa odísť a ísť pracovať, od ľudí, pre ktorých je to nejaký bonus od štátu a mesta," hovorí Smatana. Dodáva, že tí by mohli využiť aj nejaké súkromné jasle.

Myslí si tiež, že sociálna spravodlivosť by mala byť uplatňovaná cez kritériá výberu do jaslí, a potom sa môžu poslanci zastupiteľstva baviť, či je cena primeraná alebo neprimeraná. „Kolegovia plošne o viac ako päťdesiat percent zvýšili poplatok bez toho, aby vedeli, čo to spraví s konkrétnou ženou. Niektorá si možno povie, bola som pripravená o bonus, ale v pohode to uplatím vzhľadom na príjem, ktorý mám. Niekomu však môžeme zničiť život, a ani o tom nevieme. Situácia pri zvýšení zo 16 na 120 eur môže byť pre ľudí, ktorí majú urobené zrážky zo mzdy za poplatky stanovené na euro, naozaj ťaživá. Uznávam, že argumenty, že v žiadnom inom meste sa toľko neprispieva. Ale preto, aby to nebol taký veľký skok, som sa priklonil len k zvýšeniu na 80 eur. Navyše, aj sociálna komisia mesta odporučila zvýšenie na 80 eur," hovorí Smatana, ktorý si myslí, že treba rešpektovať názor odborníkov z komisie.

Jasle a škôlky

Podľa Milady Belásovej by mal byť sociálny systém o solidarite, vec však vidí inak. „Ja sa pýtam, kto je solidárny, keď my vynakladáme obrovské finančné prostriedky, pritom nebudeme pýtať ten príspevok od matiek, ktorý dostávajú od štátu? A kto bude solidárny voči tým matkám, ktoré majú deti v škôlkach? Škôlky majú na úkor tohto sociálneho zariadenia o to menej. A tu nikto nedáva príspevok na nič. A matky musia mať deti aj povinne v škôlke v rámci predprípravy na školskú dochádzku. Často sú to nezamestnané matky a musia škôlku platiť. Treba sa preto na to pozrieť aj takto," myslí si Belásová.

Hovoril o antisociálnosti

Za nespravodlivý považoval stav pred zvýšním poplatku aj František Martaus a zhodnotil ho. „Je antisociálny a občania mesta by nás mohli atakovať nespravodlivosťou nášho rozhodnutia. Poviem aj prečo. Na rozdiel nákladov v jasliach sa z daní v meste skladajú dôchodcovia z daní z nehnuteľností a podobne, ktorí musia zaplatiť dane z jedného dôvodu, aby vydotovali rozdiel nákladov pre ľudí, ktorí majú zamestnanie a aj vyšší príjem, ako tí, ktorí sa skladajú na tie dane. Títo občania by nás mohli právom kritizovať, prečo my z nich ťaháme dane na to, aby sme zaplatili náklady, na ktoré štát dáva príspevok," tvrdil Martaus.

Dodal, že by bol rád, keby sa schvaľovali samé úľavy a znižovanie. Ale v tomto prípade, ak nechá mesto štátne peniaze naboku a ťahá ich z daní svojich ľudí, je to proti obyvateľom mesta a zastupiteľstvo by malo obhajovať záujmy všetkých občanov.

Iný dôvod poslanca

Poslanec Karas nepodporil zvýšenie ešte z jedného dôvodu. „Keby som videl, že čo sa týka šetrenia a zabezpečovania financií do mestskej kasy, postupujeme tak razantne a vieme zamiesť aj v spoločnostiach, v ktorých má mesto stopercentnú účasť a spravuje ich, nemal by som problém zahlasovať aj za tých 120 eur. Už sme zvyšovali dane, cestovné na MHD, ale tu by sme mali urobiť výnimku a zvyšovať postupne po pol roku na osemdesiat, sto a nakoniec na stodvadsať eur," zdôvodnil Karas.

Reakcia primátora

Primátor Janas zareagoval, že mesto hľadá zdroje a šetrí všade. „Keď si porovnáme rozpočet MŠK a PX Centra z minulých rokov a tento, tak zistime, že aj tu je razantné škrtanie výdavkov. Nedá sa preto povedať, že by sme v týchto spoločnostiach rozhadzovali, škrtalo sa všade," hovorí Janas.

Karas uznal, že je dobré, ak primátor tvrdí, že sa robí poriadok v mestských spoločnostiach, ale chýba prezentácia na zastupiteľstve, čo sa týka výdavkovej časti. „Obyvatelia by to určite uvítali," myslí si Karas.

hlasovaniejasle.jpg

Hlasovanie poslancov o zvýšení poplatku v jasliach.

Hlasovanie

Poslanci nakoniec návrh na zvýšenie poplatku v jasliach na 120 eur väčšinou hlasov schválili. Za bolo devätnásť poslancov z 23, nezdržal sa žiadny. Proti boli poslanci Rudolf Karas, Katarína Beranová, Juraj Smatana a Pavol Jurčík. Dvaja poslanci Jozef Keruľ a Marcel Péli sa rokovania nezúčastnili.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. Aj matematika sa dá skrotiť
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 16 849
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 403
 3. Aká je chémia vôní 12 525
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 10 910
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 380
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 903
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 637
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 278
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 784
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 364
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Radnica má záujem vybudovať cyklotrasu do miestnej časti Prejta

Dubnická samospráva už niekoľko rokov deklaruje svoj záujem vybudovať cyklotrasu do miestnej časti Prejta.

Ilustračné foto.

SÚŤAŽ: Hlasuj za najkrajší adventný veniec a vyhraj!

Z fotiek od našich čitateliek sme vybrali sedem krásnych adventných vencov a spolu s vami chceme nájsť ten najkrajší!

Darčekový balíček MY s vami

Na Slovensku pribudlo viac ako 2000 nakazených, 321 je z Trenčianskeho kraja

Na Slovensku pribudlo 2 043 nakazených, urobili 11 136 PCR testov. Laboratóriá vykonali celkom 1 093 761 PCR testov, nákaza sa potvrdila u 109 226 ľudí.

Ilustračné foto.

FOTO: Balzam pre dušu: zamrznutá Veľká Javorina

Pozrite si nádhernú fotogalériu zo zamrznutých Bielych Karpát.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

Žilina chce krajšiu stanicu. Železnice tlačí do spoločného projektu

Samospráva predstavila plán obnovy hanby Žiliny.

Už ste čítali?