POVAŽSKÁ BYSTRICA. Racionalizácia však celkom zažehnaná nie je. Poslanci z Považskej Bystrice tvrdia, že rezervy by mal kraj hľadať inde.
Kritériá, pre ktoré sa vyberali jednotlivé školy na vyraďovanie a zlučovanie, sa tých navrhovaných považskobystrických až tak netýkajú.
Opatrenia kraja
Predseda kraja Pavol Sedláček hovorí, že treba urobiť niekoľko opatrení. „Znížiť počet zamestnancov, lebo ak poviem, že počet žiakov klesol o 16,6 percenta, ale počet pedagogických pracovníkov o 0,8 percenta, je to jasné," vysvetľuje Sedláček.
Optimalizácia nie je tiež len o počte žiakov a o odboroch, je to podľa predsedu aj o technickom stave budov, o dostupnosti. „Nie je rozumné investovať do objektov, ktoré nakoniec opustíme a nebudeme ich využívať. Potrebujeme urobiť sieť tak, aby sme investovali do budov, ktoré budeme dlhodobo využívať," hovorí Sedláček.
Zároveň upozornil, že počet žiakov stále klesá. „Vývoj je tvrdý. Za tieto dva roky klesne počet žiakov o viac ako tritisíc. Nemali by sme zlučovať, ale päť škôl úplne vylúčiť zo siete, čo nechceme. Chceme zachovať dostupnosť odborov, vytvoriť silnejšie celky a vytvoriť takú sieť, aby dokázali prežiť ťažké obdobie niekoľkých rokov. Ukazuje sa, že bude mierny nárast, lebo pokles pôrodnosti sa zastavil, niekde dokonca zaznamenávame nárast," vysvetľuje župan.
Vyrovnané hospodárenie
Karol Janas tvrdí, že navrhované školy v Považskej Bystrici nie sú až takou veľkou boľačkou pre kraj.
„Koncepcia rieši situáciu za celý TSK. Podľa informácií, ktoré mám, tak aj Stredná priemyselná škola, aj Stredná odborná škola strojnícka v Považskej Bystrici fungujú tak, že financovanie ide podľa normatívov. Pre kraj teda dlh nevyrábajú. Bolo by dobré zamerať sa na tie školy, ktoré vyrábajú dlhy a pristúpiť k racionalizácii tých, ktoré sú pre TSK príťažou. Nie optimalizovať školy, ktoré sú naplnené, ktoré fungujú vo vyrovnanom hospodárení a o ktoré je medzi zamestnávateľmi záujem," hovorí Janas.
Sú na tom dobre
Rovnaký názor má aj poslankyňa Viera Zboranová.
„Ako poslanci za náš okres sa nestotožňujeme so žiadnym z variantov zlučovania, ani priemyslovky s odbornou školou, ani odbornej školy s priemyslovkou. Obe školy, čo sa týka rôznych ukazovateľov, sú na tom veľmi dobre," tvrdí Zboranová. Podľa nej sa už preto podarilo veci zvrátiť na pracovnom stretnutí, lebo argumentácia poslancov vychádza z konkrétnych faktov. Zboranová aj Janas ešte doplnili, že v prípade oboch škôl nešlo tak ani o šetrenie, ktoré by bolo založené na redukcii priestorov, ale skôr o utlmenie niektorých odborov a šetrenie v personálnom obsadení.
Treba dobre zvažovať
Aj ostatní poslanci sú presvedčení, že v regióne, kde sú silné tradície strojárstva, treba zlučovanie škôl s týmto zameraním poriadne zvážiť.
„Som rád, že priemyslovka nie je nateraz ohrozená. Treba však zachovať aj učebné odbory pre tých žiakov, ktorí nechcú ísť na maturitné odbory a chcú získať výučný list. Musíme zachovať aj dostupnosť takýchto odborov, jednoducho širšiu škálu. Sme mesto, kde má strojárstvo tradíciu a firmy s týmto zameraním zamestnávajú veľa ľudí," tvrdí Miroslav Adame. Obáva sa však, že bude ťažké vyhnúť sa zlučovaniu.
Vyjadrenia ostatných
Tie isté obavy ako Adame vyslovili aj poslanci Pavol Jurčík a Táňa Kňažková, zlučovanie však nepovažujú za šťastné riešenie.
„V prípade Považskej Bystrice nie je zlučovanie šťastné riešenie. Ak by malo dôjsť k zrušeniu niektorých odborov, treba to dôslednejšie prerokovať a zistiť, či tie potom nebudú v blízkom okolí pre žiakov, ktorí o ne prejavia záujem, chýbať," hovorí Jučík.
„Nie je isté, či je zlučovania nevyhnutné v prípade Považskej Bystrice," dodáva Kňažková.
Autor: berko