LÚKY. Na stavbu zberného dvora už bolo vydané územné rozhodnutie aj stavebné povolenie. Stavba nebude slúžiť len Lúčanom, ale obyvateľom všetkých obcí Púchovskej doliny.
Ľudia nie sú proti výstavbe, prekáža im vybraná lokalita a že o zámere neboli informovaní. Domnievajú sa tiež, že došlo k procesným chybám pri vydávaní stavebného povolenia. Žiadajú krajský stavebný úrad, aby vec prešetril. Výhrad je však viac.
Nie pri cintoríne
Z verejného stretnutia, ktoré bolo v obci ešte predtým, než ľudia podali petíciu proti výstavbe zberného dvora, odchádzali viacerí veľmi rozhorčení. „Nechceme, aby to bolo v blízkosti cintorína a obytných domov," hovorí Jana Hanesová.
„Odsudzujem, že sa to takto spravilo. K cintorínu to nepatrí. Tu s tým nesúhlasí asi nikto," tvrdí pani Hamšíková.
„Viete, ako to je, ľudia sa boja niečo povedať. Ale nemalo by to tam byť, veď je tam aj cintorín," prikyvuje staršia pani Luliaková.
Zlá lokalita
Ľuďom neprekáža len lokalita, ale aj neinformovanosť. Mali sa hľadať aj iné lokality. „Rok a pol to mali v pláne, my sme nevedeli nič. Prečo by tam mal byť zberný dvor, keď mladí ľudia v obci nemajú kde stavať? Prečo sa to nemôže vyčleniť na takéto využitie? Neboli sme informovaní od nikoho ani vtedy," rozhorčuje sa Miroslav Španihel.
Prekáža im neinformovanosť
František Galvánek vidí v tvrdeniach, že obec o zámere informovala, nelogickosť.
„Ak hovoríte, pán starosta, že o zámere výstavby ste informovali na vývesnej tabuli, prečo si ľudia dali v tejto lokalite pôdu poorať?" pýtal sa na stretnutí Galvánek. Dodáva, že vedenie obce ani poslanci obyvateľov o veci oficiálne neinformovali.
„Nevedeli sme ani o tom, že je vydané územné rozhodnutie na takúto stavbu. Nikto nič o podobnej výstavbe v našej obci nevedel. Ľudia tam majú ornú pôdu, roky ju obrábali, aj teraz, v jeseni, si ju dali poorať. Už sa chystajú sadiť, keď sa jeden z nich dozvedel, neoficiálne, že aby nesadil, lebo sa tam ide robiť zberný dvor. Takto by to nemalo byť," tvrdí Galvánek.
Jeho slová potvrdzujú viacerí. „Veľa sme sa nedozvedeli ani na verejnom stretnutí. A dovtedy nikto z ľudí oficiálne nevedel, že sa chystá výstavba niečoho podobného. Až teraz, keď už je všetko upečené," rozhorčuje sa Ladislav Matejka.
„Všetko sa držalo pod pokrievkou. Aj o tom, že sa nemá na pozemkoch sadiť, lebo sa chystá výstavba dvora, sa dozvedel len jeden človek náhodou," hovorí Ferdinand Kučík.
Prečo práve tu?
Ľudia v obci spísali petíciu proti výstavbe, ktorú zaslali na Obecný úrad v Lúkach, Obvodný úrad životného prostredia do Považskej Bystrice a Krajský stavebný úrad do Trenčína.
Na výstavbu dvora je vydané už aj stavebné povolenie, od apríla minulého roka. Stavať sa bude v katastri obce Lúky, stavebníkom je však obec Vydrná.
„Nehnevajte sa, ale kto by na vlastnom dvore gazdoval s niečím takým, ako sú odpady iných? V Lúkach má byť zberný dvor, vyseparovaný odpad sem má zvážať sedem ostatných obcí. Nikto nám nevysvetlil, prečo práve tu. Len nám bolo povedané, že každá obec je povinná do roku 2013 niečo takéto mať a naša nemá na to financie. Ľudia sú pobúrení, nesúhlasia s tým," opisuje situáciu Radovan Slováček, obyvateľ Lúk a zároveň poslanec obecného zastupiteľstva.
Dodáva, že poslancom je asi tri mesiace a tvrdí, že informovanosť viazne. „Starosta nič nevysvetlil nielen ľuďom, ale ani poslancom. Mohlo by to byť aj v inej lokalite, malo sa viac diskutovať," dodáva.
Po prevalení nespokojnosti
Člen petičného výboru Daniel Baška má pre neinformovanie svoje vysvetlenie.
„Môžeme sa len domnievať, že by to možno ovplyvnilo komunálne voľby, pre voľby starostu by to mohlo mať veľký vplyv. Po tom, čo sa prevalila nespokojnosť obyvateľov, bolo verejné stretnutie s občanmi v kultúrnom dome, kde bol prizvaní aj starosta obce Vydrná a kde vysvetľovali, o čo ide. Ale až rok po vydaní stavebného povolenia," hovorí Baška.
Vedľa obytnej zóny
Baška dodáva, že ľudia boli pri spisovaní petície rozhorčení. „Nešlo len o samotný zberný dvor, ale že to bolo utajované, o ničom nevedeli. Na webovej stránke obce ľudia našli len výstup zo zastupiteľstva z roka 2010, kde je v zápisnici uvedené, že poslanci schválili umiestnenie zberného dvora a že ich úrad o ňom informoval. Ale čo z toho vyčítate? Či to bolo vo vývesnej tabuli, sa dá s odstupom času ťažko zistiť, nikto nám to nezdokladoval ani na stretnutí," hovorí Baška.
Dodáva, že nikto pri umiestňovaní zberného dvora nemyslel na to, že je vedľa neho obytná zóna. „Hneď za cintorínom sú ďalšie stavebné pozemky, kde má pokračovať výstavba," hovorí Baška. Dodáva, že výstavba potom, čo sa v lokalite zriadi zberný dvor, už ďalej pokračovať nebude, znehodnotia sa okolité pozemky aj stojace nehnuteľnosti.
„Mám malé dieťa a druhé čakáme a nepáči sa mi, že by som mal vychovávať deti v blízkosti takejto stavby. Bude tu zvýšený pohyb vozidiel, v tejto úžľabinke dosť prefukuje, takže sa obávame aj zápachu, prašnosti a tiež zvýšeného výskytu hlodavcov a hmyzu," hovorí Peter Remiš.
Povoľovanie a rozšírenie
Ľudia sa tiež boja, že sa môže rozšíriť zoznam zbieraných odpadov, napríklad o nebezpečný odpad a tiež o separačnú linku či drvičku odpadov.
„Separovanie odpadov je v súčasnosti nielen o ochrane životného prostredia, ale je to aj biznis, a čím väčšie množstvo sa separuje, tým viac sa zarobí, takže máme obavy zo separačnej linky. Zberný dvor má naviac regionálny význam a bude slúžiť pre obce celej Púchovskej doliny," dodáva Baška.
Žiadajú zrušenie
Ľudia v petícii žiadajú zrušenie stavebného povolenia, pretože si myslia, že nie je právoplatné. „Nielen na základe toho, že neboli upovedomení dotknutí obyvatelia a ostatní občania obce, ale aj rôzne dotknuté organizácie," tvrdí Baška.
Pozastavuje sa aj nad tým, ako rýchlo prebiehalo povoľovanie a vyjadruje pochybnosti o dodržaní určitých lehôt v postupe. „Dňa 23. apríla sa začalo stavebné konanie, životné prostredie v Púchove sa vyjadrilo 27. apríla a už 29. apríla bolo vydané stavebné povolenie. Dosť rýchly postup," hovorí Daniel Baška. Člen petičného výboru hovorí dokonca o referende na odvolanie starostu obce.