Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Obavy ľudí v Lúkach sú vraj zbytočné, informačné embargo starosta poprel

Starostovia obcí Lúky a Vydrná tvrdia, že chceli využiť možnosť čerpania prostriedkov z eurofondov na výstavbu zberných dvorov a hovoria o dohode viacerých starostov.

Na stretnutí s občanmi starosta vysvetľoval dôvody, ktoré ich viedli k zriadeniu zberného dvora v Lúkach.Na stretnutí s občanmi starosta vysvetľoval dôvody, ktoré ich viedli k zriadeniu zberného dvora v Lúkach. (Zdroj: DETTA PITOŇÁKOVA)

Starosta obce Lúky Anton Hrebík hovorí, že o zbernom dvore v ich obci sa prvýkrát začalo hovoriť už v roku 2009. Tvrdí, že informačné embargo okolo výstavby nebolo.

Obec Vydrná sa uchádza o financie na výstavbu. Jej starostu Milana Gášeka trápi, že obyvateľom Lúk nikto nedal rozumné vysvetlenie a myslí si, že je to chyba.

Nebude sa nič zvážať, len technika

Lokalita na umiestnenie dvora je podľa Gášeka výhodná.

„Našli sme, podľa mňa, miesto najvhodnejšie, pretože je to na križovatke obcí Vydrná, Záriečie a Lúky. Poloha je výhodná pre všetkých občanov. Obec Vydrná nemá takýto pozemok. Tento je vo vlastníctve Slovenského pozemkového fondu, je v dlhodobom prenájme. Obavy občanov Lúk sú úplne zbytočné, lebo je to mimo obytnej zóny a nebude pôsobiť rušivo, znehodnocovať pozemky a budovy ani už bývajúcich občanov," hovorí Gášek.

"Možno aj ja som mal najprv obavy, keď som nebol znalý pomerov, lebo som si myslel, že sa tu bude zberať, zvážať, hromadiť všetok odpad. Vôbec to tak nie je. Nebude sa zvážať nič, len technika a priamo odseparované zložky od občanov pôjdu konečnému odberateľovi," dodal.

Tvrdenia sa rozchádzajú

Separačná linka, drvička stavebného odpadu ani nebezpečný odpad na dvore podľa starostu Gášeka nebudú.

„Čo sa týka stavebného odpadu, bude tam len kontajner na stavebný odpad. Keď niektorý občan požiada o likvidáciu odpadu, pristaví sa kontajner a odvezie sa na centrálne miesto tam, kde sa drví aj teraz - do Matadoru v Púchove. Nikdy sa nebude drviť v zbernom dvore, lebo nie je v ňom technológia. Čo sa týka nebezpečného odpadu, mne osobne odovzdali starostovia čestné prehlásenie, že nebezpečný odpad budú riešiť naďalej cez firmu Megawaste, zberný dvor ho nebude riešiť," hovorí Gášek.

Pri stavebnom odpade sa tvrdenia starostov rozchádzajú. „So stavebným odpadom aj s drvičkou sa v projekte počíta, či sa to tam však dostane a či nám to nevyškrtnú, to neviem," tvrdí Anton Hrebík, starosta Lúk.

Bioodpad a rozširovanie

K narábaniu s bioodpadom starosta Gášek dodal, že uvažujú o kontajneri, ktorý bude na zbernom dvore.

„Podľa požiadavky občanov a starostu bude pristavený a odpad sa odvezie do biologickej stanice Poľnohospodárskeho družstva Mestečko, s ktorým je urobená zmluva," vysvetľuje.

Plocha, ktorú si obec prenajíma, je dosť veľká, zberný dvor by sa preto mohol rozšíriť. „S rozširovaním sa neuvažuje. Zatiaľ sa riešia všetky základné komodity, ktoré občanov trápia, nevidím preto dôvod ďalšieho rozširovania. A pokiaľ by sa malo rozširovať, podliehalo by to novému stavebnému povoleniu a rozhodne už by som nepodcenil vyjadrenie občanov, lebo je to veľmi citlivá téma," hovorí Gášek.

Bola to chyba

Gášeka mrzí, že občanom Lúk nikto nedal rozumné vysvetlenie a myslí si, že je to chyba.

„Občania sú zbytočne podráždení, a nakoniec nemajú byť prečo, pretože výhodné to bude pre všetkých. Som starostom sedemnásť rokov, myslím si, že to, čo je dobré pre starostu, je aj pre občana a malo by to platiť v každej obci. Starosta obce Lúky neinformoval občanov úplne. Nie, že by to podcenil, ale nedal tomu takú vážnosť. A ľudia sú veľmi citliví na všetko a tobôž na odpad, a preto sa stala chyba na samotnom úrade na Lúkach. Myslím si, že to bola aj chyba poslancov," hovorí Gášek a dodáva, že je to na škodu veci.

Výhody Lúčanov a obavy starostu

Čo budú mať podľa starostu Lúk Antona Hrebíka Lúčania z toho, že bude v ich katastri centrálny zberný dvor pre sedem obcí?

„Budeme mať poriešené skladovanie takých komodít, ako sú plasty, sklo a papier. Uvažovalo sa aj s inými komoditami, ale vznikla petícia občanov. Ľudia žiadajú, aby bolo zrušené stavebné povolenie, čo rešpektujem," hovorí Hrebík.

"Verím, že kompetentné orgány sa vyjadria dodatočne, teda životné prostredie a krajský stavebný úrad, aby požiadavka alebo poslanie petície bolo v prospech občanov. Ale pýtam sa na druhej strane ako starosta, ak by došlo k zrušeniu povolenia a nerealizoval by sa zámer, kde v budúcnosti vytvoríme zberný dvor? Od 1. januára 2013 vzniká povinnosť pre obce, že by mali mať zberný dvor a musia mať kompostovisko. Žiaľ, zatiaľ obec Lúky nemá pozemok vo vlastníctve obce, kde by sme toto mohli realizovať," dodal Hrebík.

Náhradné riešenie

Starosta Lúk hovorí, že existuje pre umiestnenie dvora aj ná-hradné riešenie.

„Keď vznikla táto situácia, chytili sa starostovia z našej doliny, že možno by našli vhodnú lokalitu, či už v hornej časti doliny alebo pod Mestečkom v areáli poľnohospodárskeho družstva. Ale to už je v inom katastri. To je však už záležitosť iných obcí, kde musia rozhodovať iní starostovia a zastupiteľstvo v ich obci," hovorí Hrebík.

Informovanie

Starosta Lúk popiera, že by okolo výstavby zberného dvora bolo informačné embargo. „Nebolo žiadne," tvrdí Hrebík. Dodáva, že obec informovala účastníkov konania aj o územnom, aj o stavebnom konaní. Dotknuté organizácie aj občania boli podľa neho informovaní. O koho išlo, nekonkretizoval.

„Ostatní občania majú možnosť sledovať činnosť obce prostredníctvom uznesení obecného zastupiteľstva, ktoré zverejňujeme od roku 2009, okrem vývesnej tabule pred obecným úradom, aj na našej webovej stránke. Oznámenie konania verejnou vyhláškou nebolo v tomto prípade potrebné, lebo nejde o rozsiahlu stavbu a ani sa tam nenachádza mimoriadne veľký počet účastníkov konania," doplnil starosta Hrebík.

Zastupiteľstvo a komisia

Obec Vydrná požiadala obec Lúky, ako príslušný stavebný úrad, o vydanie územného a stavebného povolenia na túto stavbu, ako aj o dotáciu na ministerstve.

„Umiestnenie tejto stavby na území obce som predložil na schválenie obecnému zastupiteľstvu 29. 3. 2010," dodáva starosta Hrebík.

Milan Martinko, ktorý bol v tom čase predsedom stavebnej komisie v Lúkach, hovorí, že stanovisko ku schvaľovaniu zámeru výstavby zberného dvora v obecnom zastupiteľstve stavebná komisia nedávala.

„Stavebná komisia mala nejaké informácie, ale nerozhodovali sme o tom, lebo to robí obec Vydrná, nie Lúky. Nevedeli sme ani, v akom rozsahu to všetko bude, neprišla nám ani oficiálna požiadavka z obecného úradu, aby komisia zaujala k tomu nejaké stanovisko," hovorí Martinko.

Dodáva, že k iným veciam komisia vyjadrenia dáva.

Povolenie len do mája 2012

Hrebík hovorí, že zberný dvor sa vôbec nemusí stavať. „Pôvodný projekt bol daný vlani a neprešiel. Tento rok ešte výzva na čerpanie prostriedkov pre výstavbu dvorov nie je. Stavebné povolenie bolo vydané v roku 2010, platí dva roky, do konca mája budúceho roka. Ak nebude výzva, stavebné povolenie padne. Ak by sa to malo realizovať v inej obci, musí sa začať opätovne celý stavebný proces končiaci vydaním stavebného povolenia," hovorí Hrebík.

Starosta požiadal po doručení petície Krajský stavebný úrad v Trenčíne o preskúmanie vydania územného a stavebného povolenia na zberný dvor mimo odvolacieho konania, tak, ako ho tým poverilo obecné zastupiteľstvo uznesením zo dňa 27. 4. 2011.

Ako je to s nájmom pozemkov pod dvor?

Pozemky, kde má byť umiestnený zberný dvor, nie sú obecné. Obec Vydrná ich musí mať v nájme, ak chce žiadať o eurofondy. Nájomná zmluva so Slovenským pozemkovým fondom, ktorý má pozemky v správe, bola podpísaná až po vydaní stavebného povolenia.

„Môžeme potvrdiť, že obec Vydrná má podpísanú nájomnú zmluvu,“ uvádza sa v stanovisku Ľudovíta Kavjaka, hovorcu SPF. Ďalej sa v ňom uvádza, že predmetom je prenájom pozemku v katastri obce Lúky s parcelným číslom registra KN-C 568/18, orná pôda o výmere 5970 štvorcových metrov a pozemku s parcelným číslom 568/19, o výmere 857 štvorcových metrov.

„Prenajaté pozemky sú vo vlastníctve SR, správe SPF v celosti. Celkom prenajatá výmera je 6827 metrov štvorcových. Účelom nájmu je nepoľnohospodárske využitie pozemku, vybudovanie zberného dvora, ktorý bude slúžiť na dočasné uskladňovanie a zvoz vyseparovaného odpadu z okolitých obcí. Dohodnutý účel nájmu môže nájomca meniť len s predchádzajúcim písomným súhlasom prenajímateľa. Táto nájomná zmluva bola podpísaná štatutármi fondu 8. júla 2010,“ dodáva v stanovisku Kavjak.

(BERKO)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 547
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 392
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 12 874
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 728
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 074
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 056
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 396
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 218
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 055
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 948
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na sídlisku SNP v Považskej Bystrici zriadili štyri odberné tímy, ktoré pracovali v Športovej hale. Pri testovaní pomáhali vojaci aj mestská polícia.

3 h
Odberné miesto v športovej hale v Považskej Bystrici

Testovanie pokračuje aj v nedeľu. V okrese Púchov je priebežná pozitivita pod pol percenta.

3 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec, predseda vlády SR Igor Matovič a minister zdravotníctva SR Marek Krajčí počas tlačového brífingu k vyhodnoteniu doterajších výsledkov celoplošného skríningu na ochorenie COVID-19.

Najvyššie pozitivita bola podľa predsedu vlády Igora Matoviča za sobotu zaznamenaná v okrese Revúca.

6 h
ilustračné foto

Za sobotu pribudlo 1 905 pozitívnych prípadov odhalených PCR testami a 103 úmrtí. V nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 3 354 pacientov.

7 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

23. jan

Pozitivita je zatiaľ nízka.

22 h

Na Kysuciach pokračuje celoplošné testovanie.

21 h

Policajné sirény vystrašili Dolnokubínčanov i vodičov na ceste Brestovou.

23. jan

Už ste čítali?