v endure. Vtedy ešte pod názvom Medzinárodná motocyklová súťaž v spoľahlivosti.
Minulý rok to bolo štyridsať rokov. Spomienkou na túto motocyklovú udalosť bude vydanie jubilejnej medaily.
Preteky terénnych motocyklov sa v Považskej Bystrici po zavedení motocyklovej výroby udomácnili na dlhé roky. Neskôr sa pri Sverepci postavila aj motokrosová trať, na ktorej sa v niekoľkých prípadoch podujatia endura končili.
Zberateľ
Ľuboš Králik sa odmalička pohyboval medzi motorkami. Hoci ho lákalo pretekanie, viac ho fascinoval svet okolo. Začal zbierať rôzne materiály. Fotografie, štartovné listiny, vlajočky... Všetko, čo sa týkalo motoriek a Považskej Bystrice.
Ľuboš zbiera všetko, ale prím má Považská Bystrica a jej jazdci. Popri klasických fotografiách, štartovných listinách či pohároch majú v jeho zbierke svoje miesto medaily, štartovné čísla či množstvo zaujímavých rarít. „Zháňajú sa veľmi ťažko. Mám mnoho kamarátov, ak niečo majú, donesú, alebo viem sa spýtať aj bývalých traťových komisárov. Ľudia niekedy nechcú materiály dať, a napokon ich vyhodia do kontajnera, čo ma mrzí," tvrdí zberateľ.
Naposledy sa takto zlikvidovala časť archívu Považských strojární, keď „vyletelo komínom" v teplárni množstvo zaujímavých materiálov a fotografií. Ľuboš tvrdí, že mali skončiť v múzeu.
Výročie
„Nikde som nenašiel zmienku o tom, že minulý rok uplynulo štyridsať rokov, čo sa v okolí Považskej Bystrice uskutočnili prvé majstrovstvá Európy v endure, ktoré sa vtedy nazvali Medzinárodnou motocyklovou súťažou v spoľahlivosti. Boli to prvé majstrovstvá Európy v tomto športe na Slovensku!" hovorí Ľuboš.
Dve stovky jazdcov
Oficiálnym organizovaním pretekov bol FIMom (Medzinárodná motocyklová federácia) poverený Automotoklub Považská Bystrica a Považské strojárne, n. p. Súťaže sa 23. – 24. mája 1970 zúčastnili viac ako dve stovky účastníkov z Poľska, Švajčiarska, Veľkej Británie, Nemeckej spolkovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky, Fínska, Ruska, Rakúska, Talianska a, samozrejme, bývalého Československa.
Štartovalo sa v triedach, z ktorých viaceré už dnes neexistujú, čo platí aj pre značky motocyklov. Jazdci sedlali motocykle značiek Husqvarna, MZ, BMW, IŽ, Kovrovec, Zundapp, WSK, ČZ, Sachs, Puch, Hercules, Jawa, Simson.
Preteky boli zároveň aj domácim šampionátom, na ktorom sa predstavili aj továrenskí jazdci Považských strojární. Na motocykloch Jawa – Tatran štartovali v kubatúrach 75 ccm, 100 ccm a 125 ccm Milan Kremel, Ivan Maturkanič, Albert Bajzík, Jozef Kožuch, Jozef Sirúček, Jozef Počarovský, ale aj Petr Svoboda, Ladislav Hynek, Ferdinand Peroutka, Jaromír Bílík a Pavol Molčány.
Pamätná medaila
Ľuboš tvrdí, že často sa publikujú nepravdivé údaje, popisky pod fotografiami nekorešpondujú s tým, čo je na nich. „Nechcem nikoho uraziť, ale často sú to hlúposti, ktoré idú do sveta. Fandím všetkým, no často uvedú v článkoch všeličo. Ak niečo nevedia, nech sa radšej spýtajú. Môžu tvrdiť, že som príliš mladý, no materiály v mojej zbierke sa nikdy nemýlia. Nikto z nich si na toto výročie však nespomenul," konštatuje zberateľ.
Ešte minulý rok sa rozhodol, že sa pokúsi vydať k jubileu pamätnú medailu. Návrh pripravil podľa jeho predlohy Ľuboš Rafaj, momentálne sa v Ryku spracúva matrica.
Po dlhom a zbytočnom zháňaní sponzorov na jej vydanie sa pre tento krok rozhodol Ľuboš sám. „Medailu by chceli všetci, no podporiť myšlienku a jej vznik nikto. Urobím tak sám!" skonštatoval rezolútne zberateľ.
Autor: YETTY