ZLIECHOV. Škola v prírode funguje desať rokov. Prvé dva pokusy o jej zrušenie boli už v roku 2005. Vtedajší starosta a poslanec samosprávneho kraja Anton Múdry rokoval s poslancami a na jeho podnet boli oba návrhy na vyradenie školy zo siete škôl stiahnuté.
Po šiestich rokoch dostali, tentoraz už noví poslanci, návrh na stoly opäť. Ako jeden z dôvodov kraj uvádza, že škola ako jediná z takýchto zariadení, je v prenajatých priestoroch. Okrem nej kraj prevádzkuje a školu v prírode v Kľačne a Patrovci.
Dôvody vyradenia školy
Návrh na vyradenie zliechovskej školy v prírode predložil riaditeľ úradu samosprávneho kraja Vladimír Buzalka. Bola súčasťou balíka návrhov na optimalizáciu siete škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Z neho ešte pred schválením programu poslanci vypustili tri návrhy, okrem iného aj vyradenie Strednej priemyselnej školy v Považskej Bystrici. Zliechovská škola v prírode v programe však zostala.
Ako dôvody vyradenia Buzalka uviedol obmedzené zdroje pre školstvo. „V tomto roku nám chýba 1,5 milióna eur, čo je 3,3 percenta," povedal. Okrem toho škola ako jediná sídli v prenajatých priestoroch a jej využitie žiakmi stredných škôl je minimálne. Z 567 žiakov, ktorí boli v nej ubytovaní, bolo 49 žiakov stredných škôl. V minulom roku vykázalo zariadenie stratu. Od jeho vyradenia si sľubuje kraj úsporu 38 121 eur. Pracuje v ňom šesť zamestnancov.
Chceli ju ponechať
Poslanci za okres Ilava s vyradením školy nesúhlasili. „Tvrdíme, že chýba 1,5 milióna eur na dofinancovanie školstva a ideme kupovať budovu pre knižnicu za 1,3 milióna? Uvoľníme tieto prostriedky pre školstvo. V samospráve tiež riešime nedostatok financií a snažíme sa improvizovať," povedal Viliam Cíbik, krajský poslanec a starosta Pruského.
V mene poslancov za Ilavský okres požiadal, aby sa prehodnotili všetky školy v prírode, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. „Mali by sme dať urobiť analýzu, koľko lôžkodní majú, aké sú náklady, koľko detí v nich bolo, ako to vychádza na jedného žiaka, a potom sa kvalifikovane rozhodnime," požiadal s tým, aby sa o vyradení zatiaľ nehlasovalo.
Župan Pavol Sedláček však s takýmto krokom nesúhlasil. „Z procedurálneho hľadiska to nie je možné, program bol schválený," upozornil. „Z môj-ho pohľadu by bolo optimálne zachovať školu v Patrovci, kde sme teraz riešili vodu. Je to primerane dislokované zariadenie pre všetky subjekty. Všetko bude predmetom ďalšej diskusie. Povedali sme si, že koncepcia je materiál otvorený. Nie som presvedčený, že dnes to doriešime, budeme sa k nemu vracať. Odporúčam, aby sa hlasovalo a poslanci návrh schválili," povedal.
Napokon prešiel jeho návrh. Poslanci vyradenie zliechovskej školy v prírode schválili. O tom, či škola bude skutočne vyradená, rozhodne ministerstvo školstva. V prípade súhlasu sa bude zastupiteľstvo ňou opäť zaoberať, tentoraz návrhom na zrušenie.
Je už druhou v našom regióne
Škola je druhou, ktorú kraj v našom regióne zrušil. V októbri 2008 rozhodlo krajské zastupiteľstvo o zrušení školy v prírode v Belušských Slatinách, a to aj napriek tomu, že mala pozitívny výsledok hospodárenia. Na otázku, prečo práve táto škola, keď sa pôvodne uvažovalo o Zliechove, župan Pavol Sedláček vtedy odpovedal, že dôvodom je previazanosť sa samosprávu, lebo v jednej budove je základná a materská škola i škola v prírode. Zliechovská škola odvtedy vydržala necelé dva roky. Základná i materská škola sú v budove stále, aj v nej zostanú. Podľa starostu Antona Mika by zrušenie školy v prírode ich existenciu ohroziť nemalo.