K prvenstvu kraja na celoštátnej prehliadke stredoškolskej odbornej činnosti prispeli aj študenti
z nášho regióna.
DUBNICA NAD VÁHOM. Na celoštátnej prehliadke počas 33. ročníka súťažilo 272 stredoškolákov z celého Slovenska. Svoje práce predstavili pred porotou v sedemnástich rôznych oblastiach.
Najviac sa darilo študentom z nášho kraja. Získali dvanásť cien. Na druhom mieste skončili skončili Nitriansky a Banskobystrický kraj.
Bodovali gymnazisti
Považskobystrickým gymnazistom sa na súťaži skutočne darilo. Priviezli si jedno druhé a dve tretie miesta. Pomyselné striebro získali Katarína Mišúnová a Petra Hatyinová z Gymnázia Považská Bystrica v oblasti ekonomika a riadenie za prácu Globálna hospodárska kríza 21. storočia. S tretím miestom sa môžu pochváliť Silvia Ovseníková a Kristína Sláviková za prácu Významné zoonózy a trasmisívne ochorenia súčasnosti v oblasti zdravotníctvo.
Bodovali aj Michal Riša a Jakub Mituník. Obaja získali tretie miesto v oblasti biológia za prácu Metodiky chovu bojovnice pestrej.
Michal sa s projektom chovu bojovníc prezentoval aj počas súťaže Mladý talent Považskej Bystrice, kde sa stal víťazom v kategórii prírodné vedy. Jeho projekt je prínosom v medzinárodnom meradle. „Prečo práve tento projekt? Zaujalo ma šľachtenie a bojovnica pestrá ponúka veľmi široké šľachtiteľské možnosti, keďže je možné vyšľachtiť ju v akejkoľvek farbe," prezradil Michal. Akvaristov určite poteší, že sa snaží o jeho publikáciu na internete a pripravuje aj medzinárodnú internetovú stránku, ktorá sa bude venovať tomuto šľachteniu a bude určená špeciálne pre chovateľov bojovníc.
Tretie miesto patrí aj Jánovi Barkócimu zo SOŠ sklárskej v Lednických Rovniach. Jeho práca bola zameraná na sklo. Bronzové miesto získal za svoje Spomienky v skle v oblasti teória kultúry, umenie, umelecká a odevná tvorba.
Venovala sa histórii židovskej obce
Naprázdno neobišli ani gymnazisti z Dubnice nad Váhom. Zásluhu na tom má Miroslava Balážová, ktorá sa vo svojej práci venovala židovskej náboženskej obci v Dubnici nad Váhom. Na celoštátnej súťaži za ňu získala pekné tretie miesto v oblasti história, politológia, filozofia a právne vedy. „S témou židovstva som sa stretla už dávnejšie a veľmi ma zaujala. Keď som sa rozhodla vypracovať stredoškolskú odbornú činnosť, bolo jasné, že sa bude zaoberať re- gionálnymi dejinami, pretože som chcela priniesť niečo nové, doteraz nepreskúmané. Môj konzultant mi túto tému hneď z počiatku navrhol a po prelistovaní Dubnickej monografie a zistení, že daná problematika ešte nebola hlbšie prebádaná, bola voľba jasná. To som však ešte netušila, aká ťažká cesta ma čaká," s úsmevom hovorí Miroslava.
Oplatilo sa
Pri práci sa stretla s mnohými problémami. Prvý ju čakal hneď na začiatku, a to nedostatok literárnych prameňov. „Najskôr som musela preštudovať literatúru venujúcu sa židovskému náboženstvu, dejinám Židov vo svete a na Slovensku. Potom som sa oboznámila s históriou regióna a až následne som mohla spracovávať konkrétne informácie týkajúce sa mojej témy, ktoré boli často veľmi okrajové a neúplné, a hľadať medzi nimi súvislosti. Treba podotknúť, že pri zbere informácií mi veľmi pomohlo Židovské múzeum v Bratislave a mnoho odborníkov, na ktorých som sa počas písania práce obrátila, za čo im patrí veľké poďakovanie," spomína na začiatky s tým, že jej pomohli aj naše noviny.
Poldruharočný výskum a bá- danie sa jej oplatili. Na celoštátnej súťaži s prácou obstála veľmi dobre. Ako prežívala vyhlásenie výsledkov? „Na umiestnenie v celoštátnom kole som síce pokukovala, ale len tak tajne (úsmev), pretože všetkých šestnásť prezentovaných prác bolo na veľmi vysokej odbornej úrovni a rozhodovali naozaj len maličkosti. Je to však výborný pocit, keď vašu tvrdú prácu ocenia fundovaní odborníci. Najsilnejším okamihom je však pocit vnútorného naplnenia, že ste to všetko zvládli a obrovský elán do ďalšej práce, ktorý tento pocit sprevádza," dodala.
Umiestnenie potešilo aj riaditeľku školy Adrianu Vančovú. „Veľmi nás teší úspech našej študentky v odbore história, a to, že odborná komisia ocenila jej takmer 2-ročný vklad do témy, ktorá v sebe zahŕňala množstvo i bádateľskej práce, hľadania údajov a faktov po archívoch, ich analýzu a spracovanie. Výstupy práce majú význam nielen vo vzdelávaní, kde môžu slúžiť ako doplnok učiva, ale zároveň majú hodnotu z regionálneho a historického hľadiska, pretože mapujú udalosti v komunite obyvateľov Dubnice nad Váhom a okolia."
Hodnotenie študentov
Vlasta Púchovská zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania bola s prezentáciou študentov na prehliadke spokojná. „Preukázali obdivuhodné vedomosti, svoje práce presvedčivo obhajovali, vystupovali suverénne a vysoko hodnotím ich spoluprácu s vedeckými inštitúciami," povedala.
Stredoškolská odborná činnosť je prehliadkou tvorivého myslenia, odborných vedomostí, skúseností a talentu mládeže. Vyhlasovateľom je ministerstvo školstva, odborným garantom Štátny inštitút odborného vzdelávania. Celoštátnu prehliadku v Trenčíne od 26. do 29. apríla organizovalo Krajské centrum voľného času. O rok sa miestom jej 34. ročníka stanú Piešťany.
Autor: VŽ, MIS