PÚCHOV. Nové autobusy, ktoré nakúpila Slovenská autobusová doprava (SAD) Trenčín, sú vysoké a neprejdú cez podchod pod železničnou traťou, ktorý bez problémov využívali staršie typy. Doprava zmenila preto trasu. Autobusy jazdia cez husto zastavané centrum obce.
Pre zhustenú premávku trpia obyvatelia nie štyroch, ale viac ako stovky domov. Ľudia sa sťažujú na hluk, prach, zhoršenú bezpečnosť. Prekáža im tiež, že dopravou sa poškodzujú aj ich nehnuteľnosti a cesta.
Viac kilometrov i dotknutých
Problém pretrváva už niekoľko rokov a nerieši sa. Ľudia preto spísali petíciu. „Po nákupe vysokých autobusov presmerovali prímestskú dopravu z nástupišťa ku Continentalu cez husto zastavanú časť Horných Kočkoviec. Dopravou netrpí teda len päť domov, ako to bolo predtým, ale stopäťdesiat. Dotýka sa to, samozrejme, aj bezpečnosti pohybu na tejto ceste, jednak čo sa týka chodcov, hlavne detí, a tiež cyklistov," hovorí Ľuboš Novosad, podpredseda občianskeho výboru o situácii v tejto časti Púchova.
Dodáva, že ľudia nemajú problém len cez deň. „V nočných hodinách, keď idú autobusy z poobednej zmeny, iní ľudia chcú už spať a ruší ich doprava v tesnej blízkosti domov. Spať nemôžu," hovorí Novosad.
Obmedzenia dopravy
Dodáva, že problém s autobusmi je aj na zastávke. „Pri kostole v centre Horných Kočkoviec je zastávka pre autobusy a na úzkej komunikácii vzniklo vlastne autobusové nástupište. Niekedy sa tu postaví aj sedem autobusov za sebou a dochádza k obmedzeniu osobnej dopravy," opisuje stav Novosad.
Petícia
Občiansky výbor riešil problém aj s poslancami. „Petícia je ďalšia vec, ktorú robíme, aby sa začal riešiť. Situácia je naozaj neúnosná," tvrdí Novosad.
Petíciu, ktorú podpísalo viac ako päťsto obyvateľov, doručili pred tromi týždňami prostredníctvom podpredsedu výboru obyvatelia Horných Kočkoviec Trenčianskemu samosprávnemu kraju priamo počas zasadnutia zastupiteľstva.
Vyjadrenie poslanca
Novosad výboru dodáva, že problém riešia spoločne s mestskými poslancami. „Poslanci, ktorí tu boli predtým, na to upozorňovali, ale problém sa nedotiahol do konca. Nový výbor spolu s poslancami oživil problém, lebo ľuďom začali praskať chalupy. Keď je sucho, je na ulici veľa prachu, keď prší, pohybom vozidiel sa znečisťujú fasády domov. Ohrozená je aj bezpečnosť ľudí. V občianskom výbore sme sa preto dohodli, urobili sme prezentáciu, kde sme popísali minulý i súčasný stav a navrhovali sme riešenia. Všetko bolo zdokumentované aj videami a fotografiami," hovorí Cyril Crkoň, poslanec za túto časť mesta.
Čakajú na riešenie
Crkoň hovorí, že všetko potom výbor prezentoval na mestskej úrovni. „Mesto iniciovalo stretnutie, kde boli prítomní aj zamestnanci Trenčianskeho samosprávneho kraja, SAD Trenčín, dopravná komisia Púchova, dvaja poslanci za našu časť, podpredseda občianskeho výboru, jednoducho veľa ľudí, asi pätnásti," vysvetľuje Crkoň.
Dodáva, že teraz výbor aj poslanci čakajú, s čím príde kraj a čo navrhne mesto. „Problém je ten, že kraj má svoju požiadavku, mesto zasa svoju a nikto nechce ustúpiť. Myslím si, že keby bola väčšia vôľa na obidvoch stranách, dohodnú sa a nájdu riešenie," hovorí.
Crkoň ešte dodáva, že kraj odôvodňuje nákup autobusov, tým, že cestujúci si zaslúžia komfort „A naši obyvatelia, ktorí prídu domov unavení z práce, si nezaslúžia komfort bývania?" pýta sa.
Cesty a ohrozená bezpečnosť
Obyvatelia Horných Kočkoviec sú nespokojní, na zhustenú premávku sa sťažujú. „Sme proti tomu, aby chodili autobusy cez centrum obce. Keď je veľká premávka, máme problém dostať sa aj na druhú stranu ulice. Je to nebezpečné pre chodcov, ale aj pre cyklistov. Na bicykloch chodí tadiaľto veľa ľudí z práce, z gumární, domov. Bojíme sa aj o bezpečnosť detí," hovorí Jana Križanová.
„Neviem, prečo musia chodiť tadiaľto. Nie je to dobré. Premávka je veľká, autobusy sú ťažké. Som zvedavý, kto bude opravovať cestu, keď ju zničia. Máme aj oveľa viac prachu a hluku," hovorí Štefan Hazucha, ktorý býva v Horných Kočkovciach priamo pri ceste už vyše päťdesiat rokov. Dodáva, že kým chodili autobusy cez podchod, nebolo bývanie zlé, teraz sa dosť zhoršilo.
„Nechápem, prečo kúpili autobusy, ktoré nemôžu prejsť. Staré autobusy normálne prechádzali. Viem to, však som s nimi jazdil," dopĺňa Hazucha.
Hluk, prach, problémy
Ľudí obťažuje prach aj hluk. „Autobusy jazdia od rána do večera. Veľmi sa práši. Vetrať treba, a keď nechám otvorené okno do ulice, mali by ste sa prísť pozrieť do izby, koľko tam za chvíľu napadá prachu. Rovnako je to aj s hlukom," hovorí Eva Novosadová. Zvýšená premávka má podľa nej vplyv aj na kvalitu cesty a chodníkov.
„Mne osobne to tiež prekáža, ako väčšine ľudí. Je tu veľký pohyb veľkých autobusov. Ráno ich ide asi desať za sebou. Niektoré sú pritom poloprázdne. Vezú len dvoch, troch ľudí. Mali by sa vymeniť autobusy. Prečo tu nedajú také, ktoré cez podchod prejdú. Hovorí sa aj o náhradnej trase, ale toto by bolo asi najrozumnejšie riešenie," hovorí Radovan Kyselica, ktorý býva v Horných Kočkovciach už 34 rokov. Neteší ho zhustená premávka. „Máme na dome aj novú fasádu, kto vie, ako dlho vydrží v tomto stave," kladie otázku.
Nerozumné
„Nebolo to rozumné rozhodnutie nakúpiť autobusy, ktoré neprejdú podchodom. Ja neviem, či to tu niekto prišiel premerať. Musela sa zmeniť trasa a nikto nerozmýšľal, či to bude ľuďom vyhovovať," hovorí Lukáš Rosina.
Iné názory
Iní obyvatelia sú trochu skeptickí a myslia si, že problém sa mal riešiť už skôr. „A čo už sa dá teraz robiť? Kade majú tie autobusy chodiť? Iná cesta do gumární nie je, len tadeto. Nie je to dobré, samo-zrejme, lebo sa ničí cesta. Ale je nejaké náhradné riešenie? Už som si zvykol. A prečo si to niekto zmyslel teraz a neriešilo sa to pred rokmi, keď sa autobusy nakupovali? Niekto asi musel dávať tomu, kto kupoval takéto autobusy povolenie, asi kraj, aj mesto, nie? Tak ako sa to vybavovalo?" pýta sa Igor Luhový.
„Veď autobusy tu chodia takto už dlhšie. Neprekáža mi to, ale je pravda, že nebývam na trase, kadiaľ autobusy jazdia. Neviem, aký názor by som mala, keby som pri nej bývala," prezradila nám pani vracajúca sa z práce. Meno zverejniť nechcela.