Ľuďom v Horných Kočkovciach prekáža prejazd autobusov centrom

Po tom, čo pred niekoľkými rokmi došlo k výmene autobusov na prímestských linkách, majú obyvatelia Horných Kočkoviec problém. Doprava sa presunula na inú trasu, obťažuje obyvateľov v husto zastavanej časti. Ľudia spísali petíciu.

Autobusy jazdia cez centrum, obyvateľom sa to nepáči. Obávajú sa o bezpečnosť i svoj majetok.Autobusy jazdia cez centrum, obyvateľom sa to nepáči. Obávajú sa o bezpečnosť i svoj majetok. (Zdroj: DETTA PITOŇÁKOVÁ)

PÚCHOV. Nové autobusy, ktoré nakúpila Slovenská autobusová doprava (SAD) Trenčín, sú vysoké a neprejdú cez podchod pod železničnou traťou, ktorý bez problémov využívali staršie typy. Doprava zmenila preto trasu. Autobusy jazdia cez husto zastavané centrum obce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre zhustenú premávku trpia obyvatelia nie štyroch, ale viac ako stovky domov. Ľudia sa sťažujú na hluk, prach, zhoršenú bezpečnosť. Prekáža im tiež, že dopravou sa poškodzujú aj ich nehnuteľnosti a cesta.

Viac kilometrov i dotknutých

Problém pretrváva už niekoľko rokov a nerieši sa. Ľudia preto spísali petíciu. „Po nákupe vysokých autobusov presmerovali prímestskú dopravu z nástupišťa ku Continentalu cez husto zastavanú časť Horných Kočkoviec. Dopravou netrpí teda len päť domov, ako to bolo predtým, ale stopäťdesiat. Dotýka sa to, samozrejme, aj bezpečnosti pohybu na tejto ceste, jednak čo sa týka chodcov, hlavne detí, a tiež cyklistov," hovorí Ľuboš Novosad, podpredseda občianskeho výboru o situácii v tejto časti Púchova.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že ľudia nemajú problém len cez deň. „V nočných hodinách, keď idú autobusy z poobednej zmeny, iní ľudia chcú už spať a ruší ich doprava v tesnej blízkosti domov. Spať nemôžu," hovorí Novosad.

Obmedzenia dopravy

Dodáva, že problém s autobusmi je aj na zastávke. „Pri kostole v centre Horných Kočkoviec je zastávka pre autobusy a na úzkej komunikácii vzniklo vlastne autobusové nástupište. Niekedy sa tu postaví aj sedem autobusov za sebou a dochádza k obmedzeniu osobnej dopravy," opisuje stav Novosad.

Petícia

Občiansky výbor riešil problém aj s poslancami. „Petícia je ďalšia vec, ktorú robíme, aby sa začal riešiť. Situácia je naozaj neúnosná," tvrdí Novosad.

Petíciu, ktorú podpísalo viac ako päťsto obyvateľov, doručili pred tromi týždňami prostredníctvom podpredsedu výboru obyvatelia Horných Kočkoviec Trenčianskemu samosprávnemu kraju priamo počas zasadnutia zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadrenie poslanca

Novosad výboru dodáva, že problém riešia spoločne s mestskými poslancami. „Poslanci, ktorí tu boli predtým, na to upozorňovali, ale problém sa nedotiahol do konca. Nový výbor spolu s poslancami oživil problém, lebo ľuďom začali praskať chalupy. Keď je sucho, je na ulici veľa prachu, keď prší, pohybom vozidiel sa znečisťujú fasády domov. Ohrozená je aj bezpečnosť ľudí. V občianskom výbore sme sa preto dohodli, urobili sme prezentáciu, kde sme popísali minulý i súčasný stav a navrhovali sme riešenia. Všetko bolo zdokumentované aj videami a fotografiami," hovorí Cyril Crkoň, poslanec za túto časť mesta.

Čakajú na riešenie

Crkoň hovorí, že všetko potom výbor prezentoval na mestskej úrovni. „Mesto iniciovalo stretnutie, kde boli prítomní aj zamestnanci Trenčianskeho samosprávneho kraja, SAD Trenčín, dopravná komisia Púchova, dvaja poslanci za našu časť, podpredseda občianskeho výboru, jednoducho veľa ľudí, asi pätnásti," vysvetľuje Crkoň.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že teraz výbor aj poslanci čakajú, s čím príde kraj a čo navrhne mesto. „Problém je ten, že kraj má svoju požiadavku, mesto zasa svoju a nikto nechce ustúpiť. Myslím si, že keby bola väčšia vôľa na obidvoch stranách, dohodnú sa a nájdu riešenie," hovorí.

Crkoň ešte dodáva, že kraj odôvodňuje nákup autobusov, tým, že cestujúci si zaslúžia komfort „A naši obyvatelia, ktorí prídu domov unavení z práce, si nezaslúžia komfort bývania?" pýta sa.

Cesty a ohrozená bezpečnosť

Obyvatelia Horných Kočkoviec sú nespokojní, na zhustenú premávku sa sťažujú. „Sme proti tomu, aby chodili autobusy cez centrum obce. Keď je veľká premávka, máme problém dostať sa aj na druhú stranu ulice. Je to nebezpečné pre chodcov, ale aj pre cyklistov. Na bicykloch chodí tadiaľto veľa ľudí z práce, z gumární, domov. Bojíme sa aj o bezpečnosť detí," hovorí Jana Križanová.

„Neviem, prečo musia chodiť tadiaľto. Nie je to dobré. Premávka je veľká, autobusy sú ťažké. Som zvedavý, kto bude opravovať cestu, keď ju zničia. Máme aj oveľa viac prachu a hluku," hovorí Štefan Hazucha, ktorý býva v Horných Kočkovciach priamo pri ceste už vyše päťdesiat rokov. Dodáva, že kým chodili autobusy cez podchod, nebolo bývanie zlé, teraz sa dosť zhoršilo.

„Nechápem, prečo kúpili autobusy, ktoré nemôžu prejsť. Staré autobusy normálne prechádzali. Viem to, však som s nimi jazdil," dopĺňa Hazucha.

Hluk, prach, problémy

Ľudí obťažuje prach aj hluk. „Autobusy jazdia od rána do večera. Veľmi sa práši. Vetrať treba, a keď nechám otvorené okno do ulice, mali by ste sa prísť pozrieť do izby, koľko tam za chvíľu napadá prachu. Rovnako je to aj s hlukom," hovorí Eva Novosadová. Zvýšená premávka má podľa nej vplyv aj na kvalitu cesty a chodníkov.

„Mne osobne to tiež prekáža, ako väčšine ľudí. Je tu veľký pohyb veľkých autobusov. Ráno ich ide asi desať za sebou. Niektoré sú pritom poloprázdne. Vezú len dvoch, troch ľudí. Mali by sa vymeniť autobusy. Prečo tu nedajú také, ktoré cez podchod prejdú. Hovorí sa aj o náhradnej trase, ale toto by bolo asi najrozumnejšie riešenie," hovorí Radovan Kyselica, ktorý býva v Horných Kočkovciach už 34 rokov. Neteší ho zhustená premávka. „Máme na dome aj novú fasádu, kto vie, ako dlho vydrží v tomto stave," kladie otázku.

Nerozumné

„Nebolo to rozumné rozhodnutie nakúpiť autobusy, ktoré neprejdú podchodom. Ja neviem, či to tu niekto prišiel premerať. Musela sa zmeniť trasa a nikto nerozmýšľal, či to bude ľuďom vyhovovať," hovorí Lukáš Rosina.

Iné názory

Iní obyvatelia sú trochu skeptickí a myslia si, že problém sa mal riešiť už skôr. „A čo už sa dá teraz robiť? Kade majú tie autobusy chodiť? Iná cesta do gumární nie je, len tadeto. Nie je to dobré, samo-zrejme, lebo sa ničí cesta. Ale je nejaké náhradné riešenie? Už som si zvykol. A prečo si to niekto zmyslel teraz a neriešilo sa to pred rokmi, keď sa autobusy nakupovali? Niekto asi musel dávať tomu, kto kupoval takéto autobusy povolenie, asi kraj, aj mesto, nie? Tak ako sa to vybavovalo?" pýta sa Igor Luhový.

„Veď autobusy tu chodia takto už dlhšie. Neprekáža mi to, ale je pravda, že nebývam na trase, kadiaľ autobusy jazdia. Neviem, aký názor by som mala, keby som pri nej bývala," prezradila nám pani vracajúca sa z práce. Meno zverejniť nechcela.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 125
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 894
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 595
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 467
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 961
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 604
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 206
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 800
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 076
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 133
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 465
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 058
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 176
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 076
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 133
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 43 465
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 458
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 058
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 176
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 488
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 604
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu