TRENČÍN. Starý podchod pod železničnou traťou, ktorým vedie cesta do Horných Kočkoviec, autobusom nevyhovuje, obchádzkové trasy tiež nie sú šťastným riešením.
V zálohe je ešte úprava mosta v rámci rekonštrukcie železničnej trate. Mesto Púchov tvrdí, že železnice niečo podobné do rekonštrukcie nechcú zahrnúť. Používať by sa mohli aj staré autobusy. Nájsť uspokojivé riešenie nebude pravdepodobne jednoduché.
Vyjadrenie primátora
Primátor mesta Marián Michalec tvrdí, že Slovenská autobusová doprava Trenčín nakúpila autobusy nekontrolovane. „Nákup autobusov bola nekontrolovaná investícia SAD Trenčín, bez toho, aby Trenčiansky samosprávny kraj kontroloval, či autobusy boli zakúpené na podmienky prevádzky prímestskej dopravy," tvrdí Marián Michalec.
„Podchod je bez stavebnej ú-pravy už sedemdesiat rokov, staré autobusy ho využívali bez problémov. Mali sme po rokovaniach prísľub, že nám dá SAD odpoveď, čo ďalej. Nedostali sme ju. Tak som prišiel na rokovanie TSK, aby som predostrel problém aj poslancom kraja," hovorí Michalec.
Prestavba je komplikovaná
Primátor upozorňuje na to, že prestavba podchodu by nebola lacnou záležitosťou. „Pokiaľ by sa mal podchod, ktorý sa používal predtým, meniť, aby vyššie autobusy tadiaľto prešli, muselo by to byť súčasťou rekonštrukcie železničnej trate a železničná spoločnosť to vylúčila. Nie je to totiž pre nich nevyhnutná, ani zavinená investícia. Spodná časť sa nedá prehĺbiť bez prekládky celej kanalizácie, avšak ak by sa hĺbilo, bolo by potrebné robiť aj celý okruh ciest, aby tie uhly, ktoré budú do podjazdu smerovať, boli prijateľné a nestála tam voda ako v jame. Keď sa robili prepočty, išlo by o investíciu 1 milión eur," hovorí Michalec.
„V roku 2007 sme to riešili so železnicami, aby sa vyriešil problém podchodu. Železnica tvrdí, že s ich rekonštrukciou to nemá nič spoločné. Nevieme naozaj, ako tento problém vyriešiť," hovorí Daniela Šicová, architektka mesta a vedúca oddelenia výstavby, územného plánovania.
Stanovisko predsedu
Na rekonštrukciu trate sa odvoláva aj predseda TSK Pavol Sedláček. „Pátram po tom, či mesto pripomienkovalo výšku podchodu pri rekonštrukcii železničnej trate. Ide tam hlavná trať a rekonštrukcia by mohla problém vyriešiť. Rekonštrukcia sa deje aj tým, že sa zvyšuje násyp a dáva sa trať hore. Pokiaľ by to mesto pripomienkovalo, tak by to mohlo byť vyriešené. Ja dokonca ani neviem, či tam podjazd po rekonštrukcii zostane. Problém je komplexnejší a pátram po dokumentácii, aby sme zistili, ako to vlastne je. Všetko si pri riešení problému treba vyložiť na stôl a riešenie sa určite nájde," tvrdí Sedláček.
Vedeli o probléme?
Zástupcovia kraja sa bránia, že pri takej rozsiahlej investícii, akou bol nákup autobusov pre kraj, sa môžu vyskytnúť problémy. „Keď sa obnovuje vozový park, obnovuje sa úplne, a to sú stovky autobusov, berú sa do úvahy iné objektívne dôvody. Hľadí sa na to, aby boli autobusy efektívne, klimatizované, aby pritiahli cestujúcich a rozhodujúca je aj cena. Či sa vtedy riešil jeden konkrétny podchod pri takom počte autobusov, je ťažké sa v tejto chvíli vyjadriť," povedala Vlasta Henčelová, hovorkyňa TSK.
„Nechcem, aby sa to bralo ako výhovorka, ale keď sa začali nakupovať autobusy, som ešte nebol vo funkcii, ale aj vyjadrenie pána primátora, že nebolo prerokované, nie je celkom korektné," tvrdí Juraj Popluhár, generálny riaditeľ SAD Trenčín.
Pavol Sedláček na otázku, či niekto v minulosti pri nákupe autobusov pripomienkoval problém s podchodom, odpovedá: „To vysvitlo až po nakúpení autobusov."
Nie sú údajne na ťahu
K tomu, či by sa dala situácia riešiť nákupom nových autobusov, sa Juraj Popluhár konkrétne nevyjadril. Pavol Sedláček pripomenul, že sa dajú v tejto časti použiť aj staré.
Popluhár hovorí o troch riešeniach, ktoré sa vyskytli v súvislosti s rokovaním na pôde mestského úradu. „Videli sme ich ako prezentáciu. Požiadal som zástupcov petičného výboru aj mesto Púchov, nech mi to CD-éčko, keďže sa to nedalo zmestiť vzhľadom na veľkosť na kľúč, pošlú, že sa ku všetkým variantom kvalifikovane vyjadríme. My momentálne máme pocit, že nie sme na ťahu," tvrdí Popluhár.
Tri dopravné riešenia
Podľa neho existujú tri dopravné riešenia. „Jedno riešenie je to, s ktorým nesúhlasia nielen občania, ale ani my, lebo sú to kilometre navyše, a to je súčasná obchádzková trasa. Druhé riešenie je inou obchádzkovou trasou, cez dnešný most, ktorým sa prichádza do centra mesta. To je ešte horšie riešenie, lebo zaťažuje extrémne priamo centrálnu mestskú časť a je ešte dlhšia. Okrem prechodu cez problematický podchod je ešte jedno riešenie. Autobusy sa jednoducho niekde zastavia, na nejakom záchytnom parkovisku, ktoré sa vytvorí a ľudia budú musieť vystúpiť a prestúpiť na iné vozidlá. Toto riešenie je z pohľadu cestujúcich podľa mňa najhoršie," dodáva Popluhár.