LADCE. Obecné zastupiteľstvo schválilo túto možnosť už v marci. Jaroslav Melicher si prevzal preukaz, a jeho činnosť mohla začať.
Starosta Ján Remo tvrdí, že spolupráca určite prinesie ovocie. Strážnik nemôže síce neporiadnikov zadržať, ale môže ich počínanie nafotiť a oznámiť na obecnom úrade. Ten začne potom konať.
Strážnik Jaroslav
Dôvod, prečo sa Jaroslav Melicher na tejto spolupráci s obcou dohodol, je jednoduchý. „Nejde mi vôbec o peniaze. Som poľovník, prírodu mám veľmi rád. Bývam pri Váhu, často chodievam do rôznych lokalít katastra obce. Hnevá ma, koľko neporiadku sa vyviezlo k rieke či inde. Viem, že väčšinu vyvezú cezpoľní, pretože naši ľudia si zvykli, že všetko môžu doviezť do zberného dvora," hovorí strážnik.
Starosta jeho rozhodnutie prijal s potešením. „Obecné zastupiteľstvo návrh na jeho vymenovanie do funkcie strážnika pre kontrolu nelegálneho vývozu odpadu v katastri obce jednomyseľne schválilo. Prijal by som, ak by obci takýmto spôsobom pomohlo viac ľudí. Predtým nám vedeli pomôcť rybári, teraz zostal problém na nás," hovorí Remo.
Smetisko nahradili stromy
Prejdeme sa so strážnikom k Váhu. Ukáže nám miesto, kde bolo ešte prednedávnom smetisko.
Nie je to jediná lokalita, kde obec zlikvidovala skládku s množiacim sa odpadom. „Podobná situácia bola pri otvorení náhradnej časti cesty pri oprave mosta v Tunežiciach," tvrdí Jaroslav.
Na mieste bývalého smetiska zasadili stromy, z ktorých sa podľa Jaroslava chytí snáď polovička. „Terén sa vyrovnal, ale v tom, čo tu bolo predtým, sa viac stromov neujme," ukazuje na malé zelenáče. Zdá sa, že pravidelné polievanie stromčekom vyhovuje, o čom svedčia zakvitnuté pagaštany konské. Jaroslav vysadil aj päťdesiatku smrekov.
„Inšpekcia zo životného prostredia nám poradila, aby sme nainštalovali v Závaží kamery. Ako a kde? Na stromy? Toto je jednoduchšie riešenie," odobruje rozhodnutie poslancov Remo.
Vyvážajú hlavne v noci
Jaroslav začne rozprávať o neporiadku pri Váhu, ktorý našiel prednedávnom.
„Staré sedačky z automobilov a podobný odpad. Zistili sme, že pochádza zo starého domu. Kto ho vyviezol, zisťovala už obec. Viem len, že odpad o pár dní zmizol. Tí, ktorí ho vozia k Váhu či inde, to robia najmä za tmy. Nájdu sa však aj takí, ktorým sa „netiaži" prísť aj cez deň. Preto som navrhol, aby sme na poľnú cestu od centrály umiestnili rampu," dodáva Jaroslav.
Odpad zaťažuje rozpočet
Obec sa snaží likvidovanie odpadu riešiť čo najekologickejšie a rýchlo. Okolie Ladiec je vyčistené a občania využívajú aj zberný dvor.
Riešenie tohto problému stojí nemalé finančné prostriedky. „Pre občanov je všetko zadarmo. Vrecia, zberný dvor, traktor... Vynakladáme na to množstvo prostriedkov, ktoré by sme pri troške väčšieho rešpektovania zo strany ľudí mohli vynaložiť inak. Odpady sú jednou z najväčších položiek rozpočtu. Ak však začneme šetriť, začnú nám tu vyrastať čierne skládky," tvrdí starosta.
„Netreba veľa. Stačí napríklad, aby ľudia pochopili, že fľašu treba stlačiť, aby z nej vyšiel vzduch. Taktiež nemôžeme vyviezť vrecia, keď ich je len zopár. Ak treba, pristavíme vlečku. Zberný dvor je otvorený v stredu popoludní a v sobotu dopoludnia. Ochotne ho otvoríme aj mimo týchto hodín," hovorí Jozef Daňo z obecného úradu.
Chcú halu
Starosta tvrdí, že obec by potrebovala jednoduchú halu, kam by sa vytriedený odpad uskladnil. „Hanlivo označujú zberný dvor za smetisko, ale všetko je vytriedené podľa komodít. Pomohla by hala," hovorí Daňo. „Lenže na podanie projektu nemáme prostriedky. Nie sme schopní zaplatiť spoluúčasť, ani projekt, hoci šanca uspieť po vyhlásení výzvy tu je," dodáva Remo.
Odpad pod strechou by podľa neho nepôsobil na okoloidúcich neesteticky. „Sme radi, že ľudia odpad recyklujú," dodáva starosta.
Autor: MK