POVAŽSKÁ BYSTRICA. Študenti belgickej školy Sint Maarten v Beverene absolvovali takmer týždenný výmenný pobyt so študentmi obchodnej akadémie.
Naša hornatá krajina sa im veľmi páčila, navštívili viaceré zaujímavé lokality. V meste urobila najväčší dojem novostavba diaľničnej estakády.
Takú prírodu nemajú
Belgickí študenti navštívili Oravský hrad, Demänovskú jaskyňu Slobody, Súľovské skaly, Jánošíkove diery, Žilinu a nechýbala tiež prehliadka Považskej Bystrice a jej okolia.
„Ich dojmy boli výborné. Nevedeli si vynachváliť našu prírodu, hory, skaly. Ako sami zhodnotili, toto u nich nemajú," hovorí Peter Bologa, riaditeľ obchodnej akadémie.
„Sprievodcov po krajine im, samozrejme, robili naši študenti. Spolu dokonca sledovali aj majstrovstvá sveta v hokeji. Naši reprezentanti mali teda aj horlivých fanúšikov zo západnej Európy. Bolo to milé, ako povzbudzovali," dodáva s úsmevom riaditeľ Bologa.
Angličtina v praxi
Študenti trávili spolu celý deň, ubytovaní totiž boli v rodinách slovenských študentov, len učitelia bývali v hoteli.
Takéto pobyty podľa profesoriek, ktoré zorganizovali celý pobyt, Aleny Piechovej a Lenky Slaziníkovej, študentom veľmi pomáhajú. Pre Slováka nie je bežné stretávať sa s cudzincom, nie sme taká kozmopolitná krajina ako niektoré iné, a preto sú výmenné pobyty pre zvládanie cudzieho jazyka v praxi dôležité. „Prežiť niekoľko dní s cudzincami a komunikovať v angličtine, bolo ako pre našich študentov, tak aj pre hostí veľmi dobré. Za niekoľko rokov angličtina už prakticky nebude cudzím jazykom, naši absolventi to potom veľmi ocenia. Má to veľký význam a profesorom, ktorí organizujú podobné akcie pre študentov, preto patrí pochvala," hovorí Bologa.
Výmena zaujímavých informácií
Belgických študentov prijalo aj vedenie mesta. S primátorom a viceprimátorom diskutovali mladí Belgičania o všeličom. Mimoriadne ich zaujala novostavba diaľničnej estakády.
„Je to veľmi zaujímavá stavba. Každého zaujala, nielen mňa," tvrdí Slyn Herman, jeden z belgických študentov. Prekvapilo ho, že naši stavbári dokázali postaviť most za dva roky.
Keď už sa začalo hovoriť o stavbách a o diaľnici, dozvedeli sa študenti aj to, že prejazd po našich diaľniciach nie je lacný, za nákladné autá sa platí mýto a za osobné diaľničné známky. „U nás nemáme diaľničné poplatky. Platíme však dosť vysokú daň za auto," vysvetlil jeden zo študentov.
A čo sa páčilo belgickým študentom na Slovensku? Napríklad to, že v slovenských rodinách je zvykom spoločne stolovať. Prekvapilo ich však, ako málo zeleniny sa u nás je a strava bohatá na mäso. Tradičné bryndzové halušky viacerým, na počudovanie, chutili, čo nebýva u cudzincov zvykom.
Hovorilo sa aj o rozdieloch vo vzdelávacom systéme v Belgicku a na Slovensku. „Povinné štúdium je u nás dlhšie. Až do osemnástich rokov," prezradil Nick Ivens. Obe strany sa dozvedeli, samozrejme, oveľa viac o živote na Slovensku a v Belgicku.
Iná návšteva
Obchodná akadémia organizuje výmenných pobytov počas roka viac. „Tento týždeň máme na návšteve Holanďanov zo školy R.O.C. van Twente v meste Hengelo a tiež veľvyslankyňu Holandského kráľovstva. Pred niekoľkými týž-dňami sme boli my na návšteve v Holandsku. Výmenné pobyty sú vždy recipročné," hovorí o ďalších akciách Bologa.