POVAŽSKÁ BYSTRICA. V roku 2007 sa dane a poplatky vyberali z predpísaných výmerov asi na 90 percent. V čase krízy došlo k poklesu na úroveň asi 85 percent.
Najpodstatnejšiu položku v rámci daní a poplatkov, ktoré vyberie samospráva, asi polovicu príjmov, tvoria dane z nehnuteľností.
Kríza to zastavila
Anton Martaus z oddelenia správy miestnych daní hovorí, že situácia s platením sa opakuje, lebo nikdy sa nevyberú všetky dane v zmysle predpisu. Mesto sa snaží nedoplatky vymáhať.
„Robíme aktivity, aby sme vybrali aj z daňových nedoplatkov minulých rokov čo najviac, a to cez upomínania a rôzne iné postupy, telefonické urgencie i osobné rokovania hlavne s firmami. Z daňových nedoplatkov sa nám od roku 2007 do roku 2010 podarilo vymôcť pohľadávky vo výške asi 500-tisíc eur,“ hovorí Martaus.
Dodáva, že priaznivý trend, žiaľ, ovplyvnila kríza. „V rokoch 2007 a 2008 nám nedoplatky klesali, vyberali sme stále rok od roka postupne viac. Krízový začal byť rok 2009, keď daňové nedoplatky boli vyššie, ako sme vybrali z daňových nedoplatkov v minulých rokoch a absolútne daňové nedoplatky narástli. To sa opakovalo aj v roku 2010 a v súčasnosti je výber na úrovni 85 až 86 percent,“ vysvetľuje Martaus.
Záložné právo
Situácia s výberom daní a poplatkov je horšia, mesto začalo pritvrdzovať vo vymáhaní. „Okrem doteraz používaných postupov sme zaviedli nedávno aj novú vec, zriaďovanie záložného práva na majetok,“ hovorí Martaus.
Postup sa osvedčil, ľudia po jeho uplatnení reagujú. „Keď sme niektorým dlžníkom, ktorí odmietali komunikovať, poslali list, že im chceme zriadiť záložné právo na majetok, buď zaplatili alebo vstúpili do rokovania,“ upresňuje Martaus.
Zverejňovanie dlžníkov
Možnosť zverejňovať dlžníkov na webovej stránke mesto nevyužíva, lebo to nie je veľmi efektívny spôsob vymáhania. Zákon, ktorý toto umožňuje, je pomerne prísny.
„Dlžníkov musíte najprv dopredu upozorniť, že to idete urobiť a až potom zoznam neplatičov vyvesiť. Dvakrát sme sa o to aj pokúšali, ale ani raz sme to neurobili, lebo sa nám to zdalo málo efektívne. Pre chronických neplatičov nie je až taká hrozba, keď niečo zavesíte na internet. Oni si na povesť už nepotrpia alebo možno nemajú ani internet, takže to je slabá páka na to, aby zaplatili,“ tvrdí Martaus.
Exekučné vymáhanie
Krajná forma vymáhania nedoplatkov je exekučné vymáhanie. „V prípadoch, že sú to firmy a idú do konkurzu, prihlasujeme pohľadávky a zúčastňujeme sa zasadnutí veriteľov, aby sa nám podarilo vymáhať pohľadávky. To sú však už viac-menej rokmi preosiate prípady, u ktorých je vymáhanie pohľadávok z roka na rok problematickejšie, takže výťažnosť je stále menšia,“ tvrdí Martaus.
Hovorí, že na vymáhanie niektorých daňových nedoplatkov a poplatkov, sa nedá pozerať optimisticky aj preto, lebo ide o mnoho pohľadávok, ale príspevky nie sú veľmi vysoké. Navyše ide často o ľudí, ktorí sú bezdomovcami alebo sú vo veľmi zlej situácii, preto je takmer nemožné niečo získať. „Snaha by bolo zbytočná. Išlo by o neefektívny výdaj na vymáhanie zo strany úradu. Exekučné vymáhanie by bolo málo účinné, ba ešte by zvýšilo náklady. Mohlo by sa stať, že sa nám nevráti nič, ale trovy exekučného konania, ktoré by mohli byť vyššie ako samotná pohľadávka, by sme museli zaplatiť,“ vysvetľuje Martaus.
Ak by však, podľa jeho vyjadrenia, úrad prišiel na to, že dochádza k zneužívaniu ľudského prístupu vzhľadom na exekučné vymáhanie, budú musieť pristúpiť aj k nemu.
Daň z nehnuteľností a poplatky za odpad
Na dani z nehnuteľností sa prejavuje kríza viac ako na platení poplatkov za odpad. „Ľudia to možno vnímajú tak, že pri poplatku za komunálny odpad priamo niečo dostávajú, nejakú službu, ale pri dani tento pocit chýba. Samozrejme, že to tak nie je, lebo dane sa potom investujú do služieb občanom v meste, ale nie je to také priamočiare ako pri poplatku za odpad,“ hovorí Martaus.
Firmy v konkurze
V čase krízy evidovali pohľadávky aj u firiem, ktoré išli do konkurzu. „Prihlásili sme našu pohľadávku a čakáme. Dlho to však trvá a prax ukazuje, že v týchto prípadoch vymožiteľnosť daňových nedoplatkov je veľmi nízka. Pohybuje sa na úrovni dvoch či troch percent,“ upresňuje zamestnanec úradu.
Zvýšenie
V ďalšom roku budú občania aj podnikateľské subjekty platiť vyššiu daň z nehnuteľností, vyššie budú aj poplatky za odpad.
Tento rok prídu ľuďom poslednýkrát výmery so starými, nezvýšenými cenami. Zvýšenie poslanci zastupiteľstva odobrili, niektorí však vyjadrili pochybnosti, či to nebude mať negatívny vplyv na úspešnosť pri výbere daní a poplatkov.