PÚCHOV. Spoločne s nimi sa po odchode na štúdiá do Česka z mesta vytratil aj hudobný štýl, ktorý Jakub Kmošena, Roman Lalík a Martin Rosina ponúkajú hudobným fajnšmekrom a fanúšikom.Trojica študuje v zahraničí, preto sa doma zastaví iba občas.
Výnimkou bolo vystúpenie v púchovskej Shaka Galérii na koncerte Balkan Bashavel.
Začiatky
Trojica mladíkov sa poznala od strednej školy. Ich prvá akcia, na ktorej si už ako Malalata spoločne zahrali, bola v decembri roku 2006. „Ak máme hovoriť o našej hudobnej diagnóze či zaškatuľkovaní, môžem povedať, že od začiatku kombinujeme jamajské reggae a ska, s divokými balkánskymi rytmami a cigánskou melodikou. Ak to bláznivo pomiešame s troškou francúzskeho swingu, kolumbijskou kumbiou alebo slovenskou alternatívou, tak vznikne zmes, ktorú človek len tak nepočuje,“ tvrdí Jakub Kmošena.
Sú známi i neznámi
To sa dá hovoriť o trojici, ktorá hráva zatiaľ najmä v zahraničí. Jakub študuje v Prahe, Roman v Brne a Martin v Zlíne. Aj preto sú ich vystúpenia aktuálnejšie v Česku a v iných kútoch Európy ako v okolí Púchova. „Dvakrát za mesiac hráme v Prahe alebo v Bratislave. Zvyšok koncertov býva mimo,“ hovorí o hraní Malalaty Jakub.
Zoskupenie si buduje vlastnú hudobnú scénu. Podobných diskdžokejov nie je na Slovensku či v zahraničí veľa. „Každá komunita pozná svojich členov, a nie je to inak ani v tej našej. Preto, keď si privedieme ako hosťa hudobníka z Francúzska či Švajčiarska, na oplátku si uňho zahráme my. Mali sme hosťa z Kanady, a tak je pravdepodobné, že v novembri by sme sa mali predstaviť v Montreale,“ hovorí o pôsobení tria Jakub.
Malalata má za sebou tento rok tiež česko-slovenské turné so španielskou kapelou N.O. H.A či spoločné vystúpenie s francúzskou world music hviezdou, Watcha Clan. Chalani si tiež pochvaľujú dobrú spoluprácu so známym českým dídžejom pražského Rádia 1, Gadjom CZ, ktorý im pomohol s kontaktmi.
Lákajú ich festivaly
Mladíci absolvovali miniturné po Poľsku, keď si zahrali v Krakowe a Rzesowe. Hoci im na poslednú chvíľku zrušili májový koncert v Dubline, na ostrovoch sa predsa len predstavia. V polovičke júna si zahrajú v Londýne.
Okrem toho chystajú predstavenia v Budapešti, či nemeckom Wiesbadene a na rôznych letných festivaloch. „Zahráme si na Filmovom festivale v Karlových Varoch, kde sa predstavíme v jeho hudobnej časti. Rokujeme o vystúpení na Uprisingu, najväčšom reggae feste na Slovensku v Bratislave, a ďalších zaujímavých festivaloch v Česku a na Slovensku,“ tvrdí Jakub Kmošena. Do budúcna ich lákajú napríklad jeden z najväčších európskych festivalov Sziget alebo slovenská Pohoda.
Zaujímavý trend
Štýl, ktorý trio produkuje, sa dostal k nám podľa nich zaujímavou cestou. Z Belgicka, Francúzska alebo Nemecka. „Balkánski utečenci si doviezli so sebou do nových domovov aj svoju hudbu. Postupne vznikli vydavateľstvá, agentúry, začali koncerty. Dá sa povedať, že hudba sa vrátila okľukou späť na Balkán a do strednej Európy,“ tvrdia mladíci.
Reč sa zvrtne aj na vydávanie CD nosičov, ktoré považuje množstvo hudobníkov často pri svojom fungovaní za prvoradé. „Je na našej invencii a šikovnosti, ako namixujeme rôzne sample so živou hudbou. Väčšinou to vycítime až na konkrétnom mieste a medzi ľuďmi, čo vlastne budeme púšťať. Môže sa stať, že neprídu, ale aj to, že sa napokon z nevinného koncertu strhne poriadna zábava,“ dodáva Jakub.
Malalate sa to stalo napríklad na Plese Právnickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe, či vernisáži výtvarníkov z Kapverských ostrovov. „Nezabudneme na diplomatov, ktorým sme hrali naposledy. Nevinná zábavka sa zmenila na šialenie na stoloch,“ spomína niekoľko podujatí Jakub.
Doma
Malalata Sound System vystúpila spolu s miestnymi hudobníkmi v púchovskej Shaka Galérii na spoločnom koncerte. Okrem trojice Malalata sa predstavili aj hudobníci so živými perkusiami, akordeónom ale tiež trubkár z Nemecka. Trio pripravilo pre návštevníkov aj špeciálnu video projekciu.
Autor: MK