POVAŽSKÁ BYSTRICA. Príroda to vymyslela tak úžasne, že by bolo azda i hriechom nesnažiť sa ju postupne prebádať a popýšiť sa ňou Slovensku, prípadne i celému svetu.
Bádanie sa začína návrhom na vytvorenie náučného chodníka v CHKO Strážovské vrchy.
Tvoria ho chránené oblasti
Priamo okres je tvorený dvomi chránenými krajinnými oblasťami. Zo severu je to chránená krajinná oblasť (CHKO) Kysuce a takmer celú juhovýchodnú až východnú časť tvorí CHKO Strážovské vrchy. Okrem nich sú to blízke CHKO Biele Karpaty, či národný park Malá Fatra.
Rovnako treba spomenúť turisticky atraktívny kontrast niekoľkých tektonických pásiem (flyšového – bradlového – a jadrového pásma), s ktorými úzko súvisí veľká členitosť re-liéfu, prítomnosť kontrastných foriem, diverzifikácia ako rastlinných, tak živočíšnych spoločenstiev a pod.
Chýba náučný chodník
Jedným z doposiaľ akoby ukrytým klenotom je i bezprostredné okolie dvoch obcí (miestnej časti obce Prečín - Zemianskej Závady a Podskalia), kde sa na relatívne malom území nachádza hneď niekoľko zaujímavých prírodných úkazov (Závadské jaskyne, národná prírodná rezervácia Podskalský Roháč a v rámci nej vrcholy Roháč 720 m n. m. a Veľké skaly 628 m n. m.).
Lákadlom je i fakt, že sa dajú bezproblémovo prejsť počas jedného slnečného popoludnia. Prechádzku môžeme začať rovnako v jednej ako druhej obci. V týchto lokalitách zatiaľ náučný chodník chýba. Určite by pomohol aj k väčšej propagácii.
Kadiaľ sa vybrať?
Prechádzku môžete začať v Zemianskej Závade, odkiaľ sa vyberiete lesným chodníkom do obce Podskalie. Asi po polkilometrovej túre sa nachádzate na druhej zastávke, v tesnej blízkosti Závadských jaskýň, ku ktorým sa z chodníka dostanete v priebehu niekoľkých minút. Od nich pokračujete po lesnej ceste až k lúke, kde sa smer putovania zvrtne na sever. Priamo pred vami sa objaví vrch Roháč, na vrchole ktorého je tretia zastávka.
Po obídení skaly zo západu môžete pokračovať po hrebeni celej národnej prírodnej rezervácie až na vrchol Veľkých skál. Z nich zbehnete na rázcestie pod Roháčom a vychádzku zakončiť buď v rekreačnom zariadení Podskalie, alebo sa zvrtnúť priamo do obce, odkiaľ sa domov môžete dopraviť autobusom.
Možností je viac
Tento navrhovaný náučný chodník je len jedným z mnohých možných variantov, ako sa dá nádherné okolie Považskej Bystrice zatraktívniť pre prípadných turistov. Okolie potenciálom ďaleko presahuje súčasný stav využitia v oblasti cestovného ruchu.
Aj samotné Ministerstvo hospodárstva SR (2005) ho vo svojej rajonizácii regiónov cestovného ruchu považuje v dlhodobom horizonte za najatraktívnejšie územia Slovenska. Prečo teda nezačať s jeho propagáciou i takto?
Autor: Anton Kasagranda