POVAŽSKÁ BYSTRICA. Zdravotnícke zariadenia na Slovensku majú problémy. Výnimkou nie je ani Považská Bystrica, v ktorej situácia vo februári vyústila do odvolania riaditeľa.
Nemocnici hrozí exekúcia zo strany Sociálnej poisťovne, zdravotné poisťovne nemajú záujem uzatvoriť zmluvy pre ORL oddelenie, ktoré je v súčasnosti už v útlme. Lôžková činnosť má skončiť v júni.
Exekúciu zatiaľ neuplatnia
Záväzky nemocnice sú takmer jedenásť miliónov eur. V tejto sume je aj štvormiliónová návratná finančná výpomoc, ktorú dostala na oddlženie.
Medzi najväčších veriteľov patrí Sociálna poisťovňa, ktorá chce začať s vymáhaním pohľadávok formou exekúcie. „Sociálna poisťovňa dala pritom návrh na exekúciu len vo výške dvoch mesačných splátok,“ upresnila Jana Ďuriačová z poisťovne.
Nemocnici zatiaľ exekútor na účty nesiahne, aj keď podľa Ďuriačovej dlh narástol. Okresný súd v Považskej Bystrici povolil odklad exekúcie do konca roka. Poisťovňa s jeho rozhodnutím nesúhlasila a podala odvolanie na krajský súd. „Krajský súd v Trenčíne napadnuté rozhodnutie súdu prvého stupňa, ktorým bol povolený odklad exekúcie, potvrdil,“ doplnil informácie Michal Turák z krajského súdu.
Lôžkové ORL oddelenie končí
Úlohou nového riaditeľa nemocnice Petra Rendeka je podľa župana Pavla Sedláčka bude vytvoriť krízové vedenie, ktoré pomôže nemocnici vysporiadať sa so zadlženosťou. „Určité možnosti sú,“ vysvetľuje Rendek. „V prvom rade musíme stabilizovať hospodárenie, najmä efektívne využívať zmluvy s poisťovňami. Nemocnica totiž nedokázala napĺňať ani limity, ktoré s nimi mala dohodnuté. Za vlaňajší rok rozdiel činil 500-tisíc eur. Táto suma, keby nechýbala, určite by pomohla zlepšiť finančnú situáciu zdravotníckeho zariadenia.“
Ďalšou možnosťou na zlepšenie hospodárenia sú poplatky za nadštandardné služby, ktoré existujú aj v súčasnosti. „Spracovávame vlastný materiál, pri ktorom postupujeme v zmysle krokov asociácie nemocníc,“ odmietol zatiaľ konkretizovať, aké ďalšie platby pacientov čakajú.
Zmluvy so zdravotnými poisťovňami majú vplyv aj na chod ORL oddelenia. Podľa Rendeka rokujú s nemocnicou o obmedzení jeho činnosti. Od 1. júla budú musieť pacienti využívať lôžkové oddelenia v nemocniciach v iných regiónoch. „Zdravotné poisťovne nemajú záujem o lôžkovú časť, uvažujú len o jednodňovom ORL,“ doplnil.
Dôjde aj na prepúšťanie
Považskobystrická nemocnica patrí k najväčším zamestnávateľom v okrese, má viac ako osemsto zamestnancov. Mzdové náklady podľa riaditeľa tvoria osemdesiat percent financií, ktoré dostávajú na základe fakturácie od poisťovní.
Pri ich znižovaní sa chcú zamerať najmä na technicko-prevádzkové činnosti. „V prvom rade musíme vypracovať analýzy, potom sa rozhodneme, či budeme tieto činnosti prevádzkovať alebo nie. V súčasnosti má nemocnica napríklad 104 upratovačiek, náklady aj s odvodmi sú zhruba 60-tisíc eur ročne. Ak nedokážeme túto službu zabezpečiť na takej úrovni ako externá firma, pristúpime k tendru. To platí aj pre ďalšie činnosti,“ upresnil Rendek.
K tomu, koľko ľudí príde o zamestnanie, sa ešte vyjadriť nechcel. Výsledok bude známy až po spracovaní analýz. Z nemocnice zatiaľ odišlo tridsať ľudí, ide však o prirodzený úbytok, čiže odchod do dôchodku či skončenie zmluvy na dobu určitú. „Ak dôjde k prepúšťaniu, určite to bude viac ako devätnásť ľudí,“ dodal.
Vždy je čo zlepšovať
Riaditeľ ďalej povedal, že pripravujú aj ďalšie opatrenia, zmeny na vedúcich postoch nevynímajúc, ktoré by mali nemocnici pomôcť. Všetky majú podľa neho jediný cieľ – znížiť náklady, zvýšiť príjmy.
Vylúčil však, že by ich pacienti pocítili. „Ak ich pocítia, tak len v pozitívnom zmysle. Zmeny sa nedotknú ani pacientov, ktorí využívajú služby ORL oddelenia. Zdravotná starostlivosť pre nich bude aj naďalej zabezpečená v plnom rozsahu formou odbornej ambulantnej starostlivosti - prostredníctvom odborných ambulancií ORL a prostredníctvom pracoviska jednodňovej ambulantnej starostlivosti (pracoviska JAS), ktoré bude, ako aj doteraz, vykonávať operačné zákroky. V prípadoch nepredvídaných komplikácií budú mať pacienti zabezpečenú kontinuálnu liečbu na odborných oddeleniach v rámci NsP Pov. Bystrica, prípadne v zdravotníckom zariadení vyššieho typu - vo fakultnej nemocnici v Trenčíne. Teda, jednoznačne, zdravotná starostlivosť pre pacientov, vyžadujúcich služby v odbornosti ORL, je neustále garantovaná v plnom rozsahu a kvalite.“
Počkajú do augusta
O východiskách z nepriaznivej situácie v nemocnici mal Peter Rendek informovať aj zastupiteľstvo Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom zariadenia, na aprílovom rokovaní. Na návrh poslanca Miroslava Adameho tento bod však odložili na august, keď budú o nemocniciach informovať aj riaditelia ďalších nemocníc v pôsobnosti samosprávneho kraja.