POVAŽSKÁ BYSTRICA. Majitelia pozemkov v blízkosti diaľnice, kde sa pre jej výstavbu museli prekladať inžinierske siete, dodnes čakajú na svoje peniaze. S investorom výstavby, Národnou diaľničnou spoločnosťou, majú síce podpísané zmluvy, Správa katastra v Považskej Bystrici však odmieta vecné bremená na pozemky zavkladovať. Tvrdí, že zmluvy sú zle vypracované.
Pre investora výstavby diaľnic robila majetkovo-právne vysporiadanie firma Geoplan. Ľudia sú nahnevaní a pýtajú sa, kto je zodpovedný za ťažkosti, ktoré im vznikli. Problémom sa zaoberá aj krajský súd.
Čas, peniaze a nervy
Majitelia pozemkov dodnes nemajú finančnú náhradu za zásah do ich súkromného vlastníctva.
„Som jeden z 340 vlastníkov, ktorí majú problémy s pozemkami, kam sa v súvislosti s výstavbou diaľnice prekladali siete, konkrétne plyn. Ešte v čase, keď bol riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Igor Choma, sme podpísali zmluvy o vecných bremenách, no doteraz nemáme peniaze. Telefonujem neustále do firmy Geoplan, ktorá robila pre investora výkupy pozemkov, do Národnej diaľničnej spoločnosti, chodím na kataster. Stojí ma to veľa času, peňazí a hlavne nervov,“ sťažuje sa Stanislav Kallo z Považskej Bystrice.
Na jednej strane ochota a na tej druhej?
Pri výstavbe nerobili majitelia problémy. Chápali, že diaľnica je dôležitá stavba. Teraz, keď sa domáhajú svojich práv, majú problémy.
„Dobrovoľne sme podpísali a dali naše pozemky do užívania Národnej diaľničnej spoločnosti. Ako je na Slovensku tradične zvykom, máme problém s preplatením. Keď prišli papiere z NDS o podpísanie vecného bremena, dali sme overiť podpisy, a urobili sme všetko, čo bolo potrebné zo strany majiteľov pozemkov čo najrýchlejšie a bez zbytočných odkladov. Ani jeden zo spolumajiteľov nerobil konkrétne pri našom pozemku prieky. Zobrala som to z pozície občana ako normálnu vec, že treba pomôcť, nemusel na mňa nikto robiť ani nátlak. Je ale úplne prirodzené, že chcem za to svoje peniaze, ktoré mi boli zmluvou priznané,“ hovorí rozhorčene Jaroslava Kračková.
Spolu s pánom Kallom a ďalšími dvoma majiteľmi je jednou zo spoluvlastníkov pozemku, ktorý zdedili po rodine. Suma, ktorú týmto štyrom ľuďom investor nevyplatil, je niečo cez osemtisíc eur. Za všetky pozemky, kde sú podobné problémy, sa pohybuje údajne vo výške viac ako 400-tisíc eur. S majiteľmi pozemkov urobila síce NDS zmluvy, dostať sa k peniazom je však problém. „Vo februári 2010 sme podpísali zmluvu, ktorou nám boli priznané finančné náhrady, a tie sme mali dostať na účty do šesťdesiatich dní od zavkladovania do katastra,“ vysvetľuje Kračková.
Problém s vymáhaním práv
Do dnešného dňa sa majitelia pozemkov k peniazom nemôžu dostať.
„Nikto z kompetentných nám nevie vysvetliť, kde je problém. Či je na vine NDS alebo kataster, alebo kto. Ako občania, ktorí sme pozemky dali v prospech stavby, slúžiacej širokej verejnosti, lebo diaľnica je veľmi dôležité dielo pre všetkých, nerobili sme prieky, nemuseli nás vyvlastňovať. Nakoniec máme problémy s preplatením. Ja mám šestinový podiel a je to suma okolo 1400 eur,“ hovorí Kračková.
Dodáva, že stratila dôveru v to, že sa na Slovensku môže obyčajný človek domôcť bez problémov svojich práv. „Pochopila som, že v tejto republike si môže dovoľovať každý všetko, zákony sú nanič. Je dvadsať rokov po roku 1989 a práva, ktoré máme ako súkromní vlastníci, sa opäť porušujú,“ kritizuje Kračková.
Postupoval by už inak
Stanislav Kallo tvrdí, že ak by mal ešte so štátom uzatvárať nejaké dohody ako súkromný vlastník, zariadil by sa inak.
„Boli sme vždy ústretoví. Odteraz, keby som niečo podpisoval, keby bola nejaká výstavba, diaľnica alebo niečo iné, som ochotný to robiť už len tak, že zmluvu podpíšem až po tom, keď mi niekto v tej istej chvíli položí na stôl peniaze. Ja im odovzdám zmluvu, oni mne peniaze a fajky zhasli. Nikto by ma už nevodil za nos s výhovorkami, že problém sa nemôže riešiť, lebo niekto maróduje a prebral to niekto iný, mám počkať, že sa zmenil riaditeľ, a ten nie je v problematike ešte zorientovaný a podobne. Z nás sa stali v podstate rukojemníci. Štátu sme vyšli v ústrety a máme poldruha roka len samé problémy,“ tvrdí Kallo.
Problémy boli podľa Kalla aj pri platení v súvislosti so zmluvami za prenájom a výkup. Aj tu si dával investor načas.
„Keď tu bol pred niekoľkými rokmi inžinier Choma na verejnom prerokovaní pred výstavbou diaľnice, ja už som peniaze za pozemky priamo pod diaľnicou v roku 2008 mal, ale iná majiteľka, ktorá mala všetko vybavované zároveň so mnou, ale neurgovala to, tak peniaze nemala. Povedali jej, že preto, lebo peniaze sa vyplácajú podľa abecedy. Zaujímavé bolo, že obaja sme mali priezvisko na K. Už vtedy počuli ľudia veľa výhovoriek. Teraz zase,“ vracia sa do minulosti Kallo.
Hnevá ho, že plynové potrubia sú položené, plyn ide do bývalých stojární a všade, kde potrebujú, ale vlastníci pozemkov peniaze nemajú.
Kto pochybil?
Kallo ďalej vysvetľuje, že správa katastra odmieta vecné bremená pre uložené rozvody plynu zavkladovať.
„Chodím na kataster. Tvrdia, že zmluvy nie sú v poriadku. Ja ako laik a majiteľ pozemkov sa pýtam, kto urobil chybu? NDS alebo advokáti a právnici, ktorí vyrobili zmluvy? Alebo je chyba na katastri? Všetci sa teraz vyhovárajú jeden na druhého,“ dodáva Kallo. Problematikou, ktorá vznikla v súvislosti s vyplácaním finančných náhrad za vecné bremená na pozemkoch súkromných vlastníkov, sa už zaoberá aj krajský súd. Kompetentní tvrdia, že ľudia o svoje peniaze neprídu. Kedy ich budú mať, nikto nevie.