POVAŽSKÁ BYSTRICA. Potok Mošteník, pretekajúci centrom považskobystrickej mestskej časti Dolný Moštenec, je podľa predsedu výboru tejto časti mesta (VMČ) Petra Zvaka časovanou bombou. Niekoľkoročné nánosy bahna a štrku ho prakticky upchali, pri prudkých dažďoch sa voda vylieva. Koho povinnosťou je postarať sa o jeho vyčistenie, nie je jasné.
V minulosti bol tok sčasti prekrytý panelmi.
Úzka štrbina pod mostom
Peter Zvak hovorí, že po výdatných dažďoch hrozí upchatie úzkej štrbiny pod cestným mostom, jeho odtrhnutie a zaplavenie kultúrneho domu, kostola i okolitých rodinných domov.
„Voľne prístupnú časť potoka sme vyčistili spolu s miestnymi hasičmi, horšie to bude pod mostom, kde je momentálne len asi 30-centimetrová štrbina. Nie je to tak dávno, čo popod most pobehovali deti,“ povedal Zvak s tým, že koryto potoka je na niektorých miestach zanesené až metrovou vrstvou nánosov. Zistili to až vtedy, keď odstránili panely nad korytom potoka, ktoré slúžili na parkovanie pri kultúrnom dome.
S potokom sa sa podľa neho roky nič nerobilo, no situácia je už taká vážna, že je potrebné urobiť konkrétne kroky. „Na podnet občanov sme oslovili nové vedenie mesta, ktoré začalo situáciu riešiť,“ dodal.
Problémy boli aj v minulosti
Na zlú situáciu v Dolnom Moštenci opakovane na zasadnutiach zastupiteľstva upozorňoval aj bývalý poslanec Milan Štábel. Tvrdil, že vodohospodári zanedbávajú starostlivosť o vodné toky. „V roku 2007 sme mali stretnutie v Dolnom Moštenci. Boli tu zástupcovia mesta z útvaru majetku, zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a tiež členovia výboru. Žiadali sme vtedy aj prekrytie potoka, lebo pre splašky v ňom, hlavne v lete, bol v miestach pri kultúrnom dome dosť nepríjemný zápach. Vodohospodári vtedy odobrili náš zámer s tým, že keď budú potrebovať čistiť tok, zabezpečí mesto odkrytie. Z tohto stretnutia vyhotovila pracovníčka mesta aj zápis. Na betónových paneloch, ktoré tu pribudli, neskôr začali ľudia parkovať,“ hovorí Štábel.
Čo s havarijnou situáciou?
Mesto začalo havarijnú situáciu riešiť tento rok. „Veľmi vážne hrozilo, že po výdatných dažďoch nám utrhne celú cestu a obyvatelia Horného Moštenca by museli chodiť domov cez Podskalie, čo je obchádzka takmer 20 kilometrov. Mesto preto našlo zdroje, aby situáciu pomohlo vyriešiť,“ povedal pri-mátor Považskej Bystrice Karol Janas s tým, že zanesené koryto Mošteníka musia vybagrovať.
Zdôraznil, že problém musia v spolupráci so Správou povodia Váhu riešiť komplexne na celom toku Mošteníka, aby sa v budúcnosti podobným problémom vyhli. „Otázkou je, čo po vyčistení potoka. S výborom mestskej časti sa musíme dohodnúť, či tam opäť osadíme panely a po štyroch-piatich rokoch to budeme musieť čistiť znovu, alebo nájdeme iné riešenie zabezpečujúce prietok vody tak, aby nehrozila havarijná situácia,“ dodal Janas.
Stanovisko vodohospodárov
Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava potvrdil, že v súčinnosti s mestom Považská Bystrica problém riešia. „Slovenský vodohospodársky podnik absolvoval stretnutie so zástupcami Dolného Moštenca, kde im vysvetlil, že mesto pripravuje plán revitalizácie námestia. Máme tam v správe vodný tok. Ak je prekrytý napríklad panelmi, tak povinnosť sprietočňovať a starať sa o čistenie potoka má potom správca a vlastník danej komunikácie. My sa nebránime spolupráci. Tie časti potoka, ktoré nie sú preložené, sme pripravení vyčistiť. Sme pripravení poskytnúť súčinnosť pri projekte a tiež následných prácach,“ vyjadril sa Pavel Machava zo Slovenského vodohospodárskeho pod-niku.
Upresnenie z úradu
Pravostranný prítok Mošteníka preteká stredom miestnej časti Dolný Moštenec a v jeho okolí sa nachádzajú rodinné domy, hasičská zbrojnica, kultúrny dom a kostol. V čase búrok hrozí vyliatie potoka. Referent organizačného oddelenia mesta Filip Oubrecht hovorí, že mesto je nútené problém riešiť.
„Pokiaľ to bude možné, zo zdrojov štrukturálnych fondov. Do rozpočtu mesta na rok 2011 boli zaradené prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie na úpravu tejto časti potoka. Pôjde o úpravu potoka zregulovaním koryta od hasičskej zbrojnice po ústie do potoka Mošteník v celkovej dĺžke asi 100 metrov. Časť potoka bude mať spevnené brehy a časť bude prekrytá. Na základe údajov, ktoré sme si vyžiadali zo Slovenského hydrometeorologického ústavu Bratislava, projektant navrhne prietokový profil potoka tak, aby bol bezpečný aj v prípade storočnej vody. Dno potoka bude spevnené, čo umožní čistenie prípadných nánosov bez nutnosti odkrytia. Zároveň táto prekrytá časť umožní čiastočne vysunúť komunikáciu okolo kultúrneho domu ďalej od objektu, keďže blízkosť komunikácie tento objekt poškodzuje,“ upresnil situáciu Oubrecht.
Neobjasnené kompetencie
Informácie o tom, koho povinnosťou je zabezpečovať prietočnosť potoka, nám neposkytol, nepodarilo sa mu ich do uzávierky zistiť. Zaujímalo nás, či povinnosť čistiť tok pod mostom na ceste tretej triedy nemá aj Trenčiansky samosprávny kraj ako správca komunikácie a po odkrytí panelov zasa čistenie prítoku Mošteníka Slovenský vodohospodársky podnik.
„Bohužiaľ, informáciami o povinnosti zabezpečovania prietočnosti predmetného toku nedisponujem,“ odpovedal Oubrecht.