POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obhajobami ukončili deti projekty, ktorým predchádzala niekoľko mesačná príprava. Počas tohto obdobia deti k danej téme vyhľadávali informácie, študovali literatúru, komunikovali s odborníkmi. Informácie napokon spracovali do grafickej podoby.
Každé dieťa si tému vyberalo podľa vlastného záujmu.
Sú už prví maturanti
Psychologička Katarína Strempeková z pedagogicko psychologickej poradne v Považskej Bystrici, ktorá je garantom programu nadaných detí, bola s ich prácami spokojná. „Z roka na rok sledujem vývoj detí, ktoré boli začlenené do alternatívneho programu edukácie nadaných – APROBEN. V roku 2008 bol uskutočnený historicky významný krok a to taký, že nadané deti boli samostatne etablované v našom školskom systéme. Tento model nám závidia aj okolité krajiny. Uvidíme, ako to bude ďalej pokračovať. V Bratislave už máme prvých maturantov. V Považskej Bystrici máme najstarších siedmakov,“ dodala.
Témy boli rôzne
Mateja Monošíka zaujímalo od malička potápanie. Svoje poznatky zúročil aj v svojej ročníkovej práci. Porozprával o tom, aký je úžasný svet v morských hlbinách.
Lucia Papšová sa v svojej práci venovala diamantom. Prezradila, aké diamanty zdobia koruny anglickej kráľovnej a kráľovnej Alžbety.
Predpoveďou počasia poslucháčov previedol Samuel Mýtnik, ktorý si priniesol aj názornú ukážku meteorologickej stanice. Vysvetlil, kde sa tvorí počasie a čo ho ovplyvňuje. Porozprával o dažďových oblakoch i o tom, prečo sa hlásateľke počasia hovorí rosnička.
Lucka Valachová prezentovala jazdu na koni. Predstavila jednotlivé plemená a poukázala na to, že svet z konského chrbta je naozaj výnimočný.
Informácie o ľudskom oku poskytol Ľuboš Babuša, Aleš Randa sa rozhovoril o basketbale. Odzneli práce o Elbe, pralese, liečivých bylinkách, počítačoch, či motocykloch...
Hodnotenie poroty
Po odprezentovaní jednotlivých prác prišlo na rad hodnotenie poroty. Vybrať najlepšiu prácu bolo podľa Katarína Strempekovej naozaj ťažké, pretože všetky deti sa pripravovali zodpovedne. Jej slová potvrdila aj riaditeľka školy Iveta Štiborová, ktorá doplnila, že práce boli vynikajúco spracované a niektoré z nich zaradia aj do vyučovacieho procesu na druhom stupni.
Pri prácach sa hodnotil celkový rozsah a vypracovanie, grafická úprava, vlastný prínos, prezentácia, a samozrejme aj originalita. Víťazné práce za I. a II. stupeň – Lucie Valachovej a Ľuboša Babušu budú školu reprezentovať na celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční v Bratislave.