POVAŽSKÁ BYSTRICA. Podujatie bolo určené najmä pre najmladšiu generáciu Považskobystričanov. Na svoje si však prišli aj ich rodičia. Veď zblízka si pozrieť vybavenie policajtov či hasičov nie je každodennou možnosťou.
Novinkou v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi bola aj možnosť vyskúšať si úlohu figuranta pri zadržaní policajným psom či preraziť cez policajný kordón.
Zaplnené centrum
Deň polície patrí medzi obľúbené podujatia. Potvrdilo sa to aj tento rok. Do centra mesta prišli stovky malých i veľkých obyvateľov. Čakali ich ukážky činnosti kynológov, poriadkovej polície, mestskej polície, dopravných policajtov, záchranárov i hasičov.
Podobnú akciu usporiadalo okresné policajné riaditeľstvo prednedávnom v Púchove. „Obe podujatia organizujeme v súčinnosti s okresným riaditeľstvom hasičov, mestskými políciami a záchranármi z Rescue academy. Keďže v Púchove sme mali veľmi dobrú odozvu na vtiahnutie detí do diania, čo bol pre ne veľký zážitok, pri-spôsobili sme tomu program aj v Považskej Bystrici,“ hovorí okresný policajný riaditeľ Slavomír Kučera.
Aktérmi boli aj deti
Novinka sa osvedčila. Keď moderátorka vyzvala záujemcov, aby sa prihlásili do úlohy figuranta pri zadržaní policajným psom, najprv boli trocha rozpačité reakcie. Ako prvý výzve neodolal Martin. Chvíľu sa naťahoval so psom, ale zdolať ho, bolo nad jeho sily. Situáciu mu možno skomplikovala vysoká tráva, keďže priestranstvo nebolo pokosené. Martin bol však spokojný. „Bolo to super, chcel by som si to znova vyskúšať,“ usmial sa. Jeho odvaha ostatných presvedčila, a tak o záujemcov nebolo núdze.
Veľký záujem bol aj pri ťažkoodencoch. Niekoľko desiatok detí sa postupne pokúšalo preraziť cez zomknutých policajtov, ich šanca však bola nulová. Poriadková jednotka je vycvičená na oveľa tvrdšie útoky.
No a vidieť auto zavesené nad potokom, tiež nie je každodenná ukážka. Túto šancu dostali Považskobystričania vo forme vysokozdvižnej odťahovej techniky. Presvedčiť sa tiež mohli, že ak zaparkujú v meste, kde odťahujú autá, napríklad na vyhradenom parkovisku medzi dvomi autami, vôbec nevyhrali. Odťahovka ich auto pomocou vysokozdvižnej techniky odvezie aj s „papučou“.
Auto začalo horieť
Pozornosť divákov sa sústredila i na praktické ukážky sebaobrany v podaní mestskej polície či hasičov.
Zvlášť zaujala simulovaná dopravná nehoda. Najprv museli hasiči zraneného vodiča ošetriť a vyslobodiť z vraku. Potom ich čakala ďalšia fáza, a to hasenie auta. „Snažili sme sa predviesť ukážky z takých činností, ktoré vykonávame najčastejšie,“ hovorí okresný riaditeľ hasičov Zdeno Tarabík. Ocenil, že podujatie dokázalo okresné riaditeľstvo zorganizovať aj napriek úsporným opatreniam v rezorte. Podľa jeho vyjadrenia sú na Slovensku okresy, kde takéto preventívne akcie nepripravujú.
Otázky na záchranárov
Na priestranstve, kde ukazovali prvú pomoc záchranári, bolo tiež veľa záujemcov. Otázky z ich strany sa týkali napríklad prvej pomoci pri epileptických záchvatoch. „Jazyk nevyťahujte, stačí zakloniť hlavu pod takýmto uhlom a dýchacie cesty sa uvoľnia,“ upozornila záchranárka. Pani Jana len neveriacky krútila hlavou. „Veď vždy sa hovorilo, že jazyk zapadne a pacient sa môže udusiť.“ Názorná ukážka na figuríne ju však presvedčila. „Aspoň sa nemusíme báť, že by nám pacient zahryzol do prsta,“ dodala.
Spokojní diváci
Podobných ukážok, či už zo strany policajtov, hasičov, ale aj záchranárov, bolo viac. Spokojné reakcie divákov potvrdzovali, že takéto aktivity majú význam. „Bolo to výborné. Deti sa zabavili a my sme sa tiež niečo dozvedeli,“ skonštatovali rodičia dvoch malých detí.
Pre najmladších boli pripravené i sprievodné akcie. Mohli si zastrieľať paintballovými guličkami, povoziť sa na bicykloch, vyskúšať si policajné či hasičské autá. Ako doplnil primátor mesta Karol Janas, policajný deň bol vlastne dodatočným darčekom k sviatku detí.