Sobota, 22. január, 2022 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Imro Weiner-Kráľ bude mať v rodnom meste pamätník

S Považskou Bystricou je spojené meno významného slovenského maliara Imra Weinera-Kráľa, rodeného Považskobystričana. Pri príležitosti výročia jeho narodenia sa rozhodlo občianske združenie, ktoré vzniklo aj preto, aby povznieslo osobnosť umelca, zabezpeč

Zámer prezentovali médiám na mestskom úrade. Zľava - sochár Milan Lukáč, primátor Karol Janas, zástupca občianskeho združenia Pavol Demáček a historička Dagmar Srnenská.Zámer prezentovali médiám na mestskom úrade. Zľava - sochár Milan Lukáč, primátor Karol Janas, zástupca občianskeho združenia Pavol Demáček a historička Dagmar Srnenská. (Zdroj: AUTOR)

iť jeho pamätník v meste.

Socha pripomínajúca osobnosť Imra Weinera-Kráľa bude vyrobená z bronzu. Vysoká bude 3,5 metra a vážiť bude 2,5 tony. Inštalovaná bude v októbri 2011, kedy sa uskutoční mnoho iných sprievodných akcií.

Prečo a ako vznikol nápad pripomenúť si túto osobnosť?

Aktivita združenia

Finančne zastrešuje vytvorenie a nainštalovanie sochy občianske združenie Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa.

„Vážim si, že mesto privítalo našu iniciatívu. Zámerom je propagovať osobu umelca a jeho dielo, ale tiež vytvárať pozitívny obraz o našom regióne. Pri príležitosti 110. výročia narodenia I. W. Kráľa sme sa rozhodli usporiadať veľkolepé oslavy. Ústrednou vecou bude umiestnenie sochy, nad ktorou sme už dlhšie uvažovali, a teraz sa dostáva do realizačnej fázy,“ hovorí Pavol Demáček, predseda spolku.

Skryť Vypnúť reklamu

Použitie kovu nie je náhoda

To, že bude sochu robiť umelec, ktorý zo sochárskych materiálov rád používa najmä kov a drevo, nie je vôbec náhoda. Mesto Považská Bystrica je známe strojárstvom a práca s kovom sem patrí už roky.

„Neviem si presne spomenúť, či to bolo v roku 2002, alebo skôr či neskôr, keď som poznal sochára Milana Lukáča, teda keď sme sa prvýkrát stretli. Nebola to náhoda. Som majiteľom zlievarne a začali sme ešte v minulosti spolupracovať s pánom Kompánkom, známym slovenským sochárom, ktorý ku nám chodieval a chodievali aj niektorí ďalší. Popri technických odliatkoch, ktorým sa venujeme, sa zaoberáme tak trochu aj umeleckým liatím, spolupracujem s mnohými umelcami. Umelci, ktorí u nás liali, nás potom pozývajú na vernisáže a zoznamujú nás s ďalšími,“ spomína si na to, ako vznikla spolupráca aj so sochárom Milanom Lukáčom, Demáček.

Skryť Vypnúť reklamu

Dozrievala postupne

Demáček dodáva, že myšlienka, prečo urobiť práve sochu I. W. Kráľovi, vznikla veľmi nenápadne, dozrievala postupne.

„Počúval som o ňom ešte od mojej mamy. V Považskej Bystrici ho každý poznal. Jeho vzťah k rodnému mestu bol veľmi silný. Aj keď bol v Bratislave, stále sem chodil. Maľoval v plenéri, ľudia ho poznali, prihováral sa im, chodil so svojím tradičným batôžkom. Vedel som teda z rozprávania, že takýto výnimočný človek tu bol,“ hovorí Demáček.

Keď sa zoznámil na jednej z výstav s ucelenou tvorbou maliara, uvedomil si, že to bol nielen vynikajúci umelec, ale silný lokálpatriot. To rozhodlo.

„Najviac na mňa zapôsobila výstava, ktorá bola pri príležitosti stého výročia narodenia umelca v Slovenskej národnej galérii v Bratislave. Zostal som prekvapený. Skoro na každom druhom obraze sa objavuje Malý alebo Veľký Manín, motívy z Marikovej, z kaplnky na Helene. Uchvátilo ma, aký dobrý vzťah má k Považskej Bystrici. Mnohí ľudia, aj významní, ktorí sú odtiaľto, sa už späť väčšinou nevracajú. Ale on mal toto mesto a jeho okolie naozaj veľmi rád, čo je evidentne cítiť a vidieť z obrazov. Vzácne je, že v obrazoch aj zdokumentoval, ako vyzeralo staré mesto. Napríklad domy na Šiandorovskej ulici, ktorá už neexistuje. Zo starej Považskej Bystrice nič nezostalo, nemáme sa ako obyvatelia mesta s čím identifikovať, čo je problém,“ vysvetľuje Demáček.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzťah umelca k rodisku

Silný akcent vzťahu k rodisku potvrdzuje v tvorbe I. W. Kráľa aj historička umenia Dagmar Srnenská, ktorá je aj spoluautorkou knihy o umelcovi.

„Vývoj jeho umeleckého myslenia je o dialógu medzi Francúzskom a Slovenskom, konkrétnejšie medzi Parížom či bližšie Bretaňou a Považskou Bystricou a Bratislavou. Takmer vo všetkých dielach sa objavuje architektúra starých domov Považskej Bystrice. Je to aj neodmysliteľný Manín, ktorý dáva do súvislosti s katedrálami Notre-Dame, Chartres či Rouen. Porovnával tiež bretaňskú krajinu a okolie Považskej Bystrice tak, že to zakomponoval do obrazov zachytávajúcich Francúzsko,“ vysvetľuje Srnenská.

Výlety s dcérou

Historička tiež hovorí, že veľmi ľudsky a prenikavo demonštroval umelec svoj vzťah k mestu aj tým,čo urobil v roku 1959.

„V roku 1950 bol vyhostený z Francúzska, kde dlhšie žil a pôsobil. Z politických dôvodov sa musel sa vrátiť na Slovensko. Zanechal tam svoju životnú lásku a trojročnú dcéru. Násilne bol oddelený od svojej rodiny. Až v roku 1959, keď mala mála Elise dvanásť rokov, teda po deviatich rokoch, mohol vidieť dcéru opäť naživo. Prvá cesta bola do Považskej Bystrice a prvé cesty viedli na Manín,“ hovorí Srnenská. Po viacerých cestičkách maliar a jeho dcérka vystúpili na vrch, ktorý charakterizuje Považskú Bystricu, aby z výšky pozorovali mesto a jeho okolie. „Svoju dcéru sem pravidelne vodil. Je aj veľa portrétov, na ktorých je malá Elise a v pozadí obľúbený Manín. Elise sa sem potom pravidelne vracala, aj keď jej otec zomrel,“ dodáva historička.

Politicky nepohodlný

Bohužiaľ, výnimočný umelec nemal šťastie na politický režim. V päťdesiatych rokoch bol uväznený a celý jeho život vo vtedajšom Československu bol sprevádzaný pravidelným zvešiavaním jeho obrazov a neustálou kritikou, že je politicky nevýhodné to, čo robí a akým spôsobom interpretuje vtedajšiu realitu.

„Jeho diela boli považované za zámerný útek zo socialistickej reality,“ dodáva Srnenská.

Zakázaná výstava

Zakázaná bola aj výstava, ktorú Srnenská s I. W. Kráľom pripravovala v Bratislave.

„Zasiahol vtedajší ústredný výbor komunistickej strany. Príkoria boli až do smrti umelca. Niesol ich statočne a s nadhľadom jemu vlastným, s inteligenciou mimoriadneho človeka. V súvislosti s jeho životnými postojmi je priam symbolické, že vo Francúzsku, keď bol počas vojny v odboji, prijal aj svoje druhé meno Kráľ, ktoré bolo jeho krycím menom,“ dodáva Srnenská.

Veľmi ju teší, že sa v meste pripravuje pripomenutie jeho diela. „Nesmierne nadšená je touto myšlienkou jeho dcéra Elise Champon, ktorá pokiaľ sa niečo neočakávané nestane, určite počas odhaľovania sochy a slávnosti, ktoré sa chystajú, bude na Slovensku, v Považskej Bystrici,“ dodáva historička.

Má k jeho tvorbe blízko

Akademický sochár Milan Lukáč má k I. W. Kráľovi ako umelcovi veľmi blízko.

„Už ako desaťročný chlapec, ktorý sa zaujímal o výtvarné umenie, som chodil s rodičmi na výstavy. Náhoda spravila to, že jedna z prvých autorských výstav, ktorú som ako dieťa videl a ktorú dodnes fixujem, napriek tomu aký mladý som bol, bola spoločná výstava I. W. Kráľa a Františka Malého v dnešnom Osvetovom národnom centre v Bratislave v roku 1971. Aj v detstve som sa potom ďalej často pohyboval medzi obrazmi tohto umelca,“ hovorí Lukáč.

Sochár dodáva, že ďalší spojovací bod, ktorý ho spája s umelcom, je spoločný vzťah k Francúzsku. „Mal som to šťastie, že som mohol študovať nejaký čas v Paríži. Dôverne preto poznám francúzske motívy, aj tie z Bretónska, ktoré sa v diele I. W. Kráľa objavujú. Tento umelec prekročil významom svojho diela hranice Slovenska, hlavne tým, že v jeho diele sa objavuje premostenie európskej kultúry a Slovenska,“ vysvetľuje Lukáč.

Hovorí, že práve toto by sa malo objaviť aj v pamätníku, ktorý bude v jeho rodisku. Zároveň si dal za úlohu, aby odrážal jeho osobu, tvorbu a zároveň, aby to bolo aj jeho autorské dielo.

Dôstojná spomienka

Socha bude umiestnená v blízkosti parčíka pred mestským úradom.

„Oslavujeme 110. výročie narodenia I. W. Kráľa. Pri tejto príležitosti dostane umelec ocenenie – Čestný občan mesta in memoriam. Plánujeme ho odovzdať pri odhaľovaní sochy jeho dcére. Zároveň máme šesťdesiate výročie základnej umeleckej školy, ktorá nesie meno umelca,“ hovorí primátor mesta Karol Janas.

Sprievodných akcií bude viac. V Galérii Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne bude od 21. októbra do 4. decembra výstava venovaná tvorbe umelca. Výstavy budú aj v Považskej Bystrici. Primátor mimoriadne oceňuje aktivitu občianskeho združenia, ktoré sa chopilo toho, aby si mesto dôstojne pripomenulo osobnosť I. W. Kráľa.

Ocenenie z galérie

Aktivitu združenia víta aj Danica Lovišková, riaditeľka trenčianskej galérie.

„Robím v galérii už dlho a veľmi ma oslovil tím ľudí z mesta, keď sa sústredili na I. W. Kráľa. Finančné prostriedky, energiu a čas by mohli využiť celkom iným spôsobom. Nezištne však robia niečo pre celé mesto a aj celé Slovensko. Som vďačná, že pribudne ďalšie pekné dielo. Tiež, že budú výstavy, ktoré nadčasovú tvorbu I. W. Kráľa, ktorá má stále čo povedať mladým aj starším, sprístupnia verejnosti,“ hovorí Lovišková.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Mecom ide na zelenú
 5. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 6. Marrákeš je červená perla Maroka
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 716
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 361
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 926
 4. Marrákeš je červená perla Maroka 3 951
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 044
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 802
 7. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 2 397
 8. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 346
 9. Mecom ide na zelenú 1 863
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 772

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Parfém... 2021
 2. Věra Tepličková: 2 roky s COVIDom mojimi očami...
 3. Vlasta Žampová: Vážený pán Putin ! Уважаемый господин Путин!
 4. Otilia Horrocks: Cestičkami na cintoríne... v Košiciach
 5. Matúš Šutaj Eštok: Absurdný návrh poslanca Kremského z OĽANO poškodí klientov, advokátov aj „ právnych poradcov“
 6. Marek Strapko: Len nevyťahujte tú "maďarskú kartu", prosím!
 7. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 8. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 057
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 8 297
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 991
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 750
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 392
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 441
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 2 818
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 511
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na zápase Slovensko - Chorvátsko.

LUKÁŠ VRÁBLIK z Prosného sa popri štúdiu venuje písaniu. Za svoju tvorbu si už v stredoškolskom veku vyslúžil ocenenie, ktoré sa odovzdáva mladým talentom z regiónu.


21. jan
Riadená poľovačka na Čiernych hájoch.

Považskobystrické poľovnícke združenie zorganizovalo už štvrtú poľovačku na premnožené diviaky na sídlisku Rozkvet. Problémom sú zarastené bývalé záhradky a prikrmovanie ľuďmi.


21. jan
Ilustračné foto.

Cena nehnuteľností bude rásť aj nasledujúce roky. Dopyt zvyšuje dostupnosť úverov, inflácia i vysoká rozvodovosť. Byty v okolí Dubnice nad Váhom a Ilavy sa hľadajú ťažko.


21. jan
Daniel Gachulinec v najcennejšom drese.

V nominácii na blížiacu sa olympiádu v Pekingu meno obrancu Daniela Gachulinca chýba.


20. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľubomíra Klepáčová zomrela v noci z piatka na sobotu.


6 h

Obyvatelia Kuchyne majú obavu z dopadov dohody na kvalitu života v obci.


21. jan

Lekár čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.


21. jan

Československý vlčiak zaútočil odzadu, bez akéhokoľvek varovania.


21. jan

Blogy SME

 1. Anna Milanová: Parfém... 2021
 2. Věra Tepličková: 2 roky s COVIDom mojimi očami...
 3. Vlasta Žampová: Vážený pán Putin ! Уважаемый господин Путин!
 4. Otilia Horrocks: Cestičkami na cintoríne... v Košiciach
 5. Matúš Šutaj Eštok: Absurdný návrh poslanca Kremského z OĽANO poškodí klientov, advokátov aj „ právnych poradcov“
 6. Marek Strapko: Len nevyťahujte tú "maďarskú kartu", prosím!
 7. Janka Schweighoferová: Booking.com má rôzne ceny cez appku a webovú verziu – pozri si moje tipy na zníženie ceny ubytovania
 8. Vladimír Seman: Blavocentrista Sulík
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 14 057
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 8 297
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 991
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 750
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 392
 6. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 3 441
 7. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 2 818
 8. Daniel Bíro: 10 zaujímavostí, o ktorých ste, možno, nevedeli 2 511
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu