POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pri príležitosti Medzinárodného roka lesov pripravilo Národné lesnícke centrum vo Zvolene v spolupráci s knižnicami na Slovensku pre žiakov druhých a štvrtých ročníkov základných škôl niekoľko podujatí. Do akcie sa zapojila aj Považská knižnica. Žiaci mali počas besedy s lesníkmi možnosť zistiť, ako je les ukrytý v knihe a popýtať sa ich na všetko, čo ich v súvislosti s lesom zaujíma.
Zámer lesníkov
Lesníci absolvovali s deťmi, ktoré chodili do knižnice počas celého týždňa, niekoľko besied. „Úlohou zamestnancov štátnych lesov, ako lesných pedagógov, bolo vysvetliť, ako je les ukrytý v knihe. Ide o to priblížiť deťom proces, počas ktorého zo stromu vznikne kniha. Od semienka po sadeničku až po veľký les, ktorý sa vyrúbe, jeho drevo ide na spracovanie papiera, z neho sa tlačia knihy a do neho sa opäť môže dostať les, ale v inej podobe. A to v takej, keď sa o lese píše v básničkách, príbehoch, odborných článkoch a les je tiež na obrázkoch,“ hovorí Eva Gabovičová z odštepného závodu Lesov SR v Považskej Bystrici. Dodala, že deti veľmi rýchlo pochopili kolobeh, v ktorom z lesa vzniká kniha a v knihe sa dočítame zase o lese. Zasypali lesníkov tiež množstvom zvedavých otázok. Deti zo Základnej školy na Strede sa napríklad zaujímali o život lesných zvierat. Podujali sa totiž na to, že vytvoria svoju vlastnú knižku o lese.
Život obyvateľov lesa
Pri vytváraní knihy o lese sa druháci zo školy na Strede zamerali na život jeho obyvateľov. Vysvetlili nám, že les potrebujú tak, ako každý z nás potrebuje pre svoj život dom alebo byt. „Pýtal som sa lesníkov na to, aký veľký je orol. Je to dosť veľké zviera, tak ma zaujímalo, kde sa v lese skrýva,“ prezradil Alex Huljak. Dozvedel sa, že svoj byt má tento dravec v skalách. Olivera Tamášiho zase zaujímalo či žerie drozd ešte niečo iné okrem červíkov a Veroniku Dorincovú, či sovám chutia len myši a ako je možné, že tak tichúčko lietajú. Adam Baroš sa dokonca s lesníkmi porozprával o tom, kde žijú v okolí Považskej Bystrice medvede. Prezradil im, že aj v okolí dedinky, kde má starých rodičov. „Aj pri Bodinej žije medveď. Už viac ľudí ho videlo,“ tvrdil Adam.
Ako vznikali básničky
Deti z druhej A triedy Janky Bořutovej sa museli na besede s lesníkmi dozvedieť o lesných obyvateľoch čo najviac. Podujali sa totiž napísať knihu. Samy si pripravili básničky aj kresby. „Najprv sa porozprávali s odborníkmi o živote lesných zvierat, nakreslili ich a potom sme vymýšľali básničky. S prvým veršíkom som im pomohla, a potom sme pokračovali spoločne,“ hovorí o tvorbe knižky Bořutová. Patrícia Halamová básničku o mravčekovi vymyslela sama. „Mravček lezie po lese, všetko z neho donesie...“ ochotne začala recitovať svoju tvorbu Patrícia. Deti sme zastihli totiž v škole práve v čase, keď knižku dokončievali.