Tridsaťjedenročný Marián, ktorý je rodeným Púchovčanom a väčšinu voľného času pôsobí v Púchove, pracuje ako mestský policajt v Trnave, kde pôsobí aj v športovom klube CBŠ Perun Gym Trnava.
- Trénujem od 15 rokov, začínali sme ešte v pivnici s boxom s kamarátom Petrom Ďurdíkom. Vďaka tomu som získal pomerne dobrú boxerskú techniku rúk. Od sedemnástich trénujem thai box. Mám viacero medailí z majstrovstiev Slovenska v kickboxe. V rokoch 2002 a 2003 to boli zlaté medaily v kategórii full contact. V rokoch 2009 a 2011 som vybojoval strieborné medaily v najtvrdšej disciplíne kickboxu K 1-Rules. Okrem skúsenosti z ringu ako boxer, kickboxer, ale aj thaiboxer, do dnešného dňa mám na konte asi 70 zápasov, z toho 40 - krát som odchádzal ako neporazený. Pokiaľ mám čas, príležitostne pôsobím aj ako tréner.
Kickbox je šport rozdelený, ktorý je rozdelený do viacerých kategórii. Aké sú?
- Stop semi contact (SC) má podobný spôsob bodovania ako v šerme, po každom presnom zásahu, kope alebo údere sa zápas prerušuje, aby rozhodca jednotlivých bojovníkov bodovo ohodnotil.
Light contact (LC) – je štýl zameraný najmä na techniku, rýchlosť a kondíciu. Športovci nemôžu voči sebe používať tvrdé techniky, údery rukou a kopy sú dovolené, nie je však dovolené súpera knokautova, ani kopať od pása dole. Výnimku tvorí technika podkopávania, prostredníctvom ktorej možno súpera zraziť na zem.
Full contact (FC) – je plnokontaktný štýl, športovci môžu voči sebe používať všetky tvrdé techniky (údery rukou a kopy), ktorými môžu súpera aj knokautovať. V tomto štýle tak ako v light contacte nie je dovolené kopať od pása dole, výnimku rovnako tvorí technika podkopávania, prostredníctvom ktorej možno súpera zraziť na zem.
Low kick (LK) - plnokontaktný štýl -športovci môžu voči sebe používať všetky tvrdé techniky (údery rukou a kopy), vrátane kopov na stehná, ktorými môžu súpera aj knokautovať. .
K 1 – Rules (K-R) najtvrdšia disciplína kick boxu , športovci môžu voči sebe používať všetky tvrdé techniky, vrátane kolien a kopov na stehná. Súpera je samozrejme možné knokautovať .
Vráťme sa k poslednému šampionátu, predchádzala mu kvalifikácia?
- Áno, jednotliví zápasníci získavajú počas roku v súťažiach Slovenského pohára body, na majstrovstvá Slovenska postupujú borci, ktorí v tabuľkovom poradí získajú najlepšie umiestnenie.
Aká bola cesta k medaile?
- V súvislosti so zápasmi, tak ako to chodí v živote, tak je to aj v športe, že človek k úspechu potrebuje aj šťastie. V semifinálovom zápase som porazil Adama Herchla a potom prišlo finále. V dueli s dvojnásobným medailistom z ME Pavlom Garajom som mal v 1. kole totálnu prevahu a po presnom pravom háku na hlavu sa mi súpera podarilo dostať na zem a do počítania. Aj v 2. kole, počas ktorého som mal neustálu prevahu, ma na konci ma trafil spodným zdvihákom na rebrá a dostal ma do počítania. V 3. kole Garaj získal prevahu, vnútil mi boj zblízka a zvíťazil. Osobne môj výkon hodnotím dobre, napriek môjmu veku a kvalite súpera som vybojoval vyrovnaný zápas, ktorý bol aj vyhlásený ako najkrajší zápas majstrovstiev. Niektorí diváci ho hodnotili ako najkrajší zápas celej sezóny...
Máte aj medzinárodné úspechy a kde ste sa s kickboxom dostali?
- Keďže nerád cestujem, na medzinárodnej scéne som toho veľa nenasúťažil. Mám zopár úspechov, najmä v Česku a v Taliansku. Okreme talianska a Česka som zápasil aj v Rakúsku a Nemecku.
Ako je to zraneniami, trúfali by ste si na profi?
Vďaka Bohu, vážnejšie zranenia sa mi zatiaľ vyhýbajú. Mám aj niekoľko víťazstiev z profiringu, a to najmä v thaiboxe v Česku, kde som v roku 2005 porazil vicemajstra Európy.
Môžete prezradiť Vaše najbližšie ciele?
- Športové ešte uvidím, ale pravdepodobne už so zápasmi úplne skončím a budem sa mladým ľuďom venovať len ako tréner. Prípadne uvažujem, že sa začnem venovať politike. Už mnohokrát som chcel kickbox zavesiť na klinec, ale vždy som sa do ringu vrátil. S ohľadom na stúpajúci vek a stále sa zvyšujúce pracovné vyťaženie budem musieť pravdepodobne s aktívnym súťažným športom prestať. Ale hovorí sa, nikdy nehovor nikdy.