PLEVNÍK-DRIENOVÉ. Práce mohli autori prihlasovať do dvoch kategórií. Do prvej sa mohli prihlasovať žiaci siedmych až deviatych tried základných škôl a do druhej zase študenti stredných škôl a dospelí.
Do druhej kategórie sa zapojilo 84 autorov z rôznych kútov Slovenska, dokonca aj zo zahraničia, z Paríža a zaslalo 104 literárnych prác. Téma bola ľubovoľná. V prvej kategórii bola väčšia tematická rôznorodosť, druhej dominovala tematika lásky.
Menej tematicky pestrých prác
Do prvej kategórie sa zapojilo 24 autorov, ktorí poslali 25 literárnych prác. Predsedníčka poroty Eva Žibrunová hovorí, že práce mali veľmi slušnú úroveň. Išlo o úvahy, fantazy príbehy, rozprávania všedného života, umelecké opisy, lyrický pohľad na prvé lásky či denník. „Práce neboli zviazané „putami určenej témy“, nepôsobili ako štylistické cvičenia „násťročných“, či domáce úlohy na istú tému, ale ako práce s premyslenou koncepciou, signalizujúce zrod najmladšej generácie literátov,“ zhodnotila Žibrunová.
Žibrunová dodala, že ju mimoriadne zaujalo dielko spracované ako denník. „Nemala som problém uveriť, že to čo autorka písala je o nej. Bolo to dobré, živé a autentické,“ hovorí Žibrunová. Potešilo ma tiež to, že aj napriek tomu, že sa tu objavila len jedna práca z poézie, ktorú písal chlapec, spracovaná bola tiež zaujímavo. „Použil svojské výrazové prostriedky a vlastné myšlienky, bol to on. Páčilo sa nám to,“ konkretizuje Žibrunová.
Ocenení
V I. kategórii získali prvé miesto Andrea Ciesarová zo ZŠ Lazy pod Makytou, 2. miesto Laura Pecíková zo ZŠ Dolná Mariková a 3. miesto Emma Smatanová zo ZŠ Slovenských partizánov v Považskej Bystrici. Udelené boli aj špeciálne ceny, cenu riaditeľky ZŠ D.Tatarku Plevník-Drienové získala Lucia Zigová zo ZŠ Slovenských partizánov v Považskej Bystrici, Cenu Miestneho odboru Matice slovenskej v Považskej Bystrici Ferdinand Jagelka zo ZŠ Oravské Veselé.
Rekordný počet prác
Do druhej kategórie sa zapojilo v tomto ročníku veľmi veľa autorov a porota musela posudzovať vyše stovky literárnych prác. „Bohatšia bola nielen počtom, ale aj spôsobom spracovania. Boli tu zastúpené poviedky, fejtóny, úvahy,“ hodnotí spisovateľ Rudolf Dobiáš, predseda poroty.
Dodáva, že obsahovo už neboli niektoré práce na rovnakej kvalitatívnej úrovni. „Stretli sme sa v prácach aj s myšlienkami, ktoré neboli celkom jasné a nedokázali sme ich identifikovať, niektoré boli dokonca scestné. Vyzeralo to tak, akoby niekto písal len preto, aby písal. Hlavná časť prác však bola na veľmi slušnej úrovni. Desať prác bolo veľmi dobrých a o piatich môžem povedať, že boli vynikajúce,“ hovorí Dobiáš.
Vyhodnotenie
V druhej kategórii získala 1. miesto Monika Bandová z Duloviec. Podľa názoru poroty ide o veľmi dobre vygradovaný dojímavý príbeh na pozadí iného paralelného príbehu. 2. miesto sa ušlo Janka Mišúnovej z Mestečka. Ide sympatickú prácu zo študentského prostredia, s vážnym posolstvom. 3. miesto bolo udelené Monike Kusendovej z Moravského Lieskového. Porotcov zaujal trefne použitý jazyk mladej generácie, aj myslenie a cítenie mladých ľudí. Autorka rozoberá plytkosť medziľudských vzťahov.
Aj v tejto kategórii boli udelené špeciálne ceny. Cena poroty Ivete Šulekovej-Berkyovej z Pruského, Cena riaditeľky Považskej knižnice Petrovi Mešovi z Trnavy a Cena riaditeľky Považského osvetového strediska Ivete Spišákovej z Bratislavy, Cena riaditeľky ZŠ D. Tatarku Róberte Vrškovej z Handlovej a Cena MO Matice slovenskej v Považskej Bystrici Emílii Molčányovej z Predajnej.