POVAŽSKÁ BYSTRICA. Okrem oddelenia ORL by od 1. júla v považskobystrickej nemocnici nemalo fungovať aj oddelenie pneumológie a ftizeológie, tzv. pľúcne. Spolu by sa malo zrušiť takmer štyridsať lôžok.
Nemocnica tvrdí, že rozhodnutie poisťovne nie je správne, oddelenie je v regióne potrebné. Nesúhlasia ani obyvatelia. Na petíciu sa podpísalo za pár dní už niekoľko stoviek ľudí.
O ničom nevedeli
Rozhodnutie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) o nezazmluvnení pľúcneho oddelenia vedenie nemocnice i primára prekvapilo. „Informáciu sme dostali až 17. júna z mailu, ktorý riaditeľovi poslala asociácia nemocníc aj so stanoviskom riaditeľa poisťovne. Dovtedy s nami o tom nikto nerokoval,“ hovorí primár pľúcneho oddelenia Ján Šimo. „Považujem to za politické rozhodnutie, ktoré nie je založené na faktoch. Ročne hospitalizujeme osemsto pacientov z okresov Považská Bystrica, Púchov, Ilava, Bytča, Žilina i iných regiónov, kde oddelenia pneumológie a ftizeológie nie sú,“ poukazuje na spádovú oblasť.
Na oddelení je tridsať lôžok, ktoré sú počas roka obsadené na 62 percent. Podľa Šima to však nie je rozhodujúci údaj. „V žiadnom prípade oddelenie nie je stratové. V minulom roku sme vykázali zisk, takže si na seba dokážeme svojou činnosťou zarobiť. Obložnosť je určité číslo, ktoré nehovorí o kvalite ani spokojnosti pacientov. Je to číslo, ktoré zneužíva ten, čo ho chce zneužiť. Pre nás je dôležitá spokojnosť pacienta, dokážeme byť ekonomicky v čiernych číslach a pacientovi poskytujeme kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Naše pracovisko sa taktiež podieľa na medzinárodných projektoch,“ tvrdí.
„Na druhej strane stále platí metodické usmernenie ministerstva zdravotníctva, ktoré hovorí o určitej minimálnej sieti. Podľa súčasného stavu, keby nedošlo k žiadnej zmene, sme na počet obyvateľov stále mínus 20 lôžok,“ dopĺňa informácie primár.
Odborníci nesúhlasia
Primár pľúcneho Ján Šimo je zároveň aj krajským pneumológom a ftizeológom pre Trenčiansky samosprávny kraj. Podľa jeho slov s ním o nezazmluvnení oddelenia nikto nerokoval.
Rušenie pľúcnych oddelení, ako ďalej Šimo povedal, odsúdil výbor pneumoftizeologickej spoločnosti, hlavná odborníčka na pneumológiu a ftizeológiu Eva Rozborilová z martinskej fakultnej nemocnice, ako aj pneumologická sekcia súkromných lekárov.
Obyvatelia podpisujú petíciu
Na oznámenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne zareagovali aj obyvatelia okresov, ktoré spadajú pod pľúcne oddelenie. Počas niekoľkých dní sa pod petíciu za zachovanie oddelenia podpísalo niekoľko stoviek ľudí.
„Keby oddelenie zrušili, neviem, kam by pacienti chodili. Petíciu som podpísal ja aj moja rodina,“ hovorí Ján Valient z Krivokláta. So zrušením oddelenia nesúhlasia ani Anna Baluchová z Lysej pod Makytou či Irena Harazímová z Považskej Bystrice. „Na pľúcnom som ležala už viackrát. Keď dostanem záchvat, okamžite potrebujem kyslík. Nemám šancu udýchať, keby ma prevážali do Žiliny alebo Trenčína. Potrebujem vtedy otvorené okno a kyslík. Ten mi vtedy v sanitke dajú, ale ako otvoria okno? Kto to nezažil, nevie si to predstaviť. Keby si to raz tí, ktorí rozhodli o zrušení, vyskúšali, určite by rozhodli inak,“ krúti nad rozhodnutím pani Harazímová.
Na oddelení ležia aj pacienti z iných kútov Slovenska. Ľuboslava Hufková je z Liptovského Mikuláša. „Mám chronickú obštrukčnú chorobu pľúc tretieho stupňa zo štyroch. Už to hovorí o vážnosti môjho ochorenia. Pred pár dňami som sa dostala do takého stavu, že keby som nemala okamžite pomoc, tak rodina by už za mnou chodila na cintorín, nie do nemocnice. V Považskej Bystrici mi zachránili život. V Ružomberku totiž takéto oddelenie už zrušili. A teraz som znova v rovnakej situácii. Kam pôjdem do nemocnice? Neviem, podľa čoho poisťovne robia štatistiky, ale z môjho hľadiska a skúsenosti začínajú brať ľudí ako rukojemníkov, už mi to pripadá ako vojna proti slabším. Teraz sú tu napríklad ľudia, ktorí všetci potrebujú kyslík. Tu sa už berie ľuďom to základné – kyslík,“ kritizuje rozhodnutie poisťovne.
Čo bude od júla?
Od 1. júla by pacienti pľúcneho oddelenia podľa primára Šima mali dostávať zdravotnú starostlivosť v Žiline, kde je na oddelení 15 lôžok, alebo v Trenčíne, kde je 18 lôžok. Prípadná hospitalizácia pacientov z pľúcneho oddelenia na internom nie je podľa jeho vyjadrenia správne riešenie. „Teoreticky je to síce možné, ale prakticky nie. Obložnosť interného je 84 percent. Keby tam pribudlo ešte 800 našich pacientov, kapacitne, ani personálne nemajú šancu stíhať to,“ tvrdí Šimo. Vie si predstaviť, že počet lôžok na pľúcnom by sa znížil na polovicu. „Najdôležitejšie je, aby zostala dostupná akútna zdravotná starostlivosť.“
Riaditeľ nemocnice Peter Rendek dodal, že interné oddelenie nemôže suplovať pľúcne oddelenie. Reorganizácia si vyžaduje tiež investície do úpravy interného oddelenia. „Pacienti s pľúcnymi chorobami musia byť izolovaní od ostatných. V úvode hospitalizácie totiž nemusí byť jasné, či nejde o infekčnú príčinu ochorenia,“ zdôraznil.
Zatiaľ zmluvu nepodpísali
S rozhodnutím poisťovne sa vedenie nemocnice nechce uspokojiť. „Poisťovňa sa zrejme snaží ušetriť prostriedky vynakladané na zdravotnú starostlivosť v našej nemocnici, čo je, rovnako ako vo všetkých nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja, pre nás náš hlavný príjem. Ak nám zrušia dve oddelenia, finančný príjem bude nižší,“ uviedol riaditeľ nemocnice.
Potvrdil, že zmluvu s VšZP, v ktorej už obe oddelenia nefigurujú, dostali. „Zatiaľ sme ju nepodpísali. Potrebujeme vyriešiť pacienta a tiež to, aby nám z dôvodu zrušených oddelení nebol znížený limit pre nemocnicu,“ dodal Rendek.
Stanovisko zriaďovateľa
Trenčiansky samosprávny kraj taktiež nesúhlasí s nezazmluvnením oddelení v nemocniciach v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. „Obávame sa, že sa zhorší dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v našom kraji,“ uviedla hovorkyňa samosprávneho kraja Vlasta Henčelová.
Doplnila, že kraj momentálne pokračuje v rokovaniach s predstaviteľmi krajskej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „V našich nemocniciach ide o šesť oddelení, čo predstavuje 107 lôžok. Pokiaľ ide o považskobystrickú nemocnicu a pľúcne oddelenie, prijateľným kompromisom by pre nás bolo zníženie počtu lôžok z 30 na 15, nie však jeho úplné zrušenie,“ dodala.