POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obyvatelia a návštevníci mesta mali už po piaty raz možnosť prezrieť si historické vozidlá. Výstavu veteránov pripravil Klub historických vozidiel Považie. Bola súčasťou pretekov Veteran Tour Manín.
Lákadlom boli najmä autá, ktoré boli vyrobené začiatkom minulého storočia.
Rekordná účasť
V minulých rokoch si mohli záujemcovia prezrieť zhruba štyridsať vozidiel. V tomto ročníku bol ich počet oveľa väčší. Majitelia sedemdesiatich veteránov prišli zo Slovenska, Čiech, dokonca i z Nemecka. „Sme radi, že počet účastníkov sa rozrastá. Kým počas prvého ročníka bolo len trinásť účastníkov, dnes ich je päťkrát viac,“ hovorí riaditeľ pretekov Štefan Blaško.
Ktoré auto sa mu najviac páčilo, však prezradiť nechcel. Diplomaticky len odpovedal, že je tam plejáda krásnych áut z roka 1915, 1920...
Vozidlá mali v Považskej Bystrici aj jazdu zručnosti. Najprv museli prejsť medzi kolkami, potom cez dosku a zastaviť v metrovej vzdialenosti od prekážky. Hoci zručnosť každého jazdca zapisovali komisári, podľa Blaška to nebolo až také dôležité. „Ide najmä o to, aby sme sa zabavili my, aj diváci. Pri týchto veteránoch už vôbec nie je dôležitá rýchlosť, ale dojazd do cieľa,“ dodal.
Boli aj spomienky
K obdivovaniu bolo toho viac ako dosť. Veď vidieť na ceste napríklad Ford Troadster z roka 1917, Dodge Touring Door z roka 1923, nákladnú Tatru T 13 pekáreň z roka 1924, motocykel ČZ 175 special z roka 1939, nie je každodennou záležitosťou. Podobných vozidiel bolo oveľa viac. Samozrejme, že boli medzi nimi aj „mladšie“, na ktorých sa jazdilo možno ešte aj koncom minulého storočia. No ani to im neubralo na kráse. „Je to perfektné podujatie. Chodím naň každý rok. Najviac sa mi páčil Rolls Royce, ale nedám dopustiť ani na octaviu. Bodaj by aj áno, veď som podobnú vlastnil,“ zasmial sa Miroslav Spurný.
Na výstavu každý rok chodí aj Bohuš Fiedor. Nielen preto, že s veteránom jazdil aj jeho švagor zo Spiša. „Sú tu krásne vozidlá. Drevené vypletené kolesá – to je nádhera. Keby sa ľudia venovali len takýmto veciam, nemusela by byť kriminalita, nezamestnanosť,“ podotkol.
Božena Krausová nechcela prezradiť, koho si vybrala za favorita. „Všetky sú pekné,“ skonštatovala.
Motorky a ženy
Medzi účastníkmi pretekov boli aj ženy. Zaujímavosťou je, že na motorkách. Pani Ostradická prišla s manželom na vojenskej motorke Zűndapp KS 750. „Je to záľuba môjho manžela, ja sa pri ňom len veziem. Občas mu aj pomáham,“ zasmiala sa. Priznala sa, že ona nejadzí, dokonca nemá ani vodičský preukaz.
Alica Petáková, na rozdiel od nej, prišla na motorke ČZ 150 C z roka 1951. „K veteránom ma pritiahol manžel. Dokonca mi na narodeniny kúpil motorku, tak som si musela urobiť aj šoferák. Jazdím len pár mesiacov, ale veľmi sa mi to páči. Teraz idem prvýkrát v kolóne. Ešteže ma manžel naviguje,“ dodala.