POVAŽSKÁ BYSTRICA. Môžeme si položiť otázku – je to jav bežný alebo výnimočný? Väčšina z nás, vrátane mňa, by odpovedala, že výnimočný. Úkaz z 15. júna bol nielen výnimočný, ale aj estetický a veľmi krásny.
Túto otázku som položil preto, lebo nedávno ma veľmi múdry a talentovaný 11-ročný chlapec (člen nášho astronomického klubu) takmer zaskočil otázkou, že prečo by to mal byť taký vzácny úkaz, veď Mesiac, Zem a Slnko sa pri svojom vzájomnom obehu dostávajú do zákrytu, čiže do jednej priamky, každý kalendárny mesiac, čo je dvanásťkrát do roka.
Myslím si, že veľa z nás, dospelých, by sa dostalo do rozpakov a asi by sme sa zapotili a možno aj riadne červenali, aby sme mu uspokojivo odpovedali.
Je pravda, že sa to opakuje dvanásťkrát do roka, ale má to jeden háčik. Rovina obežnej dráhy Zeme okolo Slnka a rovina obežnej dráhy Mesiaca okolo Zeme nie je totožná. Medzi týmito rovinami je malý uhol, asi 5 stupňov, čo spôsobuje, že k zákrytu nedôjde. Zemský tieň tak „prekĺzne“ popod alebo ponad Mesiac a k zatmeniu nedôjde. V polovici júna k nemu, našťastie, došlo.
Autor: Marián Mičúch