LEDNICKÉ ROVNE. Zlepšiť procesy tavenia a tvarovania skla a zefektívniť výrobu je hlavným cieľom spoločného výskumného projektu sklárskej spoločnosti Rona Lednické Rovne a Ústavom anorganickej chémie Slovenskej akadémie vied (SAV).
Jeho ďalšiu etapu zavŕšili vytvorením spoločného výskumného pracoviska.
Začali pred rokom
Ako výrobno-technický riaditeľ Rony Peter Vrábel povedal, spoločný projekt týkajúci sa úžitkového skla odštartoval v máji minulého roku a potrvá do apríla 2014. Financuje ho Európska únia a spoločnosť Rona. Celkové náklady sa vyšplhajú na 1,84 milióna eur.
Zabezpečovať ho bude 21 pracovníkov sklárskej spoločnosti a štyria pracovníci Ústavu anorganickej chémie SAV. "Jednou z konkrétnych úloh výskumného pracoviska bude zmena zloženia skla, ktorá má urýchliť proces jeho tvarovania, pretože to súvisí s vlastnosťami skla. Úlohou je tiež dodať ľuďom, ktorí pracujú v oblasti tavenia skla, najlepší možný postup pre dosiahnutie najlepšieho možného výsledku," povedal pre Vrábel.
Dodal že, investícia spoločnosti Rona do projektu (asi 500-tisíc eur) by sa firme mala vrátiť v podobe dlhodobých kontaktov s akademickou sférou a najmä v zintenzívnení a skvalitnení výroby bez zvyšovania výrobných kapacít.
Obojstranný efekt
Zástupca riaditeľa Ústavu anorganickej chémia SAV Miroslav Boča vyzdvihol účasť ústavu na projekte, pretože priemyselná sféra nemá veľký záujem o spoluprácu s akademickou sférou. "Ľudia z priemyslu a ľudia z akademickej sféry uvažujú na iných vlnových dĺžkach, ktoré sa nestretnú. Ak sa má riešiť nejaký problém z pohľadu pracovníka SAV, je to dlhodobý proces. Ľudia z priemyslu potrebujú vyriešiť problém okamžite," ozrejmil projektový manažér zo SAV Peter Šimurka.
Vyzdvihol, že vzhľadom na dĺžku trvania projektu (štyri roky) so spoločnosťou Rona, majú pracovníci SAV možnosť vniknúť hlbšie do problematiky a potom môžu skôr a flexibilnejšie riešiť požiadavky priemyselného podniku.