Vznik úradu vyhlásil bubeník, príchod pošty odtrúbil postilion

Poštu v Plevníku-Drienovom môžu používať občania už stodvadsaťpäť rokov. Táto skutočnosť zaujala obyvyteľa obce a vášnivého filatelistu Otta Gáťu, ktorý pripravil publikáciu o založení plevníckeho poštového úradu.

Piatu publikáciu Otta Gáťu  krstili lupienkami z ruží.Piatu publikáciu Otta Gáťu krstili lupienkami z ruží. (Zdroj: AUTOR)

Uplynuli necelé tri roky od času, keď cez Plevník 1. novembra 1883 prešla prvá vlaková súprava zo Zlatoviec pri Trenčíne do Žiliny a 21. júna 1886 bol daný do prevádzky poštový úrad.

Zriadením poštového úradu bol poverený člen rozvetveného zemianskeho rodu Zentalovcov, Július.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý poštový úrad

„Išlo o rod, ktorý v podstatnej miere ovplyvňoval život v obci v priebehu celého 19. storočia. Členovia tohto rodu bol v mestskom zastupiteľstve v Považskej Bystrici i v župnom zastupiteľstve v Trenčíne. Uhorská vláda mala snahu o spojenie hornej časti Uhorska s hlavným mestom, preto podporovala komunikačné spojenia. Činným bol najmä štátny tajomník na uhorskom ministerstve verejných prác a dopravy Gabriel Baroš (1848 - 1892), rodák z Pružiny. Projektmi preukázal schopnosti odborne zdatného národohospodára a zasadzoval sa o dokončenie Považskej železnice i budovania poštových úradov,“ hovorí Otto Gáťa.

SkryťVypnúť reklamu

posta4net.jpg

Baroš a bubeník

V roku 1886 bolo na území Slovenska otvorených 107 nových poštových úradov a zo stredného Považia medzi nimi aj poštové úrady v Plevníku a v Považskom Podhradí. O zriadenie poštového úradu v Považskom Podhradí mal záujem aj veľkopodnikateľ s drevom Leopold Popper, ktorý mal letné sídlo v kaštieli v Považskom Podhradí. Na území Slovenska bolo 21. júna 1886 bolo otvorených a daných do prevádzky sedemnásť nových poštových úradov.

„Za všetky zrejme symbolicky poštový úrad v Považskom Podhradí otváral Gabriel Baroš. V Plevníku to zrejme bolo bez pompy, zato nesmel chýbať obecný bubeník, ktorý túto novotu vyhlásil. Poštový úrad v Plevníku bol zriadený v jednej miestnosti rodinného domu Zentalovcov, obyvateľmi nazývaný panský dom,“ načrtne históriu pošty Gáťa.

SkryťVypnúť reklamu

Zentalovci a pošta

Július Zental bol osobou váženou, dôveryhodnou, ovládajúcou viac jazykov, avšak s obyvateľmi obce sa rozprával len po slovensky. Už jeho starý otec Ján Zental od roka 1805 spisoval kúpne zmluvy a kvitancie v slovenčine.

O zodpovednosti funkcie poštmajstra svedčí aj fakt, že Július Zental, ako zámožný občan, ručil svojím majetkom. Od zriadenia poštový úrad v Plevníku slúžil aj okolitým obciam, Drienovému a Rašovu. Od začiatku dvadsiateho storočia do jeho doručovacieho obvodu patrili aj ďalšie obce. Záskalie a Kostolec.

Pečiatka

Pošta v Plevníku používala od otvorenia jednokruhovú pečiatku s pomaďarčeným domicilom PELVÁS (keď k pomaďarčeniu názvu došlo v roku 1882). Od 7. februára 1907 sa pri priehradke poštového úradu používala ďalšia ručná pečiatka, ktorá už bola dvojkruhová, s ďalším zvýrazneným pomaďarčeným názvom obce PELYVÁS.

SkryťVypnúť reklamu

„Po roku 1918 sa vedúcim pošty stal Mikuláš Littera, učiteľ v škole, avšak len na krátky čas, pretože poštový úrad sa v roku 1922 zrušil. Od 1. februára 1925 bola v Plevníku otvorená poštovňa s vyúčtovacím (kontrolným) poštovým úradom v Bytči,“ hovorí Otto Gáťa.

posta5net.jpg

Pre poštu si chodil aj Jilemnický

Neskôr boli kontrolnými úradmi poštové úrady v Predmieri, Považskej Teplej a Považskej Bystrici. Do obvodu poštovne v Plevníku patrili obce Vrchteplá, Kostolec, Drienové a istý čas Vrtižer.

„Z Kostolca si od roku 1935 pre poštu do Plevníka občas chodil tamojší učiteľ štátnej školy a realistický spisovateľ Peter Jilemnický. Poštovňa v Plevníku bola v tom čase v dome, popisné číslo 81, ktorý patril matke neskoršieho spisovateľa Dominika Tatarku, Žofie Tatarkovej,“ spomína Gáťa.

Tam sa 22. júla 1936 zriadila telefónna ústredňa (rozdeľovňa) a verejná hovorňa. Poštovňa v Plevníku sa zrušila 31. decembra 1954 a od 1. januára 1955 bol zriadený opäť poštový úrad. Na pošte sa vystriedalo niekoľko vedúcich zamestnancov až po súčasnú vedúcu pošty Annu Chalupčanovú.

Všetko zahlásil bubeník a postilion

To, že bude v dedine poštový úrad, vyhlásil bubeník. „Čujce, čujce, čujce ľudzia boží, lebo nebujem sa opakovac, až na dolniem konci! Na známosc fšeckým pán richtár dávajú, spolú se mnú, že v dneskajší boží dzeň 21. júniusa, cisíc osemsto osemdzesiatého šiesteho roku Pána budze zrichtuvaný poštový úrad u veľkomožného pána Júliusa Zentála... Už z depešú nemusíce chodzic do Predmiéra,“ vyhlásil bubeník.

Príchod pošty zatrúbil postilion Ján Líška, rodák z Považskej Bystrice, ktorého vymenoval do funkcie dekrétom Trenčiansky župan Gejza Ostrolúcky. „Údaje, ktoré zazneli z jeho úst, sú pravdivé. Osoby boli skutočné. Životnosť postilionov bola krátka, asi sedem rokov. Preprava cestujúcich, batožín či listových a balíkových depeší mali za následok zaprášenie pľúc, na čo zomierali v mladom veku,“ dodal Gáťa.

posta1net.jpg

Výstava a súkromné múzeum

Súčasťou osláv bola aj výstava. Panely s materiálmi boli venované histórii pošty v Plevníku, Považskom Podhradí, Blatnice, Súkromnému poštovému múzeu. „Keď som sa pýtal, čo sa zachovalo z histórie poštovníctva na Slovensku, povedali mi, že nič. Všetko bolo v múzeu v Prahe, neskôr aj v jeho pobočke, ale u nás nebolo naozaj nič. Preto sme sa s bratom rozhodli v roku 1981 začať zbierať rôzne 3D exponáty. Ďakujem všetkým, ktorí nám pomohli zachrániť niečo z toho, čo sa zo Slovenska nestihlo vyviezť do zahraničia,“ povedal Gáťa.

Príležitostná pečiatka

Obálky, pohľadnice či na papier alebo do knihy dávali poštárky príležitostnú pečiatku. Je na nej budova rodu Zentálovcov, kde bol zriadený poštový úrad. Rod riadil obec celé devätnáste storočie. Napriek snahe sa nepodarilo zohnať potrebné finančné prostriedky na jej záchranu. Tristoročnú budovu asi pred mesiacom asanovali.

posta3net.jpg

Krst knihy

Lupienkami ruží sa krstila kniha Otta Gáťu Z histórie poš-ty v Plevníku. Publikácii zaželali šťastnú cestu. Ide o piatu publikáciu, ktorú venoval autor Plevníku–Drienové. Prvé štyri vyšli v rámci súboru Kapitoly z histórie.

Prvou bola Plevník 1354-2004, nasledovala Sakrálne objekty a pamiatky v Plevníku, Dolina-podhorská časť obce Plevník. Štvrtou bola pre Gáťu trochu netypická oblasť, Plevnícke povesti, povrávky, pravdy.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 477
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 462
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 663
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Unikátna mestská výzdoba.

Podľa obyvateľov je to najkrajšia výzdoba za posledné roky.


V príprave sa Sedmerovec stretol aj s dorastom Dubnice.

Pred začiatkom odvetnej časti oblastnej 8. ligy ObFZ Považská Bystrica sme nazreli do príprav Sedmerovca, Ilavy, Pružiny, Bodinej, Jasenice, Vrchteplej, Lednice, Kvašova B a Ilavy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 477
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 462
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 663
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu