ILAVA. Dôvodom bola novela zákona o právnom postavení a platových pomerov starostov obcí a primátorov. O tej informovala právnička mesta poslancov na poslednom zastupiteľstve v máji.
Na ňom schválili plat primátora Štefana Daška, ktorý sa nezmenil. Podľa právničky sa muselo o ňom hlasovať opäť.
Zostal mu pôvodný plat
Návrh predniesla Ľubica Fúsková z mestského úradu. „V súvislosti s novelizáciou zákona musíme rozhodnúť o plate primátora do 30. júna. Ak sa tak nestane, zostane primátor „na základe“,“ povedala na zastupiteľstve ešte v máji.
Ilava patrí podľa počtu obyvateľov do piatej skupiny, kde je koeficient 2,34. „Tu došlo k zmene, predtým bol tento koeficient 2,6. Základom, od ktorého sa začína rátať, je priemerná mesačná mzda z minulého roka, ktorá bola 769 eur. Tá sa násobí daným koeficientom, a plat sa môže zvýšiť až o sedemdesiat percent. V prípade Ilavy sme navrhli 55,55 percenta. Z toho vyplýva, že plat primátora, ktorý musí byť navrhovaný ako konečná suma, bude 2800 eur,“ dodala Fúsková.
Dôvod mimoriadneho zastupiteľstva
V prechodných ustanoveniach zákona je uvedené, že starosta zvolá zasadnutie zastupiteľstva tak, aby sa uskutočnilo do 30. júna a rozhodlo o plate v súlade so zákonom.
„V zákone nie je jednoznačne uvedené, či sa musí zvolať zastupiteľstvo od jeho účinnosti, či už od vyhlásenia. Preto vznikli možnosti rozdielnych právnych výkladov. Požiadali sme ministerstvo vnútra o právny výklad a záväzné stanovisko,“ povedala právnička mesta Mária Jaďuďová.
V stanovisku ministerstva vnútra sa píše: „Ak obecné zastupiteľstvo určilo plat starostu predtým, ako novela zákona o právnom postavení starostov bola vyhlásená v Zbierke zákonov, nie je plat starostov určený podľa tejto novely. Ak má obecné zastupiteľstvo záujem určiť starostovi iný plat ako základný, v priebehu júna tohto roka sa musí uskutočniť jeho zasadnutie, na ktorom sa taký plat starostu určí,“ píše sa vo vyjadrení ministerstva.
A čo s platmi primátorov a starostov, ktoré boli schválené zastupiteľstvami pred týmto termínom? „Rozhodnutia zastupiteľstiev budú platné, pokiaľ ich nenapadne prokuratúra a nedá podnet na ich zrušenie,“ dodala Jaďuďová.