POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci pri odmietaní prokurátora poukazovali na skutočnosť, že podobné ustanovenia v rokovacích poriadkoch majú aj v iných mestách.
Spomenuli aj mesto Martin, ktoré prednedávnom získalo titul Transparentné mesto. Je to najprestížnejšie medzinárodné uznanie inovátorstva a kvality vo verejnej službe. Udeľuje ho OSN. Podľa hovorcu mesta Jozefa Petráša majú viaceré smernice, ktoré idú nad rámec zákona, dobrovoľne, niektoré z nich však museli aj korigovať.
Nie sú námietky
Vzdať sa vedenia rokovania zastupiteľstva musí aj martinský primátor, ak sa chce prihlásiť do rozpravy. „V praxi to znamená, že primátor odovzdá vedenie niektorému z viceprimátorov, prevezme ho späť, až keď sa ukončí bod. Nie sú voči tomu námietky, je to prirodzené a skôr to chráni aj primátora, aby ho nikto nemohol obviniť, že manipuluje priebeh rokovania počas bodu. Logicky, keby viedol, bol by zvýhodnený voči účastníkom rokovania, mal by viac priestoru, a to by sme určite nechceli,“ vysvetlil hovorca Martina.
Konzultácia aj s právnikmi
Na otázku, či to nie je v rozpore so zákonom, odpovedal, že konzultovali to aj s právnikmi.
„V zákone o obecnom zriadení je uvedené, že vedie rokovanie, ale nie, že má komentovať. Preto sa musí prihlásiť do rozpravy,“ dodal.
Autor: vž