Sobota, 10. apríl, 2021 | Meniny má IgorKrížovkyKrížovky

Protipovodňové práce robia v troch mestských častiach

Protipovodňové opatrenia realizujú v podhorských lokalitách troch mestských častí Považskej Bystrice Mestské lesy, dobrovoľné hasičské zbory a občania, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní.

Pracujú v ťaž dostupnom teréne.Pracujú v ťaž dostupnom teréne. (Zdroj: BERKO)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Vodozádržné prvky, ktoré sa majú vybudovať, zabránia vybrežovaniu potokov.

Prudké prívaly vody pri letných búrkach končili na poliach a ničili úrodu, zaplavovali ľuďom pivnice, ničili reguláciu potokov a cesty.

Museli reagovať rýchlo

Samosprávy vyberal úrad vlády do projektu podľa štyroch kritérií – miery povodňových rizík, početnosti povodňových situácií, lokalizácie obce v hornej časti toku a úrovne nezamestnanosti.

„Už 18. marca, teda niekoľko dní po podaní žiadosti, sme vedeli, ktoré samosprávy získali najvyššie bodové hodnotenie. Všetko išlo veľmi rýchlo,“ hovorí prednosta mestského úradu Jozef Smatana.

Robia ich svojpomocne

Mesto sa muselo rozhodnúť, či práce urobí dodávateľsky alebo svojpomocne. Rozhodlo sa pre druhú možnosť.

„Bola aj takáto možnosť. Využili sme ju. Mestské lesy bežne vykonávajú takúto činnosť, majú na to techniku, ľudí. Nejakých zamestnávame aj prostredníctvom dohody o vykonaní práce. Pomohli sme aj iným organizáciám. V prevažnej miere sú to dobrovoľní hasiči, turisti a iní, ktorí dostali možnosť zarobiť si,“ vysvetľuje Smatana.

Výber nezamestnaných

Podmienkou pridelenia finančných prostriedkov vo výške 30-tisíc eur z úradu práce bolo tiež zamestnať na pol roka desať nezamestnaných. Výber urobilo mesto podľa zoznamu nezamestnaných v jednotlivých mestských častiach, ktoré poskytol úrad práce a tiež v spolupráci s výbormi mestských častí.

„Robí sa ďalej od obce, v lese. Nemôžeme ľuďom poskytnúť žiadne bunky, alebo niečo podobné, aby sa mohli schovať v prípade nepriaznivého počasia. Preto sme vyberali domácich, aby to mali blízko domov a aj miestnu lokalitu poznajú. Pracujú od 9. mája. Robiť budú šesť mesiacov,“ dodáva Smatana.

Lokality

Vodozádržné prvky pribudnú v troch mestských častiach. „V Považskej Teplej sa robí v časti Nad lesákom, v mieste, kde sa ide do Manínskej úžiny a tiež v častiach nad starým cintorínom. V Zemianskom Kvašove na potoku Lopušník, Ivanovka a v Húšťoch. V Považskom Podhradí pri ceste smerom k hradu a na druhej strane kopca pod hradom,“ uvádza konkrétne miesta prednosta. Výber lokalít ovplyvnili aj majetkovoprávne pomery. „S vysporiadaním by pre krátkosť času boli asi problémy. Vyberali sme lokality, ktoré sú v majetku mesta, slovenského pozemkového fondu alebo urbariátov, aby sme stihli veci rýchlo odkomunikovať,“ hovorí Smatana.

Vylievali sa potoky

V mestských častiach dochádzalo počas letných búrok k vybrežovaniu potokov.

„Napríklad v Považskej Teplej vyplavovalo priľahlé domy, ktoré sú pod lokalitou Nad lesákom. Voda steká v týchto miestach z veľkého územia do priepustu popod štátnu cestu a ide rigolom do potoka. Priepust nestíhal vodu brať. Pretekala preto cez cestu a liala sa ľuďom do dvora. Ničila im úrodu a vyplavovala pivnice,“ opisuje situáciu počas búrok Smatana.

Pod Bystrickým hradom v Považskom Podhradí zase veľká voda zničila reguláciu na miestnom potoku. Vymlela a postŕhala väčšinu kociek, ktorými bol potok obložený,“ hovorí Smatana.

Problémy aj inde

Prednosta úradu vysvetľuje, že problémy sú aj v iných mestských častiach a aj tu by bolo dobré zrealizovať niečo podobné.

„Do konca roka 2011 by mala byť ešte jedna výzva. Uvidíme, či budeme opäť úspešní. Máme aj iné lokality, kde treba urobiť tieto opatrenia. Po silných búrkach v Hornom Moštenci sa napríklad stáva, že tečúca voda vytrháva asfalt z cesty,“ hovorí Smatana.

Práce

Vo vybraných lokalitách budú robotníci budovať prepážky a tiež odrážky, aby voda netiekla po poľných a lesných cestách, nevymieľala ich a nerobila si nové potoky.

„Odkloní sa do prírody, kde má možnosť vsakovať a zadržiavať sa a nestečie rýchlo do dediny,“ dodáva prednosta. Vybudujú sa tiež vsakovacie jamy a ryhy. „Robia sa na kopcoch a pláňach, kde je predpoklad, že voda steká po úžľabine. Vsakovacia ryha sa vybagruje po vrstevnici. Vznikne aj hrádza zo zeminy, kde sa voda zachytí, a potom pomaly vsiakne,“ hovorí Smatana.

Po ukončení prác vznikne 125 kusov odrážok 132 kusov prie-hradok, väčších aj menších, 0,8 km vsakovacích jám a 1,4 km vsakovacích rýh.

Podmienky sú prísne

Podmienky pre pridelenie financií sú dosť prísne.

„Pripravili sme zmluvu s úradom vlády o poskytnutí finančných prostriedkov. Zatiaľ ešte nie je podpísaná. Je zaslaná na úrad a čakáme. Do desiatich dní od podpisu by sme mali dostať na účet 90-tisíc eur. Po ukončení 30. októbra máme potom určitý čas na vyúčtovanie podľa kritérií, ktoré nám dali. V prípade, že nejaké nesplníme, neuznajú nám výdavky, a bude to na trovy mesta. Je to teda dosť prísne. Musíme dokladmi preukázať opodstatnenosť nákupu materiálu, zamestnávania ľudí, objednaných prác bagrom či pilčíkom i odborných prác. Všetko musí byť v súlade s kritériami a opodstatnené,“ vysvetľuje Smatana.

Vodu je potrebné zachytiť celkom hore

Povodne, ktoré zasiahli Slovensko v roku 2010, patria k najväčším za posledných štyridsať rokov. Škody na súkromnom a verejnom majetku minulý rok presiahli viac ako pol miliardy eur.

Princíp opatrení

Počas tohto roka sa v 200 mestách a obciach z celého Slovenska budú realizovať protipovodňové opatrenia.
Jednotlivé samosprávy boli totiž úspešné v Prvom realizačnom projekte Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny.

„Krajina je porušená. Jediná možnosť je začať ju opravovať, musíme túto krajinu postupne dávať do poriadku. Vodu musíme zachytávať úplne hore, aby so sebou neťahala všetky kamene, konáre, dreviny a vymývala korytá,“ hovorí v skratke o princípe protipovodňových opatrení Iveta Radičová, predsedníčka vlády. Dodáva, že spolupracovať musia vodohospodári, obce a vlastníci lesov.

Prvý projekt

Do prvého realizačného projektu sa prihlásilo vyše 830 obcí, 200 úspešných vybral počítač. Projekt počíta s vytvorením 2500 pracovných miest a 2000 sezónnych pracovných miest.
„Základným cieľom projektu je v 200 obciach tento rok zrealizovať vodozádržné opatrenia s obsahom šesť miliónov kubíkov. To znamená že jednorazovo pri väčších dažďoch zachytí toľko vody, tá sa vlastne vsakuje do pôdy a vyparuje do atmosféry. Pri dažďoch to vracia vodu do tzv. malých vodných cyklov,“ objasnil manažér projektu Michal Kravčík.

Financie

Štartovacie projekty boli v 23 obciach realizované v minulom roku. V roku 2011 by sa do tohto projektu malo investovať zhruba 24 miliónov eur, 19 miliónov eur poputuje zo štátneho rozpočtu a zvyšných približne 5 miliónov eur je z Európskeho sociálneho fondu. V ďalších rokoch sa bude v projekte pokračovať. Kravčík hovorí, že celý program revitalizácie krajiny sa bude realizovať v horizonte 6 až 10 rokov. Prvý realizačný projekt tvorí 2,4 percenta z celkového alokovaného objemu na celý program.

Očakávanie

Očakáva sa, že projekty, ktoré sa zrealizujú, významným spôsobom prispejú k ochrane pred povodňami na lokálnej úrovni počas letných lejakov.

TASR, BERKO

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

  1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
  2. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
  3. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
  4. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
  5. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
  6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
  7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
  8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
  9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
  10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
  1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
  2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
  3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
  4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
  5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
  6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
  7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
  8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
  9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
  10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
  1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 624
  2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 777
  3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 350
  4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 19 964
  5. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 14 076
  6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 13 326
  7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 12 888
  8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 054
  9. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 460
  10. Platí zákaz cestovania. BUBO pozýva do Ománu 6 426
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na ľade je to tvrdý chlapík, v súkromí ale veľký pohoďák. MARTIN NEMČÍK (28) vyšiel z považskobystrickej hokejovej liahne. Teraz oblieka dres košických oceliarov.

3 h

Obom mužom policajti zadržali vodičské preukazy.

22 h

Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie.

8. apr
Testovanie na koronavírus (ilustračné foto)

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je aktuálne hospitalizovaných 103 pacientov s ochorením COVID-19. Za posledné dva týždne ich počet klesol o 30.

7. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rodina z Hnúšte prežíva ďalší čierny deň. V utorok 6. apríla vyhasol v Nemecku život 21-ročnej Eugénie. Jej sestričku Martinku pochovali pred šiestimi rokmi. Tiež po havárii.

8. apr

Dôvodom je výstavba nového parkoviska pre papierenský závod Mondi SCP.

9. apr

Bobrovecká dolina je poslednou turisticky navštevovanou dolinou v liptovskej časti Tatier, kde sa za parkovanie neplatí.

9. apr

Nariadenie nahradia novým, kedy?

8. apr