POVAŽSKÁ BYSTRICA. Bystrický hrad má šancu na to, aby sa dostal medzi pamiatky určené na záchranu aj vďaka tomu, že pozemky pod ním a v jeho okolí vlastní samospráva.
Tiež preto, že sa pri záchrane aktívne podieľa Združenie hradu Bystrica a podarilo sa uskutočniť množstvo výskumov.
Odkúpenie a ďalší postup
V roku 2007 odkúpilo mesto národnú kultúrnu pamiatku od Klubu slovenských turistov Sparta za 13 277 eur na splátky. Mesto pravidelne už niekoľko rokov žiada o dotácie z grantového systému ministerstva kultúry, investuje do záchrany hradu aj z rozpočtu mesta.
„Od roka 2008 sa podarilo získať z ministerstva viac ako 75-tisíc eur, mesto žiadalo 185-tisíc eur. Všetky poskytnuté dotácie boli použité na výskum, bez ktorého nie je možné pristúpiť k stavebným, respektíve ku konzervačným prácam. Z pridelených finančných prostriedkov sa vykonávali statický a architektonicko-historiský pamiatkový výskum a niekoľko etáp samostatného pamiatkového výskumu,“ hovorí Marián Sopčák, zástupca primátora mesta.
Výsledkom výskumov sú zodpovedajúce dokumentácie. Mesto sa podieľa na spolufinancovaní vo výške päť percent z požadovanej dotácie.
Práca nadšencov
Najviac práce odviedlo na hrade občianske združenie Združenie hradu Bystrica. Má s mestom podpísanú dohodu o poskytnutí finančných prostriedkov na rok 2011. „Z rozpočtu mesta sa uhrádzajú po vystavení faktúr so súpisom vykonaných prác a činností stavebný materiál, ochranné pomôcky a materiál, preprava, prenájom lešenia, agregátu a podobne. Všetky práce vykonáva združenie v súlade s rozhodnutiami Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne a pod dohľadom odborníkov. Správu zelene na hradnom nádvorí, ako aj okolo hradu, vykonávali do roka 2011 mestské lesy. Od tohto roka výrub drevín na ploche, odstraňovanie náletovej zelene, uhadzovanie, pálenie vykonáva Združenie hradu Bystrica,“ informuje Sopčák.
Konkrétne práce
Členovia združenia a dobrovoľníci sa snažia na hrade čo najrýchlejšie sanovať, čo sa dá.
„Opravil sa vstup do strážnej veže, podchytila sa statika. Veža zostala stabilná, ďalej nepraská, nehýbe sa. Tento rok sme so súhlasom pamiatkového úradu osadili mrežu a spravili sme z veže sklad na náradie a ostatné potreby. Požiadali sme o grant z ministerstva a dostali sme 12-tisíc eur z požadovanej sumy. Za to chceme dorobiť práce na obrannej bašte, ktorú sme začali minulý rok. Chceme tiež opraviť dva vstupy na bránovej veži, ktoré už sú vo veľmi zlom stave a akútne potrebujú opravu. Hlavne interiérová časť. Chceli by sme si pripraviť aj prístupovú cestu cez túto vežu. Na budúci rok sa chceme pustiť do Šerédiho bašty, tak by bol hlavný prístup turistov cez bránovú vežu, teda z druhej strany ako doteraz,“ hovorí o postupe prác Miroslav Tichý, podpredseda Združenia hradu Bystrica.
Pamiatkari
Mária Ružôňová z pamiatkového úradu v Trenčíne hovorí, že doteraz je spracovaná jedna tretina pamiatkového výskumu – architektonicko-historického - na hrade.
„Sú tiež spracované statické posudky. Mesto dostalo dotáciu z grantového systému ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom na kompletné dokončenie pamiatkového výskumu na zvyšné časti hradu. Mala by sa urobiť ešte nejaká sanácia a statické zabezpečenie objektu. Zvažujeme, že by sa výskum nerobil, a peniaze by sa použili na projektovú dokumentáciu pre stavebné povolenie. Tú potrebuje mesto preto, aby mohlo ísť do čerpania peňazí z nórskeho finančného mechanizmu,“ hovorí Ružôňová.
„O financie z nórskeho finančného mechanizmu a re-gionálneho operačného programu sa budeme uchádzať v prvom rade v prípade vyhlásenia výziev a v závislosti od stanovených podmienok. Získať chceme čo najviac,“ doplnil Sopčák.
Autor: berko