ávnejšie. Na Slovensku ide o unikát.
Na slovenskom knižnom trhu je nová kniha, ktorá zachytáva prierez hasičskou technikou na území celého Slovenska. Jej autorom ja dvadsaťročný študent Katedry požiarneho inžinierstva Žilinskej univerzity Milan Dermek.
Mladého Považskobystričana lákala hasičská technika odmalička. Automobily, rôzne hasičské súťaže či zásahy hasičov ho fascinovali natoľko, že sa po ukončení strednej školy rozhodol študovať požiarne inžinierstvo.
Celoživotný koníček
Ten nabral jasné kontúry po kúpe digitálneho fotoaparátu. „Začal som fotiť všetko, čo sa týkalo hasičov. Fotografujem asi šesť rokov. Čoraz viac som sa venoval zháňaniu informácií o jednotlivých hasičských staniciach, dobrovoľných hasičských zboroch. Vtedy vznikla myšlienka pripraviť publikáciu, ktorú okolité štáty už majú,“ tvrdí Milan.
Kniha
Publikácia nesie názov Hasičské automobily na Slovensku. Určite poteší väčšinu hasičov a milovníkov hasičskej techniky. Ide o prvú knihu v takom značnom rozsahu a kvalite na Slovensku.
„Začal som fotiť a zháňať informácie. Trvalo mi to päť rokov. Problém bol však knihu vydať pre finančnú náročnosť. Financovanie výroby publikácie bolo dosť zložité. Podarilo sa to až vďaka spolupráci s prezídiom hasičského a záchranného zboru. Vydanie knihy napokon však museli prefinancovať tlačiarne, “ hovorí autor.
Milan precestoval takmer všetky hasičské stanice a množstvo obcí, kde majú dobrovoľné hasičské zbory. Okrem nich aj väčšinu závodných hasičských útvarov. Nie všade sa dalo cestovať či dostať.
„V podnikoch, kde sídlia závodné hasičské jednotky, majú zvyčajne prísne predpisy a je tam zákaz fotiť. Povolenie na vstup a fotenie v jadrových elektrárňach som vybavoval skoro rok. Tieto fotenia boli najkomplikovanejšie, no napokon všetky sa podarili. Pokúšal som sa dostať všade, ale najmä pri vzdialených staniciach z časových dôvodov to nebolo možné. Nebol som v malých jednotkách ma východnom a južnom Slovensku, kde majú jedno či dve vozidlá, ktoré som mal už nafotené. Pri tvorbe knihy som sa snažil, aby tam bola technika z každého kúta Slovenska, aby si tam každý našiel auto zo svojho okolia,“ tvrdí autor.
Hradil si všetko sám
Milanovi Dermekovi stačilo necelých päť rokov na to, aby precestoval celé Slovensko. Termíny si väčšinou dohodol dopredu. Nikde sa nestretol s nepochopením alebo neochotou, aj keď problémy sa občas vyskytli. Na cestovanie si musel našetriť.
„Všetko bolo za vlastné. Brigádujem už štyri roky v obchodnom reťazci v Považskej Bystrici. Cestoval som vlakom, autobusom. To bolo niekedy aj dosť komplikované, lebo nie všade je dobré spojenie. Hasičské stanice tiež málokedy sídlia v blízkosti autobusovej stanice, takže orientovať sa v meste, kde som nikdy predtým nebol, bolo zaujímavé,“ dodáva s úsmevom na tvári.
„Založil som si vlastnú webovú stránku, prostredníctvom ktorej ma začali hasiči spoznávať. Keď som prišiel, väčšinou vedeli, o koho ide,“ dodal Milan.
Bohatá fotodokumentácia
Milan postupne zdokumentoval dostupnú hasičskú techniku. Ak si niekto myslí, že ide iba o autá, mýli sa.
„Druhov techniky je viac. Laici nevedia, že napríklad hasiči majú aj hasičský tank či hasičský motocykel. Hasičská stanica v Púchove má aj snežný skúter. Zaujímavosťou sú tiež hasiace rameno, vozidlo s prúdovým motorom či špeciálne letiskové automobily,“ hovorí autor.
Fotografie postupne pribúdali, kopili sa informácie. Všetko musel pripraviť, zoradiť, nachystať podklady pre tlač.
Krst publikácie
Gestorom celého projektu a krstnými otcami knihy sa stali prezident hasičského a záchranného zboru plk. JUDr. Alexander Nejedlý a štátny tajomník Ministerstva vnútra Slovenskej republiky Maroš Žilinka. Tí knihu s Milanom pokrstili.
Ohlasy na publikáciu sú vynikajúce, najmä u hasičskej obce. Zatiaľ sa dá kniha kúpiť predovšetkým cez internet, postupne sa dostáva aj do kníhkupectiev, čo nie je podľa Dermeka jednoduché.
Pribudne ďalšia?
Okrem knihy vydáva autor aj pohľadnice a kalendáriky s podobnou tematikou. Či pribudne časom na knižný trh ďalšia publikácia o hasičoch, zatiaľ Milan netuší. Všetko chce vraj čas a peniaze.
„Technika sa mení, pribúda ďalšia, nová. Pri cestách po obciach často neviem, čo ma tam čaká. Či sa zachovali historické vozidlá a technika, ktorej ubúda. Chýbajú informácie z tejto oblasti. V tomto majú dobrovoľné hasičské zbory navrch, ale vďaka za to. Ste jediné médium, ktoré sa im venuje v takej miere, čo je iba dobré, pretože na nich každý zabúda,“ konštatuje Milan Dermek.
Pochváli si spoluprácu s hasičmi z Okresného riaditeľstva v Považskej Bystrici a dodá: „Materiálu na ďalšiu knihu by bolo dosť. Problém je však vo financiách. Ide o odbornú problematiku, pri ktorej je návratnosť veľmi zdĺhavá. Možno niekto, kto knihu uvidí a prečíta, pochopí, že aj takéto publikácie by nemali chýbať. Možno pomôže,“ dodá Milan Dermek.
Nefotí len hasičov
„V našom meste spolupracujem so Študentským parlamentom, pre ktorý fotím akcie, ktoré organizujú. Fotil som už aj stužkovú či promócie,“ dodal Milan Dermek.