ILAVA. Možno si ešte mnohí zo slovenských ochotníkov pamätajú doby Stana Chrena zo Združenia divadelných ochotníkov na Slovensku v Martine, ktorý na Slovensku pred dvadsiatimi rokmi viedol a podporoval tvorivé divadelné dielne.
Režisérka Magda Pajanková z ilavského divadelného súboru Malá múza sa s ním stretla prvýkrát v roku 1995 v Močenku, kde sa ocitla ako frekventantka režijnej triedy Františka Držíka a Michala Babiaka. Bolo to jej prvé stretnutie s divadlom a očarilo ju natoľko, že začala snívať. Čo keby raz aj v Ilave bolo mládežnícke divadlo?
Tri groše
Stano Chren Magdinu nevypovedanú túžbu asi vycítil. „Keď sme sa lúčili, dal mi prihlášku na letnú tvorivú dielňu do Hnilčíka, ktorá sa mala konať o dva týždne. Na moju udivenú otázku, prečo to všetko robí, veď ma vôbec nepozná, odpovedal: Ja viem, že bude raz v Ilave dobré divadlo! Týmto gestom si ma veľmi zaviazal a možno až precenil,“ spomína režisérka.
Roky v súbore plynuli a Magda mala pocit ako v rozprávke O troch grošoch. „Jeden sme použili, druhý darovali našej nastupujúcej divadelnej generácii v Ilave, ktorá už 1. januára budúceho roka podedí všetko, čo sme za pätnásť rokov získali. Klubovňu, fundus, rekvizity... Teší ma aj fakt, že z našej podpory vznikli tri ďalšie divadelné zoskupenia v okolí Ilavy, manželské partnerstvá či životné umelecké profesie,“ tvrdí Pajanková.
Tretí groš sa jej podarilo vrátiť v prvých júlových dňoch tohto roka, keď do Ilavy prišlo šesťdesiat účastníkov, aby sa na tvorivých divadelných dielňach naučili niečo viac o divadle. Aby v nich zahorela opäť mladá, aj keď nie vždy vekovo, herecká krv, a takto poznamenaní pokračovali životom ďalej na doskách, ktoré znamenajú svet.
Zahrali si spoločne
Účastníkom dielní k tomu pomohol projekt cezhraničnej spolupráce Zahrajme si spoločne. Všetko sa dialo v priestoroch domu kultúry za veľmi ústretovej podpory Mestského úradu Ilava. Tvorivých dielní sa zúčastnili zástupcovia desiatich slovenských a českých ochotníckych súborov z pohraničia (Slavičín, Rožnov pod Radhoštěm, Brno, Jiříkovice, Púchov, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Dubnica nad Váhom, Ilava), ako i profesionálni lektori herectva.
Hneď na úvod sa konal zoznamovací večer plný hier - Búranie bariér s lektorkou Máriou Benkovskou. Témou, ktorú tvorivé skupiny spracovali, bola Česká a slovenská divadelná klasika v postmodernej dobe. Spracovávali sa diela F. Švantnera - Nevesta hôľ, VHV - Zem, VHV - Keď vejú jarné víchre, L. Stroupežnický - Naši furianti, G. Preissová - Její pastorkyňa. Konala sa aj prednáška a divadelný dialóg na tému Historický kontext českého a slovenského divadla počas Československa v podaní Ľ. Krénovej.
Divadelníci sa prezentovali
Výsledkom trojdňovej intenzívnej práce skupiniek hercov bola krátka prezentácia pred účastníkmi i diváckou verejnosťou. Vo vestibule domu kultúry sa konala vernisáž fotografií Filipa Lašuta z tohto podujatia. Dom kultúry v Ilave získal zároveň s projektom natrvalo novú zadnú oponu a javiskový koberec. Tie pôvodné boli už vo veľmi zlom stave.
„Všetkým zúčastneným darujeme DVD so záznamom a fotografiami z akcie, ako aj informačný bulletin. Dielne skončili, naďalej prinášajú svoje ovocie. Vznikla téma na facebooku, kontakty medzi účastníkmi pokračujú nielen vzájomnými pozvaniami na premiéry, ale zorganizovali sa aj spoločné dovolenky. V rámci kultúrnej výmeny vystúpi na jeseň brnenské Divadelné štúdio Dialóg v Ilave s hrou B. Hrabala - Ostro sledované vlaky. Možno neuveríte, ale aj keď to bol ťažký maratón, robila som ho s pocitom šťastia. Dnes už chápem, prečo niečo podobné robieval pre divadelníkov Stano Chren. Vracať groš sa mi páči, a možno si ešte niekedy niekde zopakujem akciu, ktorá mi, paradoxne, darovala veľa radosti,“ upresňuje Magda Pajanková.
Vďaka podujatiu sa ponúkla zaujímavá možnosť trvalejšej dlhodobej spolupráce amatérskych divadelných súborov z Česka a Slovenska.