Štvrtok, 22. apríl, 2021 | Meniny má SlavomírKrížovkyKrížovky

Do obcí na strednom Považí chodia vo veľkom predajcovia mäsa z Poľska

Obce zaplavili predajcovia mäsa z Poľska. Reakcie ľudí, spotrebiteľov, sú rôzne. Kupujú od nich pre nízke ceny a lepšiu dostupnosť. Úrady hovoria o nedostatkoch predaja. Domáci obchodníci sa sťažujú na nerovný konkurenčný boj.

V Hornom Moštenci. Predajcov tu zastihla kontrola, dostali pokutu.⋌V Hornom Moštenci. Predajcov tu zastihla kontrola, dostali pokutu.⋌ (Zdroj: DETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obce na strednom Považí navštevujú predajcovia mäsa z Poľska. Ľudia od nich kupujú, pretože ponúkaný tovar je lacný, niekde nemajú mäsiarstvo, a tak službu vítajú. Predávať by mali len balené mäso, čo nie vždy dodržiavajú. Dokonca predávajú aj mliečne výrobky, na čo nemajú často povolenie.

Problémy sú aj s hygienou predaja. Ani pokuty našich úradov Poliakov neodradia. Lekári neodporúčajú kupovať mäso z auta, vonkoncom už nie v horúčavách. Slovenskí predajcovia mäsa sa sťažujú na nerovnosť podmienok a konkurenciu, ktorá ich ničí.

Pravidelné nájazdy a kontroly

Ľudia z obcí marikovskej, papradnianskej doliny a mestských častí Považskej Bystrice hovoria, že predajcovia chodia niekoľkokrát do týždňa. Ide o niekoľko áut od troch predajcov z Poľska. Niektorí spolu s mäsom ponúkajú aj výrobky z mlieka.

„Majú povolenie na predaj mäsa od regionálnych úradov verejného zdravotníctva len na predaj baleného mäsa, čo niekedy porušujú. Predávajú aj nebalené mäso. Problémy sú aj s hygienou predaja, hlavne s dodržiavaním skladovacích teplôt, najmä keď je vonku teplejšie. V aute to majú chladené, ale keď predávajú, musia tovar vyložiť a pri pultoch už teplota nie je taká, ako sa to požaduje,“ hovorí Ivan Jakubík, vedúci odboru pre hygienu potravín a potravinový dozor z regionálnej veterinárnej správy v Púchove.

Dodáva, že robia kontroly takýchto predajcov. „Spíšeme záznam z kontroly. Poučíme ich, že tak sa predávať nemôže a trváme na tom, aby išli preč. Dávame im aj blokové pokuty. Tie sa pohybujú od 50 do 100 eur, niekedy aj viac,“ informuje Jakubík.

Porušenia

To, že poľskí obchodníci predávajú nebalené mäso, je len jedno porušenie. „Porušujú aj iné veci, napríklad, že majú len povolenie na predaj mäsa a predávajú aj syry a iné mliečne výrobky,“ hovorí Jakubík.

Vysvetľuje, že kontrolovať ich nie je ľahké. Nepotrebujú totiž povolenia na predaj, sú povinní sa len ohlásiť na príslušnú re- gionálnu a veterinárnu správu, pod ktorú spadá daná obec.

„Na základe ohlásenia ich môžeme skontrolovať. Povolenie na predaj im dávajú úrady verejného zdravotníctva. Povinnosť si však predajcovia väčšinou nespĺňajú. Väčšinou sa o nich dozvieme od kamenných predajcov mäsa a údenín alebo od výrobcov mäsových výrobkov. Tomu, že nechcú, aby ich niekto kontroloval, zodpovedá aj spôsob, akým realizujú predaj. Prídu, dajú si predaj v obci vyhlásiť, zdržia sa len niekoľko minút, nikdy nie viac ako trištvrte či pol hodiny, a potom idú do ďalšej obce,“ opisuje postup predajcov Jakubík.

Tento spôsob predaja nám potvrdili aj ľudia v obciach.

Reakcie kupujúcich

Na ponuku predaja mäsa z auta, ktoré sa dováža z Poľska, reagujú ľudia rôzne.

„Mne sa to ľúbi, že sem chodia a vozia čerstvé mäso. Ale nekupoval som tam nikdy. Aspoň babky nemusia chodiť do mesta, mäso im dovezú sem. A že hrozí nákaza? A čo si myslíte, že kúpite v supermarketoch? Všade už je dnes kadečo, chemikálie, alebo staré mäso umývajú a prebaľujú. Možno je to od týchto lepšie ako to mäso inde,“ rozhorčoval sa nad tým, že museli z Horného Moštenca po kontrole veterinárov predajcovia odísť, jeden z jeho obyvateľov.

„Veľmi dobre vedia, prečo sem chodia. Ja od nich nekupujem, veď nemajú ani registračné pokladnice,“ povedal nám muž v stredných rokoch, ktorý prišiel do miestnej predajne potravín v Hornom Moštenci na motorke.

„Chodím sem len na prázdniny. Nekupujem od nich často. Majú však dobré údené rebrá, na tie chodím,“ prezradila nám pani v stredných rokoch, ktorá si chcela od Poliakov kúpiť mäso v Brvništi.

„Chodievajú sem predávať mäso takmer každý deň. Ja tam nekupujem. Bohvie, čo je to za mäso. Predajú, čo môžu a nedávajú ani pokladničné lístky,“ rozhorčoval sa iný, starší muž v Brvništi.

Jedného kupujúceho v tejto obci, ktorý si niesol tašku s nákupom od Poliakov, sme sa spýtali, či má pokladničný blok. Pochválil sa, že má a hneď nám ho aj ukázal. Bola však na ňom len cena, nič viac.

Nepredávajú

Predavačka z obchodu z mäsom v Udiči sa posťažovala, že poľskí predajcovia nechodia len do obcí, kde nie je predajňa mäsa. „Chodia aj sem a postavia sa rovno pred obchod. V ten deň už predám máločo,“ opisuje situáciu.

Vplyv na predaj mäsa a mäsových výrobkov majú nájazdy poľských predajcov aj podľa predavačky z obchodu mimo námestia v Brvništi.

Nerovný konkurenčný boj

Nespokojní sú aj samotní majitelia obchodov.

„My musíme predávať cez pokladnicu pre odvádzanie daní a sú tu predajcovia, ktorí predávajú bez nej. Majú nižšie ceny, ale keby sme dali na ich tovar dvadsaťpercentnú DPH, boli by drahší ako my,“ tvrdí Rastislav Kršík.

Dodáva, že po nájazdoch Poliakov klesajú domácim tržby. „Uvažovali sme už aj nad zatvorením obchodu. Lenže sú to dosť ťažké rozhodnutia, pretože zariadenia a vitríny pre predajňu sú veľmi drahou záležitosťou. Nedajú sa predať ako bežná vec, že by ste to niekomu ponúkli,“ vysvetľuje Kršík.

Obhajuje kvalitu výrobkov, ktoré ponúka vo svojom obchode. „My berieme tovar z bitúnka v Hatnom. V sobotu a nedeľu sa zabíja a v pondelok už berieme hotové čerstvé polovice, ktoré rozrábame. Mäso nie je vezené v kamióne a prepravované 24 hodín,“ hovorí Kršík. Obchod v Dolnej Marikovej má sedem rokov a v Udiči štyri.

„K nám do Papradnianskej doliny chodia mäso predávať z auta trikrát do týždňa. Mám tu tri obchody, musím odvádzať dane, absolvovať všelijaké kontroly a nastálo zamestnávam ľudí. Ešte ani nič nepredám a už veľa zaplatím. Môžem robiť, čo chcem, nemôžem takýmto predajcom konkurovať, keď oni majú celkom iné vstupy. A keď aj poľským predajcom mäsa dajú úrady pokutu, keď zistia nedostatky, je pre nich smiešne nízka. Zaplatia ju a idú ďalej. Vyplatí sa im to,“ hovorí Ján Žilinčík z Papradna.

Kvalita a cena

Kvalita mäsa je podľa Ivana Jakubíka z regionálnej veterinárnej správy u našich predajcov viac sledovaná.

„Preto je aj záruka, že nie je také vysoké riziko škodlivosti ako u ambulantných predajcov. O mäse, ktoré sem prichádza z Poľska, nemáme také informácie. Rozhodujúce sú však ceny, ľudia kupujú, čo je lacnejšie,“ vysvetľuje Jakubík.

Ako reagovali Poliaci?

A ako reagovali na našu prítomnosť poľskí predajcovia?

„Už sme mali jednu kontrolu, môžeme predávať. Mali sme všetko v poriadku,“ tvrdil ten, ktorého sme zastihli v Brvništi. Vyložené mal len balené mäso, do prepraviek v zadnej časti sme nevideli. Spolu s mäsom predával aj mliečne výrobky. Tvrdil, že majú zaplatenú aj daň a ukazoval nám šek o zaplatení. Keď sme si chceli dokumenty odfotografovať, znervóznel a začal byť nepríjemný.

Mladík v Hornom Moštenci sa s nami ani nebavil. Nestihol predať nič, lebo po kontrole veterinárov dostal pokutu a musel odísť. „Pani nemusí zaujímať, na čo sme sem prišli. Nepoviem vám to. Som turista,“ usmieval sa. Jeho závozník zasa hovoril, že nevie prečo je tu, vraj sa len doviezol s kamarátom.

Nemajú to ľahké

Podľa tvrdení muža, ktorého sme v Brvništi zastihli predávať v stánku textil, to Slováci v Poľsku majú ťažšie. Domáci ich vraj nevítajú s otvorenou náručou.

„Sťažovali sa mi raz na trhoch predajcovia z Oravy, ktorí chodia cez Oravskú Lesnú do Poľska, že majú problémy. Domáci sa im vyhrozili, že keď tam budú chodiť, podpália im stánky,“ tlmočil nepríjemné skúsenosti spoza hraníc mladý muž.

Musia mať povolenie

Ambulantný predaj potravín možno vykonávať na našom území, pokiaľ je v súlade s aktuálne platnou národnou aj európskou potravinovou legislatívou. Pojazdní predajcovia musia mať povolenie od orgánov verejného zdravotníctva na predaj.

Takýto spôsob predaja umožňuje aj legislatíva Európskej únie.

Hygiena potravín

Ambulantný predaj potravín však musí spĺňať požiadavky a nariadenia platné v únii o hygiene potravín, ako aj požiadavky ustanovené v našich zákonoch a vyhláškach ministerstva zdravotníctva.

„Každý prevádzkovateľ pojazdnej predajne, aj predajne mäsa a mäsových výrobkov bez ohľadu nato, či je zo Slovenskej republiky alebo inej členskej krajiny, je povinný predložiť príslušnému orgánu verejného zdravotníctva žiadosť na uvedenie priestorov do prevádzky a súčasne k žiadosti priložiť aj príslušnú dokumentáciu,“ hovorí Lenka Šramková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vydávajú povolenie

Orgány verejného zdravotníctva po pozitívnom posúdení dokumentácie vydávajú rozhodnutia na súhlas s uvedením priestorov do prevádzky.

„Nevyhnutnou súčasťou vybavenia stánku, resp. pojazdného vozidla na predaj mäsa a mäsových výrobkov, je aj chladiaci alebo mraziaci box , podľa toho, či ide o predaj chladených alebo mrazených mäsových výrobkov a mäsa, pretože ináč by neboli dodržané požiadavky vyššie uvedenej potravinovej legislatívy. V predmetnom rozhodnutí orgánov verejného zdravotníctva SR sa uvádzajú aj ďalšie povinnosti pre prevádzkovateľa ambulantného predaja, ako napríklad, že ambulantný predaj možno vykonávať len na povolených trhových miestach, ktoré zriaďuje obec,“ vysvetľuje Šramková. Doplnila, že prevádzkovateľ ambulantného predaja potravín je povinný dopredu oznámiť miesto a čas predaja miestne príslušným orgánom úradnej kontroly potravín z toho dôvodu, aby bol prístupný prípadnej kontrole.

„Mäso a mäsové výrobky patria do kompetencie orgánov štátnej veterinárnej a potravinovej správy, vec kontrol, uložených opatrení a sankcií, patrí do ich kompetencie," uvádza Šramková.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 2. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 3. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 4. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 5. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 6. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 7. Prečo McDonald's podniká kroky k udržateľným riešeniam?
 8. Ako môžete z vašej domácnosti spraviť zelenú domácnosť?
 9. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 10. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 1. Riaditeľ Kositu: Odpad vyriešia technológie, skládky končia
 2. Nákupy zadarmo vo Forum Poprad
 3. AAA AUTO otvorilo pobočky s ponukou 4000 áut
 4. Snažíte sa o ekologickú domácnosť?
 5. Luxusné dovolenky s osobným komorníkom už aj u nás
 6. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou
 7. Viete ako na to, ak potrebujete silu a energiu?
 8. Viac ako polovica to zažila, hovoriť nechce nikto
 9. Niké Športovkyňa mesiaca si vybrala na podporu lyžiarske talenty
 10. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky?
 1. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 25 740
 2. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 15 455
 3. 5 dôvodov, prečo si kupovať slovenskú zeleninu. Poznáte všetky? 10 092
 4. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 8 103
 5. Čo pomáha zdravotníkom? Týchto šesť vecí ich drží nad vodou 7 700
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 7 320
 7. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 7 143
 8. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 6 696
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 6 679
 10. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov 6 558
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Považskobystrický atletický oddiel Olympia je liahňou výborných pretekárov. Jednou z nich je chodkyňa TERÉZIA KURUCOVÁ (16).

3 h

Za stredu pribudlo na Slovensku ďalších 677 nakazených koronavírusom, laboratóriá vykonali 6 796 PCR testov. O 53 sa zvýšil počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

6 h

Občianske združenie Spolu máme zelenú v spolupráci s mestom Považská Bystrica usporiadalo každoročné čistenie Manínskej úžiny.

24 h
Ilustračné foto.

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrice je momentálne hospitalizovaných 67 pacientov s ochorením COVID-19, deväť z nich je na umelej pľúcnej ventilácii.

21. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vážna nehoda sa stala dnes skoro ráno na R1 neďaleko Trnavy.

21. apr

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Trnava organizovala testovanie v tomto roku trinásť víkendov za sebou.

21. apr

Na očkovanie prichádzali davy ľudí. Dnes oznámili, že vakcíny už nemajú.

21. apr

Už ste čítali?