Pondelok, 17. január, 2022 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Do obcí na strednom Považí chodia vo veľkom predajcovia mäsa z Poľska

Obce zaplavili predajcovia mäsa z Poľska. Reakcie ľudí, spotrebiteľov, sú rôzne. Kupujú od nich pre nízke ceny a lepšiu dostupnosť. Úrady hovoria o nedostatkoch predaja. Domáci obchodníci sa sťažujú na nerovný konkurenčný boj.

V Hornom Moštenci. Predajcov tu zastihla kontrola, dostali pokutu.⋌V Hornom Moštenci. Predajcov tu zastihla kontrola, dostali pokutu.⋌ (Zdroj: DETTA PITOŇÁKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obce na strednom Považí navštevujú predajcovia mäsa z Poľska. Ľudia od nich kupujú, pretože ponúkaný tovar je lacný, niekde nemajú mäsiarstvo, a tak službu vítajú. Predávať by mali len balené mäso, čo nie vždy dodržiavajú. Dokonca predávajú aj mliečne výrobky, na čo nemajú často povolenie.

Problémy sú aj s hygienou predaja. Ani pokuty našich úradov Poliakov neodradia. Lekári neodporúčajú kupovať mäso z auta, vonkoncom už nie v horúčavách. Slovenskí predajcovia mäsa sa sťažujú na nerovnosť podmienok a konkurenciu, ktorá ich ničí.

Pravidelné nájazdy a kontroly

Ľudia z obcí marikovskej, papradnianskej doliny a mestských častí Považskej Bystrice hovoria, že predajcovia chodia niekoľkokrát do týždňa. Ide o niekoľko áut od troch predajcov z Poľska. Niektorí spolu s mäsom ponúkajú aj výrobky z mlieka.

„Majú povolenie na predaj mäsa od regionálnych úradov verejného zdravotníctva len na predaj baleného mäsa, čo niekedy porušujú. Predávajú aj nebalené mäso. Problémy sú aj s hygienou predaja, hlavne s dodržiavaním skladovacích teplôt, najmä keď je vonku teplejšie. V aute to majú chladené, ale keď predávajú, musia tovar vyložiť a pri pultoch už teplota nie je taká, ako sa to požaduje,“ hovorí Ivan Jakubík, vedúci odboru pre hygienu potravín a potravinový dozor z regionálnej veterinárnej správy v Púchove.

Dodáva, že robia kontroly takýchto predajcov. „Spíšeme záznam z kontroly. Poučíme ich, že tak sa predávať nemôže a trváme na tom, aby išli preč. Dávame im aj blokové pokuty. Tie sa pohybujú od 50 do 100 eur, niekedy aj viac,“ informuje Jakubík.

Porušenia

To, že poľskí obchodníci predávajú nebalené mäso, je len jedno porušenie. „Porušujú aj iné veci, napríklad, že majú len povolenie na predaj mäsa a predávajú aj syry a iné mliečne výrobky,“ hovorí Jakubík.

Vysvetľuje, že kontrolovať ich nie je ľahké. Nepotrebujú totiž povolenia na predaj, sú povinní sa len ohlásiť na príslušnú re- gionálnu a veterinárnu správu, pod ktorú spadá daná obec.

„Na základe ohlásenia ich môžeme skontrolovať. Povolenie na predaj im dávajú úrady verejného zdravotníctva. Povinnosť si však predajcovia väčšinou nespĺňajú. Väčšinou sa o nich dozvieme od kamenných predajcov mäsa a údenín alebo od výrobcov mäsových výrobkov. Tomu, že nechcú, aby ich niekto kontroloval, zodpovedá aj spôsob, akým realizujú predaj. Prídu, dajú si predaj v obci vyhlásiť, zdržia sa len niekoľko minút, nikdy nie viac ako trištvrte či pol hodiny, a potom idú do ďalšej obce,“ opisuje postup predajcov Jakubík.

Tento spôsob predaja nám potvrdili aj ľudia v obciach.

Reakcie kupujúcich

Na ponuku predaja mäsa z auta, ktoré sa dováža z Poľska, reagujú ľudia rôzne.

„Mne sa to ľúbi, že sem chodia a vozia čerstvé mäso. Ale nekupoval som tam nikdy. Aspoň babky nemusia chodiť do mesta, mäso im dovezú sem. A že hrozí nákaza? A čo si myslíte, že kúpite v supermarketoch? Všade už je dnes kadečo, chemikálie, alebo staré mäso umývajú a prebaľujú. Možno je to od týchto lepšie ako to mäso inde,“ rozhorčoval sa nad tým, že museli z Horného Moštenca po kontrole veterinárov predajcovia odísť, jeden z jeho obyvateľov.

„Veľmi dobre vedia, prečo sem chodia. Ja od nich nekupujem, veď nemajú ani registračné pokladnice,“ povedal nám muž v stredných rokoch, ktorý prišiel do miestnej predajne potravín v Hornom Moštenci na motorke.

„Chodím sem len na prázdniny. Nekupujem od nich často. Majú však dobré údené rebrá, na tie chodím,“ prezradila nám pani v stredných rokoch, ktorá si chcela od Poliakov kúpiť mäso v Brvništi.

„Chodievajú sem predávať mäso takmer každý deň. Ja tam nekupujem. Bohvie, čo je to za mäso. Predajú, čo môžu a nedávajú ani pokladničné lístky,“ rozhorčoval sa iný, starší muž v Brvništi.

Jedného kupujúceho v tejto obci, ktorý si niesol tašku s nákupom od Poliakov, sme sa spýtali, či má pokladničný blok. Pochválil sa, že má a hneď nám ho aj ukázal. Bola však na ňom len cena, nič viac.

Nepredávajú

Predavačka z obchodu z mäsom v Udiči sa posťažovala, že poľskí predajcovia nechodia len do obcí, kde nie je predajňa mäsa. „Chodia aj sem a postavia sa rovno pred obchod. V ten deň už predám máločo,“ opisuje situáciu.

Vplyv na predaj mäsa a mäsových výrobkov majú nájazdy poľských predajcov aj podľa predavačky z obchodu mimo námestia v Brvništi.

Nerovný konkurenčný boj

Nespokojní sú aj samotní majitelia obchodov.

„My musíme predávať cez pokladnicu pre odvádzanie daní a sú tu predajcovia, ktorí predávajú bez nej. Majú nižšie ceny, ale keby sme dali na ich tovar dvadsaťpercentnú DPH, boli by drahší ako my,“ tvrdí Rastislav Kršík.

Dodáva, že po nájazdoch Poliakov klesajú domácim tržby. „Uvažovali sme už aj nad zatvorením obchodu. Lenže sú to dosť ťažké rozhodnutia, pretože zariadenia a vitríny pre predajňu sú veľmi drahou záležitosťou. Nedajú sa predať ako bežná vec, že by ste to niekomu ponúkli,“ vysvetľuje Kršík.

Obhajuje kvalitu výrobkov, ktoré ponúka vo svojom obchode. „My berieme tovar z bitúnka v Hatnom. V sobotu a nedeľu sa zabíja a v pondelok už berieme hotové čerstvé polovice, ktoré rozrábame. Mäso nie je vezené v kamióne a prepravované 24 hodín,“ hovorí Kršík. Obchod v Dolnej Marikovej má sedem rokov a v Udiči štyri.

„K nám do Papradnianskej doliny chodia mäso predávať z auta trikrát do týždňa. Mám tu tri obchody, musím odvádzať dane, absolvovať všelijaké kontroly a nastálo zamestnávam ľudí. Ešte ani nič nepredám a už veľa zaplatím. Môžem robiť, čo chcem, nemôžem takýmto predajcom konkurovať, keď oni majú celkom iné vstupy. A keď aj poľským predajcom mäsa dajú úrady pokutu, keď zistia nedostatky, je pre nich smiešne nízka. Zaplatia ju a idú ďalej. Vyplatí sa im to,“ hovorí Ján Žilinčík z Papradna.

Kvalita a cena

Kvalita mäsa je podľa Ivana Jakubíka z regionálnej veterinárnej správy u našich predajcov viac sledovaná.

„Preto je aj záruka, že nie je také vysoké riziko škodlivosti ako u ambulantných predajcov. O mäse, ktoré sem prichádza z Poľska, nemáme také informácie. Rozhodujúce sú však ceny, ľudia kupujú, čo je lacnejšie,“ vysvetľuje Jakubík.

Ako reagovali Poliaci?

A ako reagovali na našu prítomnosť poľskí predajcovia?

„Už sme mali jednu kontrolu, môžeme predávať. Mali sme všetko v poriadku,“ tvrdil ten, ktorého sme zastihli v Brvništi. Vyložené mal len balené mäso, do prepraviek v zadnej časti sme nevideli. Spolu s mäsom predával aj mliečne výrobky. Tvrdil, že majú zaplatenú aj daň a ukazoval nám šek o zaplatení. Keď sme si chceli dokumenty odfotografovať, znervóznel a začal byť nepríjemný.

Mladík v Hornom Moštenci sa s nami ani nebavil. Nestihol predať nič, lebo po kontrole veterinárov dostal pokutu a musel odísť. „Pani nemusí zaujímať, na čo sme sem prišli. Nepoviem vám to. Som turista,“ usmieval sa. Jeho závozník zasa hovoril, že nevie prečo je tu, vraj sa len doviezol s kamarátom.

Nemajú to ľahké

Podľa tvrdení muža, ktorého sme v Brvništi zastihli predávať v stánku textil, to Slováci v Poľsku majú ťažšie. Domáci ich vraj nevítajú s otvorenou náručou.

„Sťažovali sa mi raz na trhoch predajcovia z Oravy, ktorí chodia cez Oravskú Lesnú do Poľska, že majú problémy. Domáci sa im vyhrozili, že keď tam budú chodiť, podpália im stánky,“ tlmočil nepríjemné skúsenosti spoza hraníc mladý muž.

Musia mať povolenie

Ambulantný predaj potravín možno vykonávať na našom území, pokiaľ je v súlade s aktuálne platnou národnou aj európskou potravinovou legislatívou. Pojazdní predajcovia musia mať povolenie od orgánov verejného zdravotníctva na predaj.

Takýto spôsob predaja umožňuje aj legislatíva Európskej únie.

Hygiena potravín

Ambulantný predaj potravín však musí spĺňať požiadavky a nariadenia platné v únii o hygiene potravín, ako aj požiadavky ustanovené v našich zákonoch a vyhláškach ministerstva zdravotníctva.

„Každý prevádzkovateľ pojazdnej predajne, aj predajne mäsa a mäsových výrobkov bez ohľadu nato, či je zo Slovenskej republiky alebo inej členskej krajiny, je povinný predložiť príslušnému orgánu verejného zdravotníctva žiadosť na uvedenie priestorov do prevádzky a súčasne k žiadosti priložiť aj príslušnú dokumentáciu,“ hovorí Lenka Šramková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vydávajú povolenie

Orgány verejného zdravotníctva po pozitívnom posúdení dokumentácie vydávajú rozhodnutia na súhlas s uvedením priestorov do prevádzky.

„Nevyhnutnou súčasťou vybavenia stánku, resp. pojazdného vozidla na predaj mäsa a mäsových výrobkov, je aj chladiaci alebo mraziaci box , podľa toho, či ide o predaj chladených alebo mrazených mäsových výrobkov a mäsa, pretože ináč by neboli dodržané požiadavky vyššie uvedenej potravinovej legislatívy. V predmetnom rozhodnutí orgánov verejného zdravotníctva SR sa uvádzajú aj ďalšie povinnosti pre prevádzkovateľa ambulantného predaja, ako napríklad, že ambulantný predaj možno vykonávať len na povolených trhových miestach, ktoré zriaďuje obec,“ vysvetľuje Šramková. Doplnila, že prevádzkovateľ ambulantného predaja potravín je povinný dopredu oznámiť miesto a čas predaja miestne príslušným orgánom úradnej kontroly potravín z toho dôvodu, aby bol prístupný prípadnej kontrole.

„Mäso a mäsové výrobky patria do kompetencie orgánov štátnej veterinárnej a potravinovej správy, vec kontrol, uložených opatrení a sankcií, patrí do ich kompetencie," uvádza Šramková.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 4. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 5. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 6. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 7. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 9. Megatrendy ovplyvňujú život aj vaše investície. Poznáte ich?
 10. Cukrovkári a covid-19
 1. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 2. Marrákeš je červená perla Maroka
 3. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 4. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 5. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 949
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 221
 3. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 523
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 170
 5. Cukrovkári a covid-19 2 802
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 505
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 327
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 415
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 217
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 799

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 2. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 3. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 4. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Miriam Studeničová: Radosť a bolesť! Dve cesty, ako sa dostať nahor
 8. Anna Milanová: Ošetrenie?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 238
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 640
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 635
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 870
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 461
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Dubnická radnica na dotačnú podporu pre organizácie pôsobiace v oblasti športu, kultúry, vzdelávania, zdravotníctva, životného prostredia či cestovného ruchu vyčlenila 343-tisíc eur.


SITA 10 h

Závislosti Slovákov je názov nového seriálu regionálnych novín MY, ktorého cieľom je nazrieť zblízka na zvyky a návyky Slovákov v súvislosti s konzumáciou alkoholu, fajčením, užívaním drog či prílišným trávením času s mobilom v ruke.


16. jan

Pozrite si milé zábery našich najmenších.


16. jan
Semafory spustili v dvoch úsekoch, jedným z nich je podjazd popod novú železničnú trať.

Doprava pre autobusy zostáva jednosmerná, autobusovú zastávku Mladých turistov teda neobnovia. Semafory budú v prevádzke v dvoch úsekoch.


16. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V okrese Žilina sa dalo treťou dávkou zaočkovať 23,45 percent obyvateľov, v okrese Bytča 18,27 percent záujemcov.


12 h

Po tragédii dali vodohospodári zmapovať stav stoviek stromov.


16. jan

Podľa odhadov sa v priebehu niekoľkých dní začne štvrtá vlna, ktorá je nepredvídateľná, hovorí regionálna hygienička Katarína Tináková.


15. jan

Železnice už poslali samospráve zmluvu na Koniarekovu.


14 h

Blogy SME

 1. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 2. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 3. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 4. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 7. Miriam Studeničová: Radosť a bolesť! Dve cesty, ako sa dostať nahor
 8. Anna Milanová: Ošetrenie?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 238
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 640
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 635
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 870
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 721
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 461
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu