POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pozorovať malé orlíča, ako rastie, kŕmi sa a pri troche šťastia možno aj ako prvý raz vyletí z hniezda, ponúka nevšedný zážitok. Pár orlov a ich potomka v Súľovských skalách sledujú kamery. V týchto dňoch očakávajú, že orlie mláďa po prvý raz vyletí z hniezda.
Takáto príležitosť bola pri vzácnom dravcovi vlani. Cez kameru mohli ľudia pozorovať rast a kŕmenie mláďaťa v Tatranskom národnom parku.
Záchrana orla skalného
Orly patria medzi chránené živočíchy. Na Slovensku ich žije viac ako osemdesiat párov, v susedných Čechách už takmer vyhynuli. Na obnovenie ich populácie v Česku je zameraný projekt, ktorý realizujú slovenskí ochranári v spolupráci s českými. „Orly majú väčšinou dvojkusovú znášku. Z mláďat však väčšinou prežije len jedno, staršie vytlačí mladšie z hniezda,“ hovorí Ján Korňan z CHKO Kysuce, koordinátor programu záchrany orla skalného na Slovensku.
Orlie hniezda preto ochranári sledujú. Po vyliahnutí opatrne vyberajú mladšieho jedinca a snažia sa ho odchovať v čo najprirodzenejších podmienkach, aby nebol naviazaný na ľudí. Potom ho vypúšťajú do prírody. Pomáhajú takto obnoviť populáciu orlov v susedných Čechách.
Vrátila sa na Slovensko
Medzi zachránenými mláďatami bola aj orlica Cecilka. V Čechách sa jej však asi nepáčilo, vrátila sa späť na Slovensko, kde si našla partnera. Keď prišiel čas hniezdenia, chceli si hniezdo postaviť v Javorníkoch, avšak hluk, ktorý vznikal pri prácach v lesoch, ich odtiaľ vypudil.
Čas však súril, a tak si párik orlov hľadal novú lokalitu. Vďaka monitorovaciemu zariadeniu ochranári zistili, že sa zahniezdil v Súľovských skalách. „Nemali čas ani urobiť si hniezdo, len provizórium na skale. Cecilka mala dve vajíčka, vyliahlo sa však iba jedno mláďa. Pre jeho ochranu sme sa rozhodli sledovať ho kamerou. Hrozieb pre orlov je totiž veľa. Počnúc vykrádaním hniezd, pytliactvom či rušením turistami končiac,“ hovorí zoológ Martin Kostra z Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Strážovské vrchy.
Hniezdo v priamom prenose
Ako povedal riaditeľ CHKO Karol Pepich, práve Kostra s Korňanom majú najväčšiu zásluhu na tom, že v našej lokalite sa podaril ojedinelý úspech na Slovensku – on line prenos z orlieho hniezda. Samozrejme, že bez pomoci ďalších ochranárov či dobrovoľníkov by to nešlo. „Sme radi, že v našej lokalite zahniezdil orol skalný. Máme tu zatiaľ len tri páry. Preto sme urobili maximum, aby sme mláďa zachránili. Je úžasné sledovať, ako mláďa rástlo, rodičia ho kŕmili, a to všetko v priamom prenose. To nebýva často, lebo mláďa musí byť v kľude, aby mu rodičia nosili potravu. Počas hniezdenia všetko bolo v poriadku, mláďa to zvládalo veľmi dobre, rodičia nosili plynulo potravu,“ skonštatoval.
Fascinujúca je starostlivosť orla skalného o svoje mláďa. „Bolo zaujímavé sledovať, ako samica presedela pri mláďati desiatky minút, kŕmila ho kúskami potravy, chránila ho, keď pršalo, ako sa mláďa čistilo,“ doplnil Martin Kostra. So sledovaním dravcov už má skúsenosti. V minulosti, ako prezradil Karol Pepich, už viackrát strážil hniezdo sokola sťahovavého.
Ak všetko dobre pôjde, budú môcť ochranári i verejnosť sledovať aj prvý let orlíčaťa. Priamy prenos je možné sledovať na webovej stránke CHKO Strážovské vrchy.
Orol skalný
Je jedným z desiatich druhov orlov na svete. Patrí medzi vrcholových predátorov. Medzi orlami je najväčším predstaviteľom rodu. Samec váži od 2,5 do 4,5 kg, samica od 3,5 do 6,5 kg. Rozpätie krídiel je od 180 cm do 240 cm, dĺžka je od 75 – 90 cm. Veľkosť orlov závisí od geografického výskytu, na Slovensku je váha samca od 2,6 kg do 3,8 kg, váha samice od 3,6 do 5 kg.
Patrí medzi ohrozené druhy. Na Slovensku žije viac ako osemdesiat párov. Hrozbou pre mláďa orla skalného sú napríklad nelegálne vykrádanie hniezd, pytliactvo, otravy mláďat či tzv. stĺpy smrti – neošetrené stĺpy pod vysokým napätím. Vážnym ohrozením pre neho sú i lesné práce, turisti či čoraz častejšie zaznamenávané prípady opustenia znášky spôsobené amatérskymi filmármi a fotografmi.
Spoločenská hodnota orla skalného je 3-tisíc až 10-tisíc eur.