MESTEČKO. Obec tento rok oslavuje dve významné udalosti. Prvou z nich je 540. výročie prvej písomnej zmienky o obci, druhou slávnostné otvorenie zrekonštruovaného kultúrneho domu.
Tieto udalosti boli aj hlavným mottom dňa obce, ktorý sa konal v júli.
Sú už tradíciou
Podujatie sa v Mestečku konalo už viackrát. „Vždy sme sa snažili spojiť viacero myšlienok. Napríklad v tomto roku boli štyri. Naša obec oslavuje výročie prvej písomnej zmienky, podarilo sa nám ukončiť rekonštrukciu kultúrno-spoločenského centra, nechýbalo ani športové popoludnie a čo je najhlavnejšie, podarilo sa vytvoriť priestor pre občanov, naplniť ich čas, dať možnosť stretnúť sa pri kultúrnom programe i ukážke rôznych remesiel,“ skonštatoval starosta Miroslav Hajský.
V kultúrnom programe dostali priestor najmä domáci. „Bol postavený tak, aby všetci, čo majú chuť prezentovať sa, tak mohli urobiť. Predstavili sa deti, dospelí, harmonikári z Mestečka. Spestrením bolo aj vystúpenie dubnického súboru Vršatec. Veľkú radosť nám urobilo aj družstvo volejbalistov, ktoré sa stalo víťazom športového popoludnia a venovalo tak obci k jej výročiu veľmi pekný darček,“ dodal.
Sprievodné akcie
Súčasťou každého dňa obce bývajú aj ukážky starých remesiel. Tentoraz boli zamerané na spracovanie dreva – od pílenia v lese až po výrobky z neho. „Na výstave máme drevené sane, starý voz, vidly, nože na rezanie kapusty a podobne. Návštevníci si môžu pozrieť aj ukážky výroby šindľa, špagátov, sudov či z novších remesiel napríklad pletenie slamienok a opálok. Novinkou je výroba lesy na sušenie ovocia či ukážky remesiel z praveku,“ vysvetlila Mária Ofúkaná, ktorá mala výstavu „pod palcom“.
Remeslá sú jej koníčkom
Historické predmety sa pre ňu stali záľubou, a tak väčšina z vystavovaných predmetov pochádzala z jej zbierky. Venuje sa jej už dlhší čas. „Staré remeslá boli mojou záľubou už v detstve. Potom som síce mala chvíľu prestávku, keď boli deti malé, ale teraz som sa k nim opäť vrátila,“ prezradila.
K všetkým predmetom má podľa jej slov rovnaký vzťah, sú jej rovnako vzácne. Medzi exponátmi však predsa len našla niektoré, ktoré sú jej bližšie. „Napríklad starý mažiar. Možno preto mi tak prirástol k srdcu, lebo pani, ktorá mi ho dala, povedala, že keď boli veľmi hladní, drvili v ňom konopné semienka a dávali ich na halušky. Hovorí vlastne o tom, ako si museli naši predkovia poradiť, keď nemali čo jesť,“ dodala.
Skúška pre kultúrny dom
Deň obce bola aj zaťažkávajúcou skúškou zrekonštruovaný kultúrny dom. S prácami na ňom začali v minulom roku. Dielo v hodnote 240-tisíc eur bolo hotové do roka. Obec sa na financovaní podieľala sumou 12-tisíc eur. „Sme radi, že sa nám podarilo päťdesiatročný kultúrny dom zrekonštruovať. Teraz zodpovedá potrebám súčasnej doby. Svoje si ešte pýta okolie, ale verím, že aj to postupne upravíme,“ povedal starosta.
Vynovený kultúrny stánok sa páčil obyvateľom i hosťom. „Vždy poteší, keď niektorá obec v regióne zrekonštruuje kultúrny dom. Mestečanom prajem, aby sa v ňom konali podujatia, ktoré prilákajú čo najviac divákov a budú súčasťou kultúrneho diania nielen obce, ale aj regiónu,“ dodala Daniela Čižmárová z Považského osvetového strediska.