Viac ako dvadsať rodín malo v Domaniži dôvod na radosť. Môžu sa presťahovať do nového bytu.
Noví obyvatelia, ktorí sa zúčastnili slávnostného odovzdávania, neskrývali radosť. Pre niektorých z nich je to ich prvé samostatné bývanie.
Radosť bola veľká
Ľubica Boržecká prezradila, že na byt čakali štyri roky. „Už sme si ho boli obzrieť. Dostali sme trojizbový byt, sťahovať by sme sa chceli tento týždeň. Najprv však musíme vymaľovať,“ skonštatovala matka dvoch detí po oficiálnom prevzatí kľúčov.
Veľmi dobrý pocit z nového bývania mala i Katarína Valachová. Rodina s dvomi malými deťmi doposiaľ bývala v dvojizbovom byte. Teraz už môžu mať deti svoju vlastnú izbu, Valachovci dostali trojizbový byt.
Radosť mali aj Krkošovci - mama Anna a syn Matej. „Doposiaľ sme bývali u mojej maminy v Považskej Bystrici. Hoci sme sa netiesnili, pretože má dosť veľký byt, naše vlastné bývanie je predsa len niečo iné. Osamostatniť som sa chcela najmä kvôli synovi Matejovi,“ povedala Anna. Matej neskrýval tiež radosť. Už má vraj aj premyslené, ako by mu mala mama izbu zariadiť. Na sťahovanie si však chvíľu ešte počká, idú totiž na dovolenku. Dovtedy chcú byt aspoň vymaľovať.
Začali pred rokom
S výstavbou bytovky začali v Domaniži pred rokom. Celkové rozpočtové náklady stavby a jej technickej vybavenosti predstavujú viac ako 1,3 mi- lióna eur. Financované boli z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania ŠFRB), dotácie z ministerstva výstavby a vlastných zdrojov obce.
Ako to už pri stavbách býva, ani Domaniža sa nevyhla problémom. „Tie boli pri hľadaní vlastných zdrojov financovania, pretože úver už bol vyčerpaný na maximum, a tak sme museli predať obecný majetok. Našťastie, všetko sa podarilo prekryť a bytovku dokončiť v stanovenom termíne,“ skonštatoval starosta Jozef Gálik. Verí, že bytovka bude obyvateľom dobre slúžiť a budú s ňou spokojní. V bytovke je osem dvojizbových a trinásť trojizbových bytov. Nájomné pri dvojizbovom byte je 168 eur plus energie, pri trojizbovom 215 eur + energie.
Záujem obcí poklesol
V tomto roku mal ŠFRB zhruba rovnaký rozpočet ako v predchádzajúcom roku. Obce však o výstavbu nových bytov veľký záujem neprejavujú. „Je to pochopiteľné, pretože vlani boli komunálne voľby a noví starostovia ešte nestihli rozbehnúť proces pri projektovaní a podávaní žiadostí o dotáciu,“ skonštatoval riaditeľ ŠFRB Ľubomír Bošanský. Vplyv na novú výstavbu má podľa neho aj súčasná finančná situácia obcí.
Nemenej podstatným faktorom sú tiež podmienky pre bývanie v nájomných domoch, ktoré sú financované zo ŠFRB.
„Sú určené pre skupiny obyvateľov s nižšími príjmami. Ak by sa rodine príjem zvýšil, musí nájomný byt opustiť, čo, myslím si, nie je veľmi dobré pre obce. Kde potom môžu rodiny zohnať bývanie? Na dedinách veľa možností nemajú, a tak zostáva iba mesto. Dá sa to nazvať aj akousi anomáliou. Ja som bol tiež starostom, takže tento problém poznám. V súčasnosti sa pripravuje nový zákon, snáď sa to podarí zmeniť,“ dodal Bošanský.