POVAŽSKÁ BYSTRICA. Obvodný pozemkový úrad kontroluje udržiavanie poľnohospodárskej pôdy. Vlastníci, nájomcovia a správcovia nepokosených pozemkov sa sank-ciám nevyhnú. Vyplýva to zo zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia.
Úrad má v kompetencii kontroly v okresoch Považská Bystrica, Púchov a Ilava.
O pozemky sa musia starať
Jeden pozemok udržiavaný, druhý zarastený. Aj takýto obrázok je možné vidieť počas prechádzky po našom regióne. „Okolo domu máme trávnik, o ktorý sa pravidelne staráme. Čo z toho, keď susedný pozemok majiteľ nekosí. Burina sa nám pretláča cez plot, samo-zrejme, že sa aj vysemeňuje,“ posťažovala sa pani Hanka z Považskej Bystrice.
Práve na takéto prípady pamätá zákon. „Každý vlastník, nájomca či správca je povinný chrániť prirodzené funkcie poľnohospodárskej pôdy, a to aj nevyužívanej. Aby sa zabránilo nežiaducemu stavu, čiže zaburineniu aj okolitých pozemkov, mali by ich minimálne dvakrát ročne kosiť,“ hovorí riaditeľka obvodného pozemkového úradu Viera Belobradová.
Robia kontroly
Odborný dohľad nad ochranou poľnohospodárskej pôdy, dohľad nad dodržiavaním a uplatňovaním zákona majú orgány ochrany poľnohospodárskej pôdy v spolupráci s pôdnou službou.
„V súčasnom období robíme obhliadky v teréne v spolupráci s obecnými úradmi. Porušovatelia zákona dostávajú rozhodnutie na vykonanie opatrení. Pri nedodržaní lehoty, určenej v rozhodnutí, im budú uložené sankcie,“ vysvetľuje riaditeľka pozemkového úradu.
Kedy môže byť pokuta?
Zákon definuje, kedy ide o priestupok, v paragrafe 25 odstavec 1 písmeno b). Podľa neho sa priestupku na úseku ochrany poľnohospodárskej pôdy dopustí ten, kto spôsobil svojou nečinnosťou zaburinenie poľnohospodárskeho pozemku alebo nepoľnohospodárskeho pozemku v blízkosti poľnohospodárskeho pozemku. „V takomto prípade môže obvodný pozemkový úrad uložiť pokutu až do výšky 332 eur. Pokiaľ ide o podnikateľa, ktorý svojou nečinnosťou spôsobí zaburinenie poľnohospodárskej pôdy, uloží mu orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy pokutu od 165 do 33 193 eur za každý hektár poľnohospodárskej pôdy,“ upozornila.
Dodala, že sankcie môžu dostať všetci vlastníci, užívatelia a nájomcovia poľnohospodárskej pôdy. Platí to aj pre pozemky, ktoré boli pôvodným vlastníkom vyčlenené z užívania družstiev a štátnych majetkov, ako aj pre tie, ktoré boli vyčlenené do bezplatného náhradného užívania v zmysle zákona o pozemkových úpravách.